Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
sobota 18 sierpnia 2018 r., imieniny obchodzą: Bronisław, Ilona
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » W hołdzie Powstańcom Styczniowym

W hołdzie Powstańcom Styczniowym

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 10-11 lutego w Szkole Podstawowej im.Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi odbyły się obchody święta patrona. Młodzież szkolna przygotowała specjalnie na tę okazję przedstawienie pt. „Gloria victis”. Scenariusz do uroczystego apelu napisała Grażyna Czechowska, oprawą muzyczną zajął się Jacek Góra zaś okolicznościowe dekoracje wykonała Izabela Gawlik. Uczniowie kl.VI przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony patronowi szkoły czyli powstańcom styczniowym.

            Uroczystości w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi zbiegły się z rocznicą bitwy pod Skałką, potyczki jaką stoczyli żołnierze Mariana Langiewicza w lutym 1863 roku u stóp Świętego Krzyża. Cyklicznie obchodom święta patrona szkoły towarzyszy Rajd szlakiem powstańców styczniowych. W tym roku w wędrówce „niebieskim szlakiem „Nowa Słupia- Święty Krzyż” wzięli udział uczniowie 7 szkół z terenu województwa  świętokrzyskiego. Szlakiem powstańczym podążali uczniowie z III LO z oddziałami integracyjnymi im.C.K.Norwida z Kielc, Szkoły Podstawowej nr 28 z Kielc, Zespołu Szkół nr 3 z Chmielnika, Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego z Rudek oraz Zespołu Szkół w Nowej  Słupi.

             Organizatorzy Rajdu: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Zespół Szkół w Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej oraz Urząd Gminy w Nowej Słupi. Wyżej wymienione instytucje były także fundatorami nagród w konkursach historycznym i plastycznym, które odbyły się podczas trwania imprezy. W międzyczasie Ryszard Garus - prezes Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej wygłosił wykład na temat genezy powstania styczniowego na ziemi świętokrzyskiej.

Patronat honorowy Rajdu objął Starosta Kielecki - Michała Godowski.

            Na uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli władz lokalnych i powiatowych oraz placówek kulturalno-oświatowych.

Powiat Kielecki reprezentował członek zarządu powiatu kieleckiego Józef Szczepańczyk, Gminę Nowa Słupia reprezentowali: Wójt Gminy - Andrzej Gąsior oraz radni - Grażyna Wojtachnia i Lidia Wiącek. Z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury  w Rudkach przybyli dyrektor Piotr Sepioło oraz Izabela Pańtak, która była jednocześnie pomysłodawcą i organizatorem konkursu plastycznego.

 

czytano: 1403 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 lutego 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Andrzej Gąsior Kielce Baszowice Św. Krzyż Jeleniów Emeryk Rudki Góry Świętokrzyskie Rekreacja Stara Słupia Łysa Góra Turystyka Dębniak Milanowska Wólka Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej