Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Święto plonów w gminie Nowa Słupia

Święto plonów w gminie Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

Wspólne świętowanie rozpoczęło się 23. sierpnia o godz. 11.30 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach. Mszy przewodniczył oraz homilię wygłosił proboszcz parafii w Rudkach ksiądz Kazimierz Hara, przy współpracy księdza Krzysztofa Bartochowskiego, proboszcza z Nowej Słupi oraz Ojca Oblata ze Świętego Krzyża.

            Na początku wójt gminy Andrzej Gąsior podziękował wszystkim przybyłym na uroczystości dożynkowe rolnikom, zespołom ludowym, pracownikom Urzędu Gminy, radnym oraz specjalnym gościom, wśród których znaleźli się wicestarosta Bogdan Gierada oraz senator Krzysztof Słoń.

            Na uroczystej Mszy dziękczynnej czynny udział wzięli członkowie zespołów, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury, angażując się w liturgię słowa, oprawę muzyczną oraz procesję z darami.

            Podczas Eucharystii ksiądz Kazimierz Hara odwoływał się do słów świętego Jana Pawła II, które kierował do rolników, podkreślając tym samym trud ich pracy, szacunek dla chleba i tradycji. Jednocześnie wyraził wdzięczność za Bożą Opatrzność, która pozwoliła rolnikom zebrać plony ich pracy. Pod koniec Mszy świętej zgromadzone w kościele wieńce zostały poświęcone, a następnie w pięknym, kolorowym korowodzie, przy akompaniamencie orkiestry zostały przeniesione na plac przy Zespole Szkół w Rudkach, gdzie odbywała się część artystyczna święta plonów.

            Zaszczytną rolę starosty tegorocznych dożynek pełnił Dariusz Przemyski, rolnik ze Starej Słupi, hodowca bydła mlecznego, laureat wielu konkursów, zdobywca licznych nagród za swą rolniczą działalność, a także członek Izby Rolniczej. Z kolei tytuł starościny przypadł Elżbiecie Bzymek z miejscowości Skały, która  wraz z mężem zajmuje się hodowlą bydła mięsnego oraz produkcją zboża.

            Starostowie przynieśli bochen wypieczony z tegorocznych zbiorów, który następnie gospodarz gminy wójt Andrzej Gąsior podzielił i rozdał licznie zgromadzonym mieszkańcom. Pomimo, że na obchodach tegorocznych dożynek zabrakło delegacji z kilku miejscowości z terenu gminy, świętowanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Przyniesione wieńce wykonano z niezwykłą precyzją, dało się zauważyć, że ich twórcy włożyli w przygotowania nie tylko wiele wysiłku, ale przede wszystkim serce, wykazali się zarówno znajomością tradycji, jak również dużą inwencją twórczą.

            Wszystkie wieńce dożynkowe rywalizowały w konkursie, w którym nagrodą był wyjazd na dożynki powiatowe jako reprezentacja gminy. Jury w skład, którego weszli Izabela Gawlik, Stanisław Majcher, Dariusz Szpak, ks. Kazimierz Hara oraz Krzysztof Słoń, miało bardzo trudny wybór. Na ocenę złożyło się kilka czynników: zachowanie tradycji, odpowiednie wymiary wykorzystane techniki oraz materiały, a także precyzja wykonania. Jurorzy wahali się między wieńcami z miejscowości Baszowice i Serwis. Ostatecznie jednak zwyciężył wieniec z Serwisa, wykonany przez panie z KGW Chełmowianki i to on będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatu kieleckiego. Przewodnicząca jury- Izabela Gawlik wyróżniła także wieńce z miejscowości Skały i Cząstków.

            Podczas gdy jury oceniało wieńce, na scenie prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły ludowe i soliści z terenu gminy. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Chełmowianki, laureat wielu festiwali muzyki ludowej, następnie solistka działająca przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach- Monika Marzec, nota bene mieszkanka miejscowości Pokrzywianka. Kolejno prezentowali swój repertuar; zespół Modrzewianki przy akompaniamencie kapeli w składzie Andrzej Gąsior, Czesław Mazur i Krzysztof Bzymek, następnie najstarszy zespół w gminie Wesołe Kumoszki, wokalistka z Mirocic Izabela Jagieło, zespół Wabio oraz Weronika Kiciak.

            Przysłowiową wisienką na torcie był wieczorny występ zaprzyjaźnionego z Nową Słupią zespołu Bęczkowianie, który niejednokrotnie uświetniał swą grą uroczystości gminne.

            Równolegle z dożynkami gminnymi na terenie kompleksu sportowego przy Zespole Szkół w Rudkach rywalizowały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnych z terenu gminy. W szranki stanęli zawodnicy z pięciu jednostek: OSP Stara Słupia, OSP Nowa Słupia, OSP Sosnówka, OSP Paprocice oraz OSP Włochy. Zmaganiom strażaków przyglądała się licznie zgromadzona wokół stadionu publiczność, która gromkimi brawami nagradzała uczestników zawodów. Ostatecznie największą sprawnością wykazała się drużyna z OSP Stara Słupia, drugie miejsce przypadło strażakom OSP Włochy, a trzecie miejsce na podium należało do ochotników OSP Sosnówka. Zwycięskie drużyny zostały uhonorowane okolicznościowymi pucharami.

            Nagrody czekały również na piłkarzy rywalizujących w ramach Amatorskiej Ligi Szóstek, której podsumowanie odbyło się w niedzielne popołudnie w Rudkach.

czytano: 9667 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 25 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Nowa Słupia Jeleniów Św. Krzyż Milanowska Wólka Łysa Góra Andrzej Gąsior Rekreacja Kielce Stara Słupia Turystyka Góry Świętokrzyskie Emeryk Dębniak Dymarki Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej