Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Zespół Szkół w Rudkach z wizytą w Turcji

Zespół Szkół w Rudkach z wizytą w Turcji

wielkość tekstu:A | A | A

 

Udział nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w „Międzynarodowym spotkaniu projektowym” w Balikesir w Turcji, w dniach 29 maja -2 czerwca 2015 roku w ramach projektu „Matematyka jest wszędzie!” – „Maths is Everywhere!” programu Erasmus+

 

Od października 2014 roku  Zespół  Szkół w Rudkach bierze udział w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ "Maths Is Everywhere!" („Matematyka jest wszędzie!”). Projekt ma na celu podniesienie kompetencji językowych, matematycznych, informatycznych u uczniów, a także propagowanie innowacyjnych metod wśród nauczycieli. Koordynatorem projektu jest szkoła  z Wielkiej Brytanii (Pendle Community High School), partnerami są szkoły z Rumunii (SCOALA GIMNAZIALA „SFANTA VINERI”), Turcji (Balikesir Karesi Ortaokulu) i Włoch (SCUOLA MEDIA STATALE MARIO PLUCHINOTTA).  Inicjatorem i  koordynatorem działań w ramach projektu ERASMUS + w Zespole Szkół w Rudkach  jest  p. Marzena Kozłowska, zaś koordynatorem merytorycznym p. Marzena Zbrożyna.

W dniach 29 maja -2 czerwca 2015 roku  w urokliwym tureckim mieście Balikesir  odbyło się 3  spotkanie przedstawicieli szkół  partnerskich   w ramach projektu Maths Is Everywhere" (Matematyka jest wszędzie).  Szkołę   z Rudek reprezentowali : dyrektor szkoły –Alina Cieśla , szkolny koordynator projektu – Marzena Kozłowska ,  Agnieszka Jankowska  i Ewa Klefas. Na spotkanie przybyli również partnerzy z Anglii, Włoch i Rumunii .

Podróż rozpoczęła się rankiem 28 maja . Z  lotniska Okęcie serbskimi liniami nauczyciele dotarli do Belgradu, a następnie do Stambułu. Po czym, o godzinie 19  wraz z  przedstawicielami  szkół partnerskich Włoch i Rumunii popłynęli promem przez Morze Marmara do Bandirma. Tam czekała już na nich delegacja szkoły tureckiej , aby zabrać ich do Balikesir. Pierwszy dzień  wizyty był  uroczysty i wyjątkowy. Powitała ich  szkolna delegacja w odświętnych  strojach , częstując „Turkish Delight” – typowymi, narodowymi słodkościami i zapraszając  do zwiedzania  szkoły , a następnie zapraszając do Domu Kultury.

Delegacja  została oficjalnie przywitana przez dyrektora  Erdala  Özela , koordynator projektu - Goncę Çilli, nauczycieli i uczniów tureckiej  szkoły. Uczniowie we wspaniałym  pokazie zapoznali gości  z kulturą, tradycjami , muzyką i tańcami Turcji . Na scenie Domu Kultury prezentowały się  przedszkolaki w strojach ludowych, chór szkolny , który przygotował piosenkę „Panie Janie” w języku polskim, angielskim, włoskim , rumuńskim i tureckim wraz z pokazem multimedialnym  dotyczącym danego państwa. Gospodarze w prezentacji multimedialnej  pochwalili się  zadaniami projektowymi jakie wykonali do tej pory. Podczas występów   można było podziwiać pokaz gimnastyki artystycznej i karate.  Zaprezentowała się także turecka orkiestra wojskowa. Członkowie orkiestry wystąpili  w barwnych strojach, przybrani w ozdobne, charakterystyczne czapki. Występ był bardzo widowiskowy. Muzyka prezentowana przez orkiestrę miała  uroczysty charakter i była to  klasyczna, ludowa muzyka turecka .

Podczas kolejnych dni nauczyciele szkól partnerskich spotkali się z burmistrzem miasta, który podjął wszystkich gości  tureckimi specjałami w sposób  życzliwy, serdeczny, znajdując czas na spotkanie. W miłej, przyjaznej  atmosferze  rozmawiano o wizycie w Balikesir. Burmistrz przekazał   każdemu drobny upominek ,zaś dyr. Alina Cieśla przekazał witraż promujący gminę Nowa Słupia.  Wizycie towarzyszyły lokalne media.

Kolejne spotkanie odbyło się w Krajowym Centrum Edukacji, z tutejszym odpowiednikiem kuratora oświaty. Nauczyciele  podjęci byli tradycyjną turecką herbatą, omawiano  realizację i upowszechnianie  projektu Erasmus+ „Matematyka jest wszędzie”

  W czasie wizyty w szkole nauczyciele  wzięli udział w zabawach z uczniami także niepełnosprawnymi, którzy przygotowali dla nich własnoręcznie wykonane upominki  m.in. Oko Proroka, aby niczego nie zapeszyć. Podczas wizyty w szkole nauczyciele ,  uczniowie i  rodzice  przygotowali degustację dań tureckich. Kulinarnym punktem kulminacyjnym pobytu w szkole  był tort z logo projektu, którego podziału dokonali koordynatorzy projektu- Marzena Kozłowska,  Debra Grogan   ze szkoły Pendle Community High School w Wielkiej Brytanii, która jest także głównym koordynatorem projektu;  Gonca Çilli ze szkoły Balikesir Karesi Ortaokulu w Turcji; Oana Zahiu ze szkoły Scoala  Gimnazjala ,,SFANTA VINERI” w Rumunii;  Linda Piccione  ze szkoły „Scuola Media Statale M. Pluchinotta” we Włoszech. Dyr. Szkoły Alina Cieśla przekazała  na ręce dyr. tureckiej szkoły Erdala  Özela symbol Gór Świętokrzyskich – rzeźbę  czarownicy. Uczniowie zaś  przygotowali dla nauczycieli tradycyjną turecka grę planszową - mangala, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród gości.

Nauczyciele mogli  zakosztować regionalnej kuchni oraz obserwować miejscowe zwyczaje. Do atrakcji wyjazdu można zaliczyć także: zwiedzanie  nadmorskiego miasteczka Ayvalik  położonego  na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego i  Assos –antycznego miasta greckiego z dorycką  świątynią Ateny, w drodze powrotnej zwiedzanie Stambułu z jego najważniejszymi zabytkami np.: Kościół Mądrości Bożej-Hagia Sofia, Meczet Sułtana Ahmeta zwany często Błękitnym meczetem.

        Wizyta była pełna emocji, ciekawych wydarzeń, ale także niezapomnianych spotkań z uczniami gimnazjum w Balikesir, których poczęstowano  polskimi cukierkami. Wszyscy byli  pod wrażeniem gościnności, życzliwości, troski  i  ogromnego zaangażowania wielu osób.

Celem spotkania było nie tylko  poznawanie kultury kraju partnerskiego, ale przede wszystkim prace nad projektem, obejrzenie dotychczasowych działań  szkoły z Balikesir, planowanie następnych działań,  uzgodnienie  daty kolejnych wizyt. Wszystko to odbywało rakom

 

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie Zespołu Szkół w Rudkach:http://zsrudki.edupage.org/

 

Więcej informacji o wizycie w Turcji  oraz realizowanym projekcie możecie znaleźć w galerii oraz na stronie projektu.

 

czytano: 1489 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 10 czerwca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Łysa Góra Dymarki Dębniak Emeryk Turystyka Jeleniów Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Rekreacja Stara Słupia Baszowice Św. Krzyż Andrzej Gąsior Rudki Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej