Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej

wielkość tekstu:A | A | A

30. sierpnia o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach odbyła się Msza za poległych w obronie ojczyzny podczas działań wojennych na różnych frontach II wojny światowej.

            Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. gen. dyw. Stanisław Rospondek z garnizonu w Częstochowie, który przybył do Rudek w asyście swoich współpracowników- chóru oraz orkiestry wojskowej. Na podniosłych uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć lokalnych władz  świeckich na czele z wójtem gminy Nowa Słupia- Andrzejem Gąsiorem, przedstawicieli władz powiatu kieleckiego z wicestarostą Bogdanem Gieradą i radną powiatową Danutą Żebrowską, a także delegacji władz samorządu województwa świętokrzyskiego.

            Obchody 76. rocznicy wybuchu wojny zostały zorganizowane w Rudkach z inicjatywy tutejszego proboszcza księdza dr. Kazimierza Hary oraz prezesa Związku Kombatantów w Nowej Słupi ppłk. Jarosława Chrobota.

            Podczas uroczystej Mszy grupa osób z terenu gminy Nowa Słupia, angażująca się w pomoc środowiskom kombatanckim została uhonorowana specjalnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znaleźli się ks. Kazimierz Hara , Stanisław Majcher, Maria Truchlewska, Małgorzata Stanioch oraz Jarosław Binkowski.

            Wspólna modlitwa za ojczyznę zgromadziła w kościele w Rudkach liczne rzesze mieszkańców gminy, poczty sztandarowe ze szkół z Rudek i Nowej Słupi, delegacje strażaków, druhów z drużyn strzeleckich oraz żołnierzy.

            Kapłani podziękowali wszystkim zebranym za uczczenie poprzez modlitwę pamięci poległych w czasie II wojny światowej.

            Po mszy delegacje z kwiatami w asyście żołnierzy, pocztów sztandarowych udały się procesyjnie pod zabytkowy krzyż z czasów powstania styczniowego, znajdujący się na placu przykościelnym, aby oddać hołd poległym w obronie ojczyzny. Zapalono znicze i poprzez chwilę zadumy uczczono pamięć tych dzięki, którym nasza ojczyzna może nazywać się „wolną Polską”.

czytano: 1250 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 07 września 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Św. Krzyż Rudki Dymarki Stara Słupia Nowa Słupia Turystyka Emeryk Milanowska Wólka Łysa Góra Dębniak Jeleniów Góry Świętokrzyskie Rekreacja Andrzej Gąsior Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej