Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE ROBOCZE W NOWEJ SŁUPI. PROJEKT ...

SPOTKANIE ROBOCZE W NOWEJ SŁUPI. PROJEKT COMENIUS W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 1.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 4 – 8 maja br. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi odbyło się  czwarte spotkanie robocze zorganizowane w ramach projektu Comenius „I Know What I Eat”, czyli „Wiem, co jem”.

Projekt „Wiem, co jem” to partnerstwo utworzone ze szkołami z: Francji (Rennes, Bretania),  Hiszpanii (Sant  Antoni de Calonge, Katalonia), Włoch (Parabita, Apulia), Turcji (Pendik – Stambuł). Uczestnicy biorą udział w warsztatach kulinarnych promujących zdrowe odżywianie, opracowują książkę z przepisami, przygotowują występy artystyczne, wykonują prezentacje multimedialne w języku polskim i angielskim oraz różnorodne prace plastyczne. Podczas regularnych spotkań wymieniają się doświadczeniami, prezentują efekty swojej pracy oraz poznają życie w innych krajach.

W spotkaniu w Polsce wzięło udział 24 uczniów i 13 nauczycieli ze  szkół partnerskich. W czasie wizyty realizowano kolejne działania wynikające z przyjętego harmonogramu. Prezentacja przepisów na regionalne potrawy, wykonanie piosenki o zdrowym odżywianiu czy wspólne przygotowywanie tradycyjnych polskich pierogów, to tylko niektóre z nich. Uczestnicy spotkania zwiedzili także Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie mieli okazję poznać różnorodne zastosowania najpopularniejszej naturalnej przyprawy.

Goście ze szkół partnerskich podziwiali uroki pięknego regionu świętokrzyskiego podczas wspólnego marszu z Nowej Słupi na Święty Krzyż trasą Nordic Walking (wyznaczoną w ramach poprzedniego projektu Comenius „Piechotą do zdrowia”). Atrakcją tej wycieczki było zwiedzanie klasztoru oraz wejście na odbudowaną wieżę, z której rozciąga się malownicza panorama Gór Świętokrzyskich.

Podczas warsztatów w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi, partnerzy zapoznali się z historią związaną z wytopem żelaza. Obejrzeli proces wytopu w tradycyjnej dymarce, a także odwiedzili stanowiska prezentujące codzienne życie i zwyczaje kulinarne mieszkańców tych terenów w pierwszych wiekach naszej ery. 

Duże wrażenie na zagranicznych gościach zrobiła dawna stolica Polski – Kraków, gdzie zwiedzili Wawel oraz Rynek Główny. W Sukiennicach zakupili pamiątki, wysłuchali hejnału z Kościoła Mariackiego i spacerowali po pełnych uroku uliczkach.

Ważnym punktem w tygodniowym planie było spotkanie podsumowujące projekt „Wiem, co jem”, które odbyło się 7 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach. Zaproszeni goście oraz społeczność szkolna poznali bliżej szkoły partnerskie i ich kraje, zobaczyli rezultaty działań projektowych oraz relacje ze spotkań roboczych w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Po części oficjalnej, uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego oraz degustacji regionalnych potraw.

Osiemnaścioro nastolatków z krajów partnerskich zostało przyjętych przez rodziny uczniów gimnazjum na czas wizyty roboczej. Dzięki temu poznali codzienne życie w naszym kraju i nawiązali przyjaźnie. Uczniowie przyjmujący podkreślali, że było to fantastyczne doświadczenie i żałowali, że spotkanie trwało tylko kilka dni. Wszyscy zrozumieli jak ważna jest znajomość języka angielskiego, który był niezbędny w codziennej komunikacji.

Zorganizowanie wizyty roboczej dla tak dużej grupy partnerskiej nie było by możliwe bez wspólnej pracy wielu osób.  Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w działania projektowe oraz za ciepłe przyjęcie gości w swoich domach. Dziękujemy Organowi Prowadzącemu, a w szczególności: Agnieszce Lewandowskiej – kierownikowi Zespołu Obsługi Szkół oraz Lucynie Kalarus, za poświęcony czas i czuwanie nad  prawidłowością rozliczeń w ramach umowy o dofinansowanie. Dziękujemy także Piotrowi Sepioło, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach oraz pracownikom za wszelką pomoc. Gorące podziękowania składamy Dyrektor Małgorzacie Jakubczyk, która mocno angażuje się w realizację każdego projektu, służy dobrą radą i pomocą w rozwiązywaniu problemów, których nie brakuje podczas tak dużego przedsięwzięcia. Jesteśmy bardzo wdzięczni nieobecnej już wśród nas p. Dyrektor Elżbiecie Dutkiewicz, dzięki której szkoła rozpoczęła współpracę międzynarodową w 2006 roku.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania nauczycieli naszej szkoły, którzy zawsze chętnie włączają się w kolejne działania, dokładają starań, poświęcając swój czas i energię, aby wszystko było wykonane jak najlepiej.

Cieszymy się, że kolejny napisany przez nas projekt kończy się sukcesem. To daje ogromną satysfakcję i utwierdza w przekonaniu, że wspólną pracą można osiągnąć bardzo wiele.

 

               Koordynatorzy projektu Comenius

 

czytano: 1359 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 15 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Stara Słupia Dymarki Rekreacja Św. Krzyż Kielce Emeryk Andrzej Gąsior Turystyka Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Rudki Dębniak Baszowice Jeleniów Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej