Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » X Jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski

X Jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski

wielkość tekstu:A | A | A


17 maja na Świętym Krzyżu odbył się X Jarmark Świętokrzyski zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kielcach przy współpracy z gminą Nowa Słupia oraz Bieliny.

            Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą o 11.30, której przewodniczył ojciec superior Zygfryd Wiecha, przełożony Klasztoru Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej. Homilię wygłosił ojciec Dariusz Malajka, zaś o oprawę muzyczną zadbał chór z Zagnańska oraz orkiestra dęta ze Strawczyna.

            W uroczystej Eucharystii wzięli czynny udział przedstawiciele lokalnego folkloru z terenu gminy Nowa Słupia oraz Bieliny – Wioletta Krzyżanowska z KGW „Chełmowianki” ,Małgorzata Wróblewska z KGW „Modrzewianki” oraz Emilia Chlewicka z zespołu „Bielinianki”.

            X Jarmark Świętokrzyski uświetnili swą obecnością goście z wielu gmin powiatu kieleckiego między innymi starosta kielecki- Michał Godowski, wicestarosta- Zenon Janus, wójtowie gminy Bieliny- Sławomir Kopacz oraz gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior. Na uroczystości przybyli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego- Piotr Żołądek, radni powiatowi- Danuta Żebrowska, Bogdan Gierada oraz Marek Partyka.

            Po uroczystej Eucharystii zebrani goście, przedstawiciele władz lokalnych oraz licznie zgromadzeni  pielgrzymi udali się na błonia świętokrzyskie, gdzie odbywała się część artystyczna przygotowana przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Gminny Ośrodek Kultury w Rudkach oraz Centrum Kultury w Bielinach.

            Na dwóch scenach jednocześnie odbywały się występy zespołów ludowych z terenu powiatu kieleckiego oraz grup tanecznych, wokalistów i artystów kabaretowych. Patronat medialny nad X Jarmarkiem Świętokrzyskim objęło Radio Kielce oraz TVP Kielce. Na świętokrzyskiej imprezie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, atrakcji bowiem nie brakowało. Były pokazy walk rycerskich, wyrabianie garnków glinianych, korowód w strojach średniowiecznych oraz prezentacja dawnych zwyczajów wsi kieleckiej na przykładzie targów końskich. To właśnie dzięki tak licznym atrakcjom, o które zadbali organizatorzy imprezy, Święty Krzyż odwiedziło mnóstwo pielgrzymów i mimo chłodnej, i wietrznej aury, atmosfera była gorąca.

            Tuż obok sceny na błoniach stanęły liczne stragany ze świętokrzyskimi potrawami regionalnymi oraz rękodziełem ludowym z różnych stron pięknej, kieleckiej ziemi.

            Gminę Nowa Słupia na Jarmarku reprezentowały zespoły : Chełmowianki, Modrzewianki i Świętokrzyskie Diabliki.

 

 

czytano: 1671 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 19 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Rekreacja Nowa Słupia Milanowska Wólka Dymarki Baszowice Turystyka Andrzej Gąsior Jeleniów Łysa Góra Rudki Dębniak Emeryk Góry Świętokrzyskie Stara Słupia Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej