Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Powiatowe święto plonów

Powiatowe święto plonów

wielkość tekstu:A | A | A

Zapraszamy na Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Sitkówka – Nowiny, które odbędą się 30 sierpnia w Nowinach.

O godz. 12.30 rozpocznie je msza święta w kościele parafialnym, podczas której poświęcone zostaną wieńce i chleby dożynkowe.

Następnie barwny korowód dożynkowy przemaszeruje na stadion sportowy Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach, gdzie odbędzie się część artystyczna i wybór wieńca dożynkowego.

Po przekazaniu chleba gospodarzom przez starostów dożynek, odbędzie się nawiązujący do tradycji, przeplatany przyśpiewkami i tańcem obrzęd dożynkowy.

W trakcie imprezy na scenie zobaczymy zespoły – Wierna Rzeka, Bolechowiczanie, Kowalanki, Chełmowianki, Śladkowianki i Szewczanki. Zaplanowano również rozstrzygnięcie konkursów powiatowych: "Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”, „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego” oraz gminnych: „Najpiękniejsze podwórko lub obejście w domkach jednorodzinnych”, „Najpiękniejsze otoczenie bloku mieszkalnego” i „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Na zakończenie dożynek powiatowych o godz. 19 zagra Kapela Jędrusie.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia będzie prezentacja i ocena wieńców dożynkowych, w których nie może zabraknąć czterech zbóż (żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa). Zwycięski wieniec reprezentować będzie nasz powiat na Dożynkach Wojewódzkich w Sandomierzu.

Imprezie towarzyszyć będzie "Piknik mleczny" - stoisko Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, promujące spożycie mleka i jego przetworów. Uczestnicy dożynek będą mieli możliwość degustacji produktów mlecznych.

czytano: 1161 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 26 sierpnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Turystyka Św. Krzyż Milanowska Wólka Andrzej Gąsior Emeryk Rudki Jeleniów Góry Świętokrzyskie Dębniak Stara Słupia Kielce Baszowice Rekreacja Łysa Góra Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej