Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Feliks Konderko, partyzant z pasją ...

Feliks Konderko, partyzant z pasją fotografowania.

wielkość tekstu:A | A | A

 

15 maja w Dworze Świętokrzyskim w Milanowskiej Wólce miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Fotografista” opisującego postać Feliksa Konderko ps. „Jerzy”-  żołnierza i fotografa  Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta".

Projekcji filmu towarzyszyła wystawa fotogramów – wojennych zdjęć z okolic Nowej Słupi: Milanowskiej Wólki, Trzcianki, Świętego Krzyża czy pobliskich Grzegorzowic.

Inicjatorem wystawy zdjęć i pomysłodawcą filmu był Mariusz Baran-Barański z Gdańska, dla którego Felkis Konderko był wujem.  Jak sam podkreśla, nie wyobrażał sobie innego i lepszego miejsca na premierę filmu niż w Milanowskiej Wólce, gdzie Konderko ukrywał się w czasie okupacji.

Na wspólne zaproszenie wójta gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora oraz Mariusza Baran-Barańskiego odpowiedziało wielu miłośników historii wśród, których pojawili się: samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele historii, przedstawiciele Stowarzyszeń Kombatanckich, potomkowie partyzanckich rodzin. Nie zabrakło również osób współtworzących film w osobie reżysera oraz  aktorów filmu.

Swoje wystąpienia mieli dr Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Szczepan Mróz Prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury-Nurt.

Wystawa w Rudkach

Od 18 maja przez dwa tygodnie wystawę fotogramów można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach. Zachęcamy do obejrzenia unikalnych zdjęć wojennych z terenu gminy Nowa Słupia.

Krótka migawka z życia Feliksa Konderko.   „Jerzy” strzelał nie tylko z karabinu.

Po kapitulacji twierdzy Modlin 28 września 1939 roku sierżant Feliks Konderko powrócił w rodzinne strony i działał  w Skarżysku w konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”. Po fali aresztowań Konderko zdołał uciec i ukrywał się u rodziny Majchrów  w Milanowskiej Wólce pod przybranym nazwiskiem Wacław Pawełkiewicz wykonując zawód fotografisty. Otworzył nawet punkt fotograficzny, aby przez kolejne 3 lata prowadzić działalność wywiadowczą. Tworzył w rejonie Nowej Słupi pierwsze grupy bojowe. W 1943 roku Feliks Konderko wstępuje do Zgrupowania Nr 3 ppor. „Mariańskiego” - nowo utworzonych Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Tutaj rozwija swoje pasje fotografowania, dokumentuje tysiącami zdjęć zwykłe partyzanckie życie. Aż nadchodzi 28 października 1943 roku, gdzie 400 – osobowy oddział „Ponurego” na tzw. Wykusie  zostaje otoczony przez 4 tysiące żołnierzy Wermachtu i SS. Łącznie ginie 38 partyzantów Armii Krajowej. Większość oddziału zdołała się przebić przez pierścień obławy i stworzyć na nowo ramię zbrojne AK. Feliks Konderko „Jerzy” nadal  uczestniczył w większości akcji Zgrupowań Ponury-Nurt.

Losy powojenne nie oszczędziły Feliksa Konderko, 2 sierpnia 1945 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Skarżysku – Kamiennej za działalność w organizacji „NIE” i Delegaturze Sił Zbrojnych. Spędziwszy 2 lata w więzieniu w Kielcach zostaje uwolniony na mocy amnestii. W 1947 roku wyjeżdża do Gdańska gdzie pracuje w Zakładzie Remontowym Energetyki.

Epilog

Mariusz Baran – Barański przedstawia Feliksa Konderko jako człowieka prawego, skromnego, o którym powojenna Ojczyzna zapomniała. "Jerzy" jako członek Armii Krajowej ciągle musiał skrywać swoją wojenną, prawdziwą tożsamość. Odznaczony orderem Kawalera Krzyża Walecznych i Krzyża Armii Krajowej umiera 1969 roku, by spocząć w Skarżysku –Kamiennej, na  jego ukochanej ziemi, „u boku”  kolegów, poległych żołnierzy Zgrupowań Ponurego – Nurta.  

 

czytano: 6941 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Janusz Barański

    data dodania: 2016-02-25

    Bardzo ciekawe zdjęcia..

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Kielce Baszowice Turystyka Jeleniów Stara Słupia Emeryk Rudki Św. Krzyż Nowa Słupia Dębniak Łysa Góra Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej