Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

W hołdzie Powstańcom Styczniowym

Strona główna » Aktualności » W hołdzie Powstańcom Styczniowym

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach 10-11 lutego w Szkole Podstawowej im.Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi odbyły się obchody święta patrona. Młodzież szkolna przygotowała specjalnie na tę okazję przedstawienie pt. „Gloria victis”. Scenariusz do uroczystego apelu napisała Grażyna Czechowska, oprawą muzyczną zajął się Jacek Góra zaś okolicznościowe dekoracje wykonała Izabela Gawlik. Uczniowie kl.VI przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony patronowi szkoły czyli powstańcom styczniowym.

            Uroczystości w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi zbiegły się z rocznicą bitwy pod Skałką, potyczki jaką stoczyli żołnierze Mariana Langiewicza w lutym 1863 roku u stóp Świętego Krzyża. Cyklicznie obchodom święta patrona szkoły towarzyszy Rajd szlakiem powstańców styczniowych. W tym roku w wędrówce „niebieskim szlakiem „Nowa Słupia- Święty Krzyż” wzięli udział uczniowie 7 szkół z terenu województwa  świętokrzyskiego. Szlakiem powstańczym podążali uczniowie z III LO z oddziałami integracyjnymi im.C.K.Norwida z Kielc, Szkoły Podstawowej nr 28 z Kielc, Zespołu Szkół nr 3 z Chmielnika, Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego z Rudek oraz Zespołu Szkół w Nowej  Słupi.

             Organizatorzy Rajdu: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zespół Szkół w Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej oraz Urząd Gminy w Nowej Słupi. Wyżej wymienione instytucje były także fundatorami nagród w konkursach historycznym i plastycznym, które odbyły się podczas trwania imprezy. W międzyczasie Ryszard Garus - prezes Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej wygłosił wykład na temat genezy powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej.

Patronat honorowy Rajdu objął Starosta Kielecki - Michała Godowski.

            Na uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli władz lokalnych i powiatowych oraz placówek kulturalno-oświatowych.

Powiat Kielecki reprezentował członek zarządu powiatu kieleckiego Józef Szczepańczyk, Gminę Nowa Słupia reprezentowali: Wójt Gminy - Andrzej Gąsior oraz radni - Grażyna Wojtachnia i Lidia Wiącek. Z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury  w Rudkach przybyli dyrektor Piotr Sepioło oraz Izabela Pańtak, która była jednocześnie pomysłodawcą i organizatorem konkursu plastycznego.

 

czytano: 1854 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2015-02-13 09:26:19

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"