Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowej ...

Nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi z wizytą w Stambule.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach od 8 do 12 czerwca br. w Stambule (Turcja) odbyła się ostatnia wizyta robocza programu Comenius „Wiem, co jem”. Wzięło w niej udział 14 nauczycieli ze szkół partnerskich z Francji, Hiszpanii, Włoch i Polski oraz gospodarze. Z naszej szkoły w spotkaniu w uczestniczyły: dyrektor Małgorzata Jakubczyk oraz  Roksana Ponikowska i Ewa Mądzik-Błosińska.

Szkoła Gülizar Zeki Obdan Anadolu Lisesi znajduje się w dzielnicy Pendik. Społeczność szkolna bardzo ciepło przyjęła gości i powitała nas tradycyjną turecką kawą i herbatą oraz lokalnymi potrawami i słodyczami przygotowanymi przez rodziców. Polska delegacja wręczyła dyrektorowi szkoły pamiątkowy album, foldery i rzeźbę świętokrzyskiej czarownicy.

Głównym celem wyjazdu było opracowanie raportu końcowego, ponieważ obecny rok szkolny jest ostatnim rokiem realizacji projektu. Praca nad tym dokumentem pochłonęła znaczną część czasu spędzonego w Stambule. Nauczyciele wspólnie dokonali ewaluacji działań oraz oceny produktów końcowych, pokazując prezentacje multimedialne podsumowujące pracę w każdej z placówek. Przedyskutowano problemy pojawiające się podczas pracy nad projektem, a także określono możliwości dalszej współpracy. Podczas spotkania powstała płyta DVD zawierająca wszystkie najważniejsze produkty końcowe projektu. Nauczyciele obecni na spotkaniu zgodnie stwierdzili, że cele zostały osiągnięte dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wszystkich partnerów. Koordynator całej grupy partnerskiej, nauczyciel z Francji - Claude Loyer, wielokrotnie wyrażał podziękowania dla nauczycieli naszej szkoły za napisanie projektu, który okazał się tak dużym sukcesem.

Jednym z działań podczas spotkania roboczego była wizyta na Bazarze Egipskim zwanym Bazarem Przypraw, gdzie mogliśmy zobaczyć bogactwo naturalnych przypraw i suszonych owoców używanych w wielu kuchniach świata. Przenikające się różnorodne zapachy przyprawiały o zawrót głowy. Z Bazaru Egipskiego udaliśmy się na Wielki Bazar, gdzie „sprzedawcy poligloci” oferowali także inne produkty, np. biżuterię, rękodzieło, odzież lub dywany.

Wolny popołudniowy czas poświęcaliśmy na poznawanie Stambułu, największej europejskiej metropolii, w której mieszka (według oficjalnych źródeł) ponad 14 milionów osób. Miasto położone jest na dwóch kontynentach - w Europie i Azji, po obu stronach cieśniny Bosfor. W związku z tym,  transport morski jest tutaj bardzo popularny, a regularne rejsy statków umożliwiają przedostanie  się z jednej strony cieśniny na drugą.

Dominującą religią jest islam, dlatego nad miastem górują wieże setek meczetów, a muezzini pięć razy dziennie głośno nawołują wiernych do modlitwy. Stambuł jest miastem z wielowiekową historią, której ślady można dostrzec wszędzie. W dzielnicy Sultan Ahmet zwiedziliśmy historyczne perełki:  Pałac Topkapi, Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sofia oraz Błękitny Meczet. Ogromne zaludnienie widać na ulicach oraz w środkach komunikacji miejskiej, a przemieszczanie się w mieście jest dużym wyzwaniem.  

Istotnym elementem tygodniowego planu były wspólne posiłki, podczas których mogliśmy zasmakować pysznej tureckiej kuchni. Nauczyciele, którzy zorganizowali wizytę wykazali się niezwykłą gościnnością, włączając w spotkania również swoje rodziny.

Wróciłyśmy do Polski pełne pozytywnej energii oraz niezwykłych wspomnień i doświadczeń zdobytych przez dwa lata. Przed nami końcowe działania czwartego projektu Comenius odbywającego się w naszej szkole.

 

                                   Koordynator projektu Comenius

czytano: 1572 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 19 czerwca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Rekreacja Milanowska Wólka Jeleniów Baszowice Turystyka Dębniak Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Kielce Łysa Góra Stara Słupia Nowa Słupia Rudki Dymarki Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej