Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » WIZYTA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z ZESPOŁU SZKÓŁ ...

WIZYTA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH NA SYCYLII WE WŁOSZECH

wielkość tekstu:A | A | A

WIZYTA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH NA SYCYLII WE WŁOSZECH W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+ 2014-2016 „MATHS IS EVERYWHERE”

 

KATANIA I SANT'AGATA LI BATTIATI

 

Nasza wspaniała przygoda z Sycylią, w ramach projektu Erasmus+ „Maths is Everywhere!” – „Matematyka jest wszędzie!”, rozpoczęła się w pochmurną i zimną niedzielę 22 marca 2015 r. Grupa uczniów w składzie: Natalia Cybularz, Patrycja Fałek, Dorota Kwiecień, Dominika Mrozowska, Izabela Życińska i Igor Sala wraz z opiekunami: panią Marzeną Kozłowską, Magdaleną Mazur-Młynarczyk i Marzeną Zbrożyna, o poranku wyruszyła busem na warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina. Po ponad dwóch godzinach w powietrzu dotarliśmy do Rzymu, gdzie przesiedliśmy się do samolotu lecącego do Katanii. Już z jego okien mogliśmy ujrzeć Etnę, największy wulkan w Europie. Włoscy przyjaciele odebrali nas z lotniska i pomogli dotrzeć do Sant’Agata Li Battiati, gdzie już oczekiwały włoskie rodziny nas goszczące. I tak minął dzień pierwszy.

    ZAJĘCIA W SZKOLE, SPOTKANIE W SIEDZIBIE GMINY I ZWIEDZANIE KATANII

 

 W poniedziałek i wtorek, po miłych powitaniach i ciepłych słowach włączyliśmy się w życie włoskiej szkoły - Scuola Media Statale „M.Pluchinotta”. Razem z kolegami z Rumunii, Turcji i Wielkiej Brytanii zaprezentowaliśmy dotychczasowe zadania i uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z projektem Erasmus + ,,Matematyka jest wszędzie”. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim, a niekiedy migowym. W lokalnej bibliotece wysłuchaliśmy niezwykłej lekcji muzyki poprowadzonej przez maestro Ninni Spinę. Złożyliśmy też wizytę w siedzibie gminy Sant’Agata Li Battiati i wręczyliśmy jej burmistrzowi, Carmelo Galati, list i prezent od Wójta Gminy Nowa Słupia, Andrzeja Gąsiora. Młodzież uczestnicząca w projekcie otrzymała też słodkie podarunki i koszulki z logo projektu. W tych dniach oglądaliśmy też turystyczne atrakcje Katanii.

 

ETNA I TAORMINA

 

 Środa upłynęła nam na wspaniałej wycieczce na wulkan Etna, gdzie zaskoczył nas silny wiatr i bardzo duże ilości śniegu. Zmarznięci ale szczęśliwi dotarliśmy do miejscowości Taormina nazywanej ,,rajem na ziemi” albo ,,perłą Sycylii”. Miasto leży na zboczu wzgórza Monte Tauro. Z jednej strony widać stąd dymiącą Etnę, a z drugiej Morze Jońskie. Podczas zwiedzania realizowaliśmy zadanie projektowe „Matematyka i podróżowanie”, obliczając odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami.

 SANT'AGATA LI BATTIATI - ZAJĘCIA W SZKOLE I POKAZ ARTYSTYCZNY

 

 Czwartek spędziliśmy ponownie w szkolnych murach wykonując kolejne zadanie projektowe pt. „Matematyka i sztuka” i przygotowując się pod okiem pani dyrektor Lindy Piccone do wspólnej międzynarodowej uroczystości, podsumowującej nasz pobyt na Sycylii. Toczyliśmy także sportowe boje w przestronnej sali gimnastycznej. Po południu odbył się wielki show. Gospodarze przygotowali sporo atrakcji: występy muzyczne w wykonaniu chóru i szkolnych flecistów, szkolnej orkiestry dętej, która zagrała m.in. fragmenty „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena oraz pokazy baletu i gimnastyki artystycznej. Gościem specjalnym był dudziarz, dzięki któremu usłyszeliśmy dźwięki tradycyjnej muzyki sycylijskiej. Koledzy z Turcji zagrali i zaśpiewali trzy piosenki tureckie, a Igor Sala zaśpiewał po angielsku piosenkę Luisa Amstronga „What a Wonderful World”.  Drużyna sportowa, w której były również nasze gimnazjalistki - Natalia Cybularz i Patrycja Fałek, otrzymała medale za zwycięstwo w szkolnych zawodach. Na zakończenie cała międzynarodowa grupa uczniów zaśpiewała po angielsku piosenkę Michaela Jacksona „We Are the World”.

SYRAKUZY I ORTYGIA

 

 Ostatniego dnia pobytu zwiedzaliśmy miasto Syrakuzy i jego historyczne centrum, Ortygię mieszczące się na niewielkiej wyspie zwanej Wyspą Przepiórek. W Syrakuzach urodził się i zakończył życie Archimedes – matematyk i fizyk. W mieście tym zwiedzaliśmy muzeum archeologiczne, oglądaliśmy sanktuarium Madonna Della Lacrime i ruiny greckiego teatru z V w. p.n.e.  W Rajskim Kamieniołomie znajduje się słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. Odwiedziliśmy świątynię Apollona oraz świątynię Ateny, plac Archimedesa z Fontanną Artemidy i katedrę na Piazza Duomo. Podczas zwiedzania przepięknych sycylijskich zabytków realizowaliśmy zadanie projektowe „Matematyka w sztuce”.

  PRZYSMAKI SYCYLII

 

 Każdego dnia poznawaliśmy tradycyjne włoskie smaki tj. gnocchi ziemniaczane, bruschetta z pomidorami, lasagne, caponata – danie z bakłażanów i pomidorów, pasta alla Norma – makaron z bakłażanów, pomidorów, bazylii i sera ricotta, focaccio z ziemniakami i ze szpinakiem i pizzę, desery: lody granita, cassata siciliana – ciasto z serem ricotta, cannoli – włoskie rurki oraz deser owocowy.

  POWRÓT DO POLSKI

 

 Dzień powrót do Polski zbliżał się coraz szybciej. W sobotę 28 marca 2015 r. wyruszyliśmy w drogę do domu. Na długo w pamięci pozostaną nam poznane miejsca, smaki i sycylijskie krajobrazy. Rezultaty naszej pracy, czyli prezentacje „Matematyka i podróżowanie” oraz „Matematyka w sztuce” przygotowane przez międzynarodowe zespoły Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoch, Rumunii i Polski będzie można obejrzeć na stronie Zespołu Szkół w Rudkach na Facebook’u oraz na blogu projektu „Maths is Everywhere!”

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie Zespołu Szkół w Rudkach:

http://zsrudki.edupage.org/

 

czytano: 1444 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 31 marca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Dębniak Stara Słupia Andrzej Gąsior Rekreacja Turystyka Milanowska Wólka Dymarki Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Kielce Emeryk Baszowice Łysa Góra Jeleniów Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej