Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Młodzież z gminy odpoczywała na Węgrzech

Młodzież z gminy odpoczywała na Węgrzech

wielkość tekstu:A | A | A

  W ramach nowej umowy o współpracy partnerskiej między gminą Nowa Słupia a miastem Csengele, dwanaścioro uczniów z najlepszymi wynikami w nauce z terenu gminy Nowa Słupia wraz z opiekunami: panią Renatą Storzysz, panią Agnieszką Cedzyńską oraz radną gminy panią Ewą Pastuszyńską, przebywało w dniach 27-31 lipca b.r. na wakacyjnym wypoczynku w tym gościnnym mieście.

  Program pobytu był atrakcyjny i urozmaicony. Węgierscy gospodarze zadbali o miłą i serdeczną atmosferę, integrację oraz  umacnianie przyjaźni przede wszystkim między młodymi uczestnikami wycieczki a ich węgierskimi rówieśnikami.

  W Csengele powitała nas uroczyście orkiestra dęta i występy mażoretek, następnie w Domu Kultury odbyło się spotkanie naszej grupy z włodarzami miasta, na czele z zastępcą burmistrza Zoltanem Csokasi, radnymi, nauczycielami  oraz grupą młodzieży węgierskiej. Towarzyszyły mu występy wokalne i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół z Nowej Słupi i Rudek, przedstawiające dokonania w ramach szkolnych projektów oraz historię szkół. Młodzież, mimo bariery językowej, doskonale zintegrowała się przy wspólnej zabawie, tańcach węgierskich, biesiadzie i rozmowach- często w języku angielskim. Dziękując za serdeczne przyjęcie, radna Ewa Pastuszyńska wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę partnerską oraz wręczyła świętokrzyskie pamiątki.

  Kolejnymi punktami naszego pobytu były: wizyta w Muzeum Historii Węgier w Ópusztaszer, zwiedzanie miasta Szeged z wizytą w bibliotece miejskiej oraz w zabytkowym klasztorze Franciszkanów, spotkanie z Istvanem Nemere- węgierskim pisarzem ,który wiele lat spędził w Polsce, pobyt w Aquaparku w Kiskunmajsa oraz wizyta w węgierskim Parlamencie w stolicy Węgier- Budapeszcie.

  W przeddzień wyjazdu uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawianej po polsku w pięknym kościele w Csengele oraz złożyliśmy symboliczny wieniec pod pomnikiem polskich i węgierskich bohaterów I i II wojny światowej.

  Wieczorami w schronisku turystycznym, w którym kwaterowaliśmy odbywały się miłe i sympatyczne spotkania z grupą młodzieży mieszkającej w Csengele, dzięki którym nawiązały się liczne znajomości i przyjaźnie. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję skosztowania potraw węgierskiej kuchni. W miejscowej restauracji częstowano nas m.in. zupą owocową, gulaszową, sosami, a nawet pierogami z dżemem.

  Opiekunami naszej grupy była mieszkanka Csengele, pani Teodora wraz z mężem, którzy zadbali o nasz bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek. Pomocą służył również ksiądz polskiego pochodzenia, Wojciech Żmijan będący proboszczem w pobliskiej parafii.

   Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki. Należy podkreślić, że był to bardzo miły i radosny czas, który każdy pewnie długo będzie wspominał, mając nadzieję na kolejne spotkania z węgierskimi przyjaciółmi.

   Składamy podziękowania organizatorom wyjazdu- zarówno gospodarzom z Węgier-  jak i panu Wójtowi gminy Andrzejowi Gąsiorowi oraz wszystkim, którzy umożliwili uczniom tak atrakcyjną formę letniego wypoczynku.

 

czytano: 1538 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 05 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Dębniak Rudki Emeryk Andrzej Gąsior Rekreacja Łysa Góra Kielce Dymarki Turystyka Jeleniów Milanowska Wólka Nowa Słupia Baszowice Stara Słupia Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej