Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Symbole Światowych Dni Młodzieży na Ziemi ...

Symbole Światowych Dni Młodzieży na Ziemi Świętokrzyskiej

wielkość tekstu:A | A | A

19 kwietnia tuż przed godziną 15.00 na teren diecezji sandomierskiej przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż oraz ikona Matki Bożej Populi Romanii, które ustanowił przed trzydziestu laty papież Jan Paweł II.

            Jako pierwsi przywitali je wierni z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach. Uroczystościom powitania przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej- Edward Frankowski. Ze względu na niesprzyjającą aurę, uroczystości zostały przeniesione do budynku kościoła, gdzie wierni adorowali symbole, a następnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. O oprawę tej podniosłej uroczystości zadbała młodzież z chóru, działającego przy Zespole Szkół w Rudkach pod kierownictwem Jakuba Kusińskiego .

            Około godziny 16 symbole w asyście służb porządkowych, młodzieży i wiernych wyruszyły do Bazyliki na Świętym Krzyżu, gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem biskupa ordynariusza diecezji sandomierskiej- Krzysztofa Nitkiewicza.

            O godzinie 17 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa z udziałem Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża,  księży z dekanatu świętokrzyskiego oraz kapłanów z terenu diecezji sandomierskiej. Na uroczystości przybyli również przedstawiciele władz świeckich z regionu świętokrzyskiego min. prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie oraz parlamentarzyści.

            W Świętokrzyskiej Bazylice nie mogło w tym dniu zabraknąć oczywiście młodzieży,  która poprzez modlitwę i śpiew stworzyła odpowiednią atmosferę, umożliwiającą zebranym w podniosły sposób przeżywać to wielkie i ważne dla naszej diecezji wydarzenie.

            Na Święty Krzyż przybyło około 1,5 tysiąca młodych ludzi z różnych stron świętokrzyskiej ziemi min. z Ostrowca Świętokrzyskiego, Tarnobrzega, Sandomierza, Ożarowa, Łagowa, Opatowa czy Stalowej Woli, by wspólnie adorować symbole Światowych Dni Młodzieży.

            Biskup Krzysztof Nitkiewicz w swojej homilii zachęcał młodych do udziału w obchodach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 roku. Namawiał również do gorącej modlitwy za uczestników zbliżających się uroczystości, także do głoszenia prawdy o zmartwychwstaniu i podejmowaniu trudnej roli bycia apostołami Bożego Miłosierdzia. Na  zakończenie Eucharystii odbyło się błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego a młodzi ludzie otrzymali symboliczne chlebki, które mogli zabrać do domów, by tam podzielić się          nimi ze swymi rodzinami.

            Po 1,5 godzinnym nabożeństwie ikona i krzyż -symbole Światowych Dni Młodzieży wyruszyły w dalszą pielgrzymkę po ziemi świętokrzyskiej, znajdującej się w obrębie administracyjnym diecezji sandomierskiej.

FOTOGALERIA - kliknij TUTAJ

 

czytano: 1258 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 22 kwietnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Jeleniów Dymarki Andrzej Gąsior Baszowice Kielce Św. Krzyż Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Rudki Turystyka Dębniak Rekreacja Emeryk Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej