Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wspaniały początek sezonu turystycznego w Nowej ...

Wspaniały początek sezonu turystycznego w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

Podczas pierwszego weekendu majowego ruszyło Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi. Obiekt turystyczny przyciągnął tłumy turystów, którzy odwiedzali w tych dniach Góry Świętokrzyskie. Dla wszystkich przybyłych gości przygotowano wspaniałą ofertę edukacyjną. Magnesem dla odwiedzających są oczywiście słynne nie tylko w kraju ale również poza jego granicami starożytne piece hutnicze nazywane potocznie Dymarkami. To jedyne miejsce gdzie można poznać starożytną historię regionu świętokrzyskiego i podpatrzyć przy pracy pradawnych hutników. A ponieważ nie samą pracą człowiek żyje przygotowano również prezentację wraz z degustacją dawnej kuchni, aby turyści mogli poznać jakie dania dominowały w naszym regionie 2000 lat temu. W piątek rozpoczynający weekend można było posłuchać i potańczyć na ludową nutę z  zespołami z terenu Gminy Nowa Słupia. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stanowisko łucznicze, na którym odbył się turniej o Puchar Hutników. W Centrum Kulturowo - Archeologicznym można zakupić również pamiątki – repliki ceramiki i ozdób wykonywanych przez osoby pracujące przy rekonstrukcji historycznej.

Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi to rekonstrukcja osady z pierwszych wieków naszej ery i jedyne miejsce gdzie można zapoznać się z codziennym życiem starożytnych mieszkańców Gór Świętokrzyskich i prezentacją starożytnego hutnictwa.

Oferta CK-A otrzymała I nagrodę dla „Najlepszej oferty edukacyjnej na obszarach wiejskich wykorzystujących dziedzictwo kulturowe regionu”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią naszych ziem.

Pobyt na Centrum Kulturowo – Archeologicznym można połączyć ze zwiedzaniem Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze i podziwianiem osobliwości przyrodniczych Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Wizyta w CK-A to wspaniałe doświadczenie i wspomnienia z  pobytu w Górach Świętokrzyskich. To ciche i wspaniałe miejsce nad uroczym strumykiem u podnóża Łysej Góry.

 Centrum jest otwarte codziennie od  9.00 do 17.00 (W niedzielę 10.00-18.00)

Serdecznie zapraszamy i jednocześnie informujemy o terminie tegorocznych 49 Dymarek Świętokrzyskich, które odbędą się w dniach 15-16 sierpnia 2015 roku

 

czytano: 1218 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 06 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Góry Świętokrzyskie Dębniak Dymarki Św. Krzyż Łysa Góra Rekreacja Milanowska Wólka Baszowice Kielce Stara Słupia Emeryk Jeleniów Turystyka Nowa Słupia Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej