Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wizyta partnerska na Węgrzech

Wizyta partnerska na Węgrzech

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 22-26 maja delegacja z gminy Nowa Słupia na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem przebywała na Węgrzech. Była to wizyta w ramach współpracy partnerskiej między gminą Nowa Słupia a miastem Csengele, która została zapoczątkowana w 2006 roku i z inicjatywy wójta Andrzeja Gąsiora będzie kontynuowana.

            Delegacja z Nowej Słupi w składzie: wójt -Andrzej Gąsior, radny -Rafał Piasecki, sołtys Rudek-Grzegorz Marczewski, pracownik Starostwa Powiatowego w Kielcach- Wioletta Krzyżanowska oraz pracownicy Urzędu Gminy- Magdalena Kwiecień i Tomasz Kuchniak miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach Dni Csengele. Reprezentacja gminy została  przyjęta  w partnerskim mieście niezwykle serdecznie i pomimo bariery językowej spotkania przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze.

            Nowy burmistrz Csengele- Sandor Kormanyos wyraził chęć kontynuowania współpracy z gminą Nowa Słupia oraz zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by przebiegała bez zakłóceń. Takie samo zapewnienie padło z ust włodarza Nowej Słupi - Andrzeja Gąsiora, który podkreślił jednocześnie, że narody polski i węgierski łączy więź historyczna oraz duchowa. Podczas wizyty w Csengele niejednokrotnie podkreślał on, jak ważna jest współpraca między tymi narodami. W związku z wichurami jakie nawiedziły Csengele i okolice delegacja z Nowej Słupi wyraziła również ubolewanie z powodu strat jakie poniosło miasto i jego mieszkańcy.

            23 maja o godz. 9.45 doszło do oficjalnego podpisania umowy o kontynuowaniu współpracy między gminą Nowa Słupia i miastem Csengele. Na uroczystościach tych oprócz burmistrza Sandora Kormanyosa obecni byli jego zastępca- Zoltan Csokasi, przedstawiciele rady miasta, a także były burmistrz Santa Ferenc z małżonką oraz włodarze sąsiadujących z Csengele miejscowości.

            Podpisaniu umowy partnerskiej towarzyszyły występy artystyczne lokalnych grup tanecznych, zespołów ludowych oraz orkiestry dętej. W godzinach popołudniowych delegacja z Nowej Słupi uczestniczyła w zawodach motorowych, które stanowiły część programu artystycznego, przygotowanego na obchody Dni Csengele.

            24 maja o godz. 8.30 w Święto Zesłania Ducha Świętego w kościele pod wezwaniem Świętego Emeryka przedstawiciele polskiej delegacji wraz z węgierskimi partnerami uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, podczas której jedno z czytań wygłosił radny gminy Nowa Słupia- Rafał Piasecki. Po Mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, a następnie reprezentanci z Nowej Słupi udali się do skansenu w Opusztaszer, gdzie mieli okazję poznać historię ziemi węgierskiej.

            26. maja delegacja udała się do Budapesztu, aby w XX-tej dzielnicy stolicy Węgier- Pesterzsebet rozmawiać o kontynuowaniu partnerskiej współpracy, zapoczątkowanej przed laty przez Andrasa Berenyi. O godz. 9 spotkała się z zastępcą burmistrza- Eszter  Kovacs, która w imieniu nieobecnego Akosa Szabadosa wyraziła chęć współpracy z Nową Słupią. Jednocześnie wraz ze współpracownikami oprowadziła polską delegację po urzędzie, przedstawiając równolegle historię Pesterzsebet oraz specyfikę pracy na stanowisku burmistrza.

             Podsumowaniem wizyty na Węgrzech było spotkanie z byłym wicekonsulem Węgier w Warszawie - Imre Molnarem, który oprowadził delegację z Nowej Słupi po węgierskim Parlamencie oraz rozmawiał o kierunkach i płaszczyznach współpracy polsko-węgierskiej. Podczas rozmowy zarówno Imre Molnar jak i wójt gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior największy nacisk kładli na współpracę polegającą na umacnianiu więzi duchowych łączących oba narody, które najbardziej widoczne są na Świętym Krzyżu, będącym kolebką polsko-węgierskiej przyjaźni.

czytano: 2578 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Kielce Baszowice Milanowska Wólka Dębniak Andrzej Gąsior Turystyka Emeryk Rudki Stara Słupia Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Dymarki Św. Krzyż Jeleniów Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej