Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
wtorek 17 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Aleksy, Martyna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dymarki Świętokrzyskie

Dymarki Świętokrzyskie

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 15-16 sierpnia po raz 49. odbyły się Dymarki Świętokrzyskie. Ta cykliczna impreza promująca gminę Nowa Słupia na szeroką skalę, zarówno w kraju jak i za granicą, zgromadziła liczne rzesze miłośników historii starożytnej, dawnych kultur i tradycji.

W tym roku kilkanaście tysięcy osób przybyło do Nowej Słupi, by podziwiać uroki tej malowniczej krainy, gdyż organizatorzy zadbali o to, aby atrakcji nie zabrakło. Było coś dla ciała oraz ducha, biorąc pod uwagę wszystkie pokolenia.

Na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w ramach projektu: „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, realizowanego przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, odbyły się pokazy wytopu żelaza w tak zwanych „piecach dymarskich”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się niezwykle ekspresyjne inscenizacje bitew legionistów rzymskich z barbarzyńcami, a także pokazy musztry starożytnych wojowników, mody antycznej oraz walki gladiatorów ze Stowarzyszenia Hellas et Roma.

Jednocześnie z pokazami edukacyjnymi na terenie CK-A, na scenie „pod lasem” trwały występy artystyczne w ramach II Festiwalu Kultury Ludowej, na którym zaprezentowały się zespoły z gmin: Nowa Słupia, Bodzentyn, Waśniów, Pawłów i Siatkówka- Nowiny.

W tegorocznej edycji festiwalu trwającego 2 dni na scenie pojawiły się zespoły: Świętokrzyskie Jodły wraz z solistką- Lucyną Lipczyńską, Skoszynianki, Szewczanki, Bolechowiczanki, zespół śpiewaczy Lilie oraz Sołtyski, a także reprezentanci gospodarza imprezy, czyli gminy Nowa Słupia: KGW Chełmowianki, KGW Modrzewianki, KGW Mirocice, Wesołe Kumoszki i Świętokrzyskie Diabliki. Oprócz zespołów widzowie festiwalu mogli usłyszeć również solistów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, a wśród nich: Oliwię Ozgę, Monikę Marzec, Martę Żelazowską, Weronikę Kiciak i Izabelę Jagiełło.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia Dymarek Świętokrzyskich był koncert zespołu Enej, którego przeboje, prawie przez dwie godziny, rozbrzmiewały ze sceny przy aplauzie licznie zgromadzonej publiczności.

Na wieczornym koncercie zjawił się również gospodarz imprezy Wójt Gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior, który w imieniu swoim oraz Rady Gminy przywitał licznie zgromadzoną  ludność oraz znamienitych gości, którzy zaszczycili Nową Słupię swoją obecnością. 

Szczególnie serdecznie Wójt przywitał delegację z miasta partnerskiego Pesterzsebet, XX dzielnicy Budapesztu, na czele z wiceburmistrzem Ester Kovacs oraz inicjatorem współpracy polsko-węgierskiej Andreasem Berenei.

Podczas tegorocznych Dymarek, wracając do korzeni, przeprowadzono Bieg Emeryka, podobne biegi odbywały się już 30 lat temu. Pomysłodawcą biegu był Jacek Wiatrowski ze Stowarzyszenia Biegacz Świętokrzyski, współorganizatorami zaś Centrum Tradycji Kultury i Turystyki Gór Świętokrzyskich oraz Amatorska Grupa Sportowa Biegam Bo Muszę z Kielc. Trasa biegu przebiegała od osady średniowiecznej w Hucie Szklanej do posągu Emeryka w Nowej Słupi. W biegu udział wzięło 77 zawodników. 

Zmagania biegaczy odbywały się w  ekstremalnie trudnych warunkach, w ponad trzydziestostopniowym upale, krętymi ścieżkami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jako pierwszy wśród mężczyzn na mecie zjawił się Sylwester Lepiarz, drugi był  Damian Stachura, a trzecie miejsce na podium przypadło Piotrowi Jaśtalowi. W kategorii kobiet zwyciężyła Wioletta Jończyk , druga była Aleksandra Mądzik, trzecia lokata przypadła Klaudii Lasockiej. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe puchary, które ufundował radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Grzegorz Gałuszka natomiast głównym sponsorem biegu była firma Marka Juszczaka Autodiag.

Z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej w ciągu dwóch dni twórcy z terenu województwa świętokrzyskiego mogli spróbować swoich sił w konkursach; malarskim oraz rzeźbiarskim, których tematem przewodnim były legendy świętokrzyskie. Powstało wiele interesujących prac, zarówno rzeźb jak i obrazów. W kategorii malarstwo zwyciężyła praca Zbigniewa Kasprzaka, na drugim uplasowało się dzieło Czesława Kotwicy, a na trzecim- obraz Marleny Zielińskiej. Z kolei wśród rzeźbiarzy najlepszy okazał się Kazimierz Kopeć,  drugi był Andrzej Zieliński a trzeci Andrzej Kozłowski.

Drugi dzień 49. Dymarek Świętokrzyskich również obfitował w różnorakie występy, konkursy i pokazy, które odbywały się na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego oraz na scenie „pod lasem”.

Mocnym akcentem wieczoru kończącego Dymarki był koncert zespołu Boys, gwiazdy muzyki Disco Polo, przy której bawiło się mnóstwo ludzi w różnym wieku.

 

49. Dymarki Świętokrzyskie przeszły już do historii, pozostawiając miłe wspomnienia. Za rok odbędzie się jubileuszowa- 50. impreza, organizatorzy już dziś zapewniają ,że atrakcji nie zabraknie. Wszelkie zapoczątkowane inicjatywy, takie jak chociażby Festiwal Kultury Ludowej, będą kontynuowane w przyszłości, gdyż cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony zgłaszających się do udziału w nich podmiotów, co niejednokrotnie podkreślali organizatorzy Dymarek.


PODZIĘKOWANIA

 

Wygasły już dymarkowe piece, przebrzmiały echa walk, ucichła muzyka i gwar, hutnicza  osada wraca do życia codziennego. Jednym słowem zakończyły się XLIX Dymarki Świętokrzyskie.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się do ich organizacji.

Dziękujemy współorganizatorom:

Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego

Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Dziedzictwa Przemysłowego

Ministerstwu Sportu i Turystyki

Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża”

Dziękujemy głównemu sponsorowi:

Firmie  ArcelorMittal Poland z Dąbrowy Górniczej i Ministerstwu Sportu i Turystyki

Dziękujemy pozostałym sponsorom:

PGE Dystrybucja S.A.

Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A.

Firmie Mister z Rudek

Firmie Piekarnia Oleńka z Rudek

Firmie Delikatesy Centrum z Nowej Słupi

Firmie Autodiag z Nowej Słupi

Firmie Bonar z Jeleniowa

Przedsiębiorstwu „WC Serwis”

 Za objęcie Patronatu Honorowego dziękujemy:

Wojewodzie Świętokrzyskiemu i Staroście Powiatu Kieleckiego

 

Za objęcie patronatu medialnego nad XLIX Dymarkami dziękujemy:

Redakcji GAZETY WYBORCZEJ, RADIU KIELCE, TVP 3 KIELCE, TV ŚWIĘTOKRZYSKA, RADIU eM KIELCE, LOKALNEJ.TV, GAZECIE OSTROWIECKIEJ i TYGODNIKOWI STARACHOWICKIEMU.

Szczególne podziękowania kierujemy dla redakcji ECHA DNIA, za wspaniale przygotowane materiały prasowe dotyczące Dymarek Świętokrzyskich.

Za wsparcie w promocji składamy gorące podziękowania Przedsiębiorstwu Komunikacji Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, za przygotowanie ciekawego i pełnego niezapomnianych wrażeń scenariusza festynu archeologicznego „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

Dziękujemy wszystkim, którzy w inny sposób wspierali i nadal wspierają Dymarki Świętokrzyskie, za ich zaangażowanie, aby wszyscy odwiedzający Nową Słupię turyści  mogli na własnej skórze odczuć gościnność i otwartość świętokrzyskich górali.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy przyjęli nasze zaproszenie i w dniach 15 – 16 sierpnia br. uczestniczyli w tegorocznej edycji Dymarek Świętokrzyskich”.

Jednocześnie zapraszamy, na kolejną jubileuszową – 50 edycję w 2016 roku.

 

Andrzej Gąsior

Wójt Gminy Nowa Słupia

Piotr Sepioło

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi z/s w Rudkach

 

 

czytano: 26588 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 17 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Stara Słupia Milanowska Wólka Jeleniów Dębniak Dymarki Andrzej Gąsior Św. Krzyż Baszowice Emeryk Rudki Turystyka Rekreacja Kielce Łysa Góra
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej