Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT COMENIUS

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT COMENIUS

wielkość tekstu:A | A | A

7 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbyło się spotkanie podsumowujące pracę w projekcie Comenius „Wiem, co jem” realizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1 im. bł. ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi.

Dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi Małgorzata Jakubczyk powitała zaproszonych gości i przedstawiła osiągnięcia szkoły w zakresie współpracy międzynarodowej. Obecny projekt jest już czwartym międzynarodowym partnerstwem szkoły dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Trzy poprzednie dotyczyły różnych dziedzin: literatury, kultury, historii, nauk ścisłych oraz wychowania fizycznego i prozdrowotnego („W fascynującym świecie lokalnych legend”, „Śladami żelaza”, „Piechotą do zdrowia”). Projekty realizowano w latach 2006 – 2013 we współpracy ze szkołami z Turcji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Niemiec i Portugalii. Wszystkie projekty zostały napisane przez nauczycieli Gimnazjum, szkoła pełniła rolę koordynatora grupy partnerskiej w każdym z nich.

Dobrym duchem wszystkich projektów Comenius jest Roksana Ponikowska, która koordynowała pracę zespołów opracowujących kolejne wnioski o dofinansowanie. Wszystkie projekty, które napisała, uzyskały pozytywną akceptację Narodowej Agencji kwalifikującej projekty do realizacji.

W trakcie realizacji czterech projektów Comenius, 49 uczniów oraz 13 nauczycieli  Gimnazjum wzięło udział w dziesięciu spotkaniach roboczych w różnych krajach. Uczniowie mieszkali w domach rodzinnych swoich rówieśników, poznawali miejscowe zwyczaje, niejednokrotnie uczestniczyli w uroczystościach rodzinnych. Wszyscy uczestnicy projektu porozumiewając się w języku angielskim rozwijali swoje umiejętności i zyskali większą motywację do nauki języków obcych. Mieli także możliwość bliższego poznania historii i kultury kraju przyjmującego.

Ewa Mądzik-Błosińska, koordynator szkolny obecnego projektu oraz Roksana Ponikowska podsumowały dwuletnią pracę i zaprezentowały uzyskane rezultaty. Wszystkim zaproszonym gościom oraz rodzicom wręczono książkę z przepisami z krajów partnerskich – produkt końcowy drugiego roku projektu. Książka zawiera przepisy na tradycyjne potrawy w językach ojczystych i w języku angielskim wraz ze zdjęciami.

Partnerzy z Francji, Hiszpanii, Włoch i Turcji przedstawili swoje delegacje i opowiedzieli o swoich placówkach oraz regionach, z których pochodzą, pokazując prezentacje multimedialne.

Dyrektor Małgorzata Jakubczyk wręczyła specjalne podziękowania Rodzicom uczniów przyjmujących gości z zagranicy. Podziękowała im za świetną współpracę i duże zaangażowanie.

Obecna na konferencji Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty pogratulowała społeczności szkolnej osiągnięć uzyskanych w partnerstwach międzynarodowych. Podkreśliła, że tego typu działania skutecznie motywują młodzież do nauki języków obcych i zachęciła do realizacji kolejnych projektów w przyszłości.

Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior podziękował gościom ze szkół partnerskich oraz społeczności szkolnej Publicznego Gimnazjum za realizację projektu. Na konferencji obecni byli także: Sylwester Kozłowski – Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy, dyrektorzy szkół oraz instytucji kulturalnych.

W części artystycznej, uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Słupi zaprezentowali kilka utworów muzycznych, również w języku angielskim. Wystąpili: zespół „Trele Morele” ze szkoły podstawowej, Marta Żelazowska (kl. V) oraz Izabela Jagiełło (kl. II gimnazjum). Uczestnicy spotkania mieli także okazję podziwiać występ „Świętokrzyskich Diablików”, młodzieżowego zespołu ludowego pracującego pod kierunkiem instruktora Izabeli Pańtak. Ostatni pokaz to  spektakl taneczno-teatralny „Wieczór Pielgrzyma”, do którego choreografię opracowali Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak z Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl wprowadził widzów w świat słowiańskich obrzędów i lokalnych legend, a tancerzami byli uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Słupi. W rolę pielgrzyma wcielił się Robert Piotrowski, a nad całością przygotowań czuwała Irmina Maliszewska.

Zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało współpracy wielu osób – rodziców, uczniów i nauczycieli. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom!

                                                                                 

Koordynatorzy projektu Comenius

 

czytano: 1209 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 15 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dębniak Baszowice Łysa Góra Nowa Słupia Dymarki Turystyka Kielce Rekreacja Jeleniów Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Św. Krzyż Rudki Stara Słupia Emeryk Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej