Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Uroczystość powitania repliki Relikwiarza ...

Uroczystość powitania repliki Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego w Siedmogrodzie

wielkość tekstu:A | A | A

Na prośbę Pana Imre Molnara – Honorowego Obywatela Gminy Nowa Słupia (pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Węgierskiej) wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior zlecił wykonanie drewnianej repliki krzyża, w którym przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.  Krzyż został poświęcony przez Ojca Zygfryda Wiechę – superiora klasztoru w czasie uroczystej mszy świętej na Świętym Krzyżu i przesłany do Siedmiogrodu. Poświęcony krzyż odebrał osobiście z rąk ojca superiora zastępca wójta  Włodzimierz Zaręba.
 

(Poniżej przedstawiamy opis uroczystości  przesłany do nas przez Pana Géza Nagy, rycerza Orderu Bractwa Św. Władysława).
   

        W miejscowości Hegyközszentimre przyjazd repliki krzyża z klasztoru na Świętym Krzyżu przywitano z dawno nie spotykanym entuzjazmem. Panie piekły ciasta, mężczyźni gotowali gulasz węgierski. Ławki reformackiego kościoła zapełniły się wiernymi, gdzie do reformatów przyłączyli się również katolicy jak i baptyści. Okazji do świętowania było wiecej, gdyż przyjęcie „świętokrzyskiego daru” połączono ze chrzcinami nowonarodzonego dziecka (po raz pierwszy od 3 lat w tym kościele). Świętowaliśmy również przyjaźń polsko-węgierską, spotkanie węgrów mieszkających w kraju i zagranicą oraz królewicza Świętego Emeryka!
         Na uroczystości przyjechała z Bukaresztu Pani senator Rozália Bíró, przewodnicząca Komitetu do spraw Praw Człowieka, Mniejszości i Religii w Parlamencie Rumuńskim. Pani senator Rozália Bíró oraz burmistrz Dr. Miklós Nagy razem przejęli prezent z Polski, tzn.: replikę łysogórskiego Krzyża Świętego, po czym zostal przeczytany piękny list Pana Andrzeja Gąsiora – wójta gminy Nowa Słupia.

         Po kościelnych uroczystościach przeszliśmy złożyć wieńce przez pomnikiem Świętego Emeryka, gdzie godnie umieściliśmy Świętokrzyski Krzyż Patriarchalny. W uroczystości uczestniczyli rycerze orderu bractwa Świętego Władysława, husarze oraz kurucowie.  Z tej okazji, emerytowany archidiakon Gyula Gellért podarował 4 Polskie Flagi dla Kurucowskiego Pułku Świętokrzyskiego! W tle wywiesiliśmy biało-czerwoną Polską flagę o szerokości 5 metrów oraz wysokości 2 metrów.

     Ważnym ,,zbiegiem okoliczności” jest fakt, że świętokrzyski prezent, który umieściliśmy przy pomniku Świętego Emeryka w dniu 25.05.2015 r., co do dnia nawiązywał do dziesiątej rocznicy wzniesienia pomnika Świętego Emeryka, który został odsłonięty 25.05.2005 r. (Natomiast Kaplicę Świętego Emeryka zaczęli budować siedem lat  przed tą uroczystością.) To niewątpiwie jest znakem Opaczności.!

 Dzięki temu ,,małemu drewnianemu krzyżowi”, który przybył do nas ze Świętokrzyskiej Ziemi – z gminy Nowa Słupia, mogliśmy zbudować duchowy most Świętego Emeryka, który połączył Polskę z Siedmogrodem (ojczyzna króla St. Batorego!).

Mieszkańcy uważają otrzymanie świętokrzyskiego daru jako niemal cud, który zawitał do nas w najlepszym duchowym momencie.

Proboszcz jak również i burmistrz zgodnie uznali, że nasza wspólnota znalazła się na skraju kryzysu, czując się osamotniona podczas próby ochrony i kontynuacji kultu Świętego Emeryka jak i również budowy kaplicy. Ten mały, ale jakże szlachetny gest miał dla nas ogromne znaczenie!

Bóg zapłać darczyńcom!

 

 

Géza Nagy,

Rycerz Orderu Bractwa Św. Władysława.

 

czytano: 1304 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 czerwca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Baszowice Św. Krzyż Jeleniów Kielce Milanowska Wólka Rudki Dymarki Andrzej Gąsior Nowa Słupia Rekreacja Góry Świętokrzyskie Dębniak Łysa Góra Turystyka Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej