Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 25 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Łucja, Witold
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Na żłobki, kluby dziecięce lub opłacenie ...

Na żłobki, kluby dziecięce lub opłacenie opiekunki - nabór wniosków

wielkość tekstu:A | A | A

Założenie żłobka, klubu dziecięcego, a nawet sfinansowanie wynajęcia opiekunki – już teraz możliwe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. W pierwszym konkursie do rozdysponowania jest 4 mln zł. Nabór wniosków – od 21 września do 9 października.


W ciągu najbliższych pięciu lat Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczy ponad 11 mln euro na utworzenie nowych żłobków i klubów dziecięcych oraz na zatrudnienie niań przez rodziców dzieci w wieku do trzech lat. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na lata 2014-2020 (RPO WŚ).

Nabór wniosków o dofinansowanie w pierwszym konkursie, ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski - Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Podziałania 8.1.1 RPO WŚ, rozpocznie się 21 września i potrwa do 9 października.
W 2015 r. do rozdysponowania jest 4 miliony złotych.

Podjęcie działań na rzecz godzenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi jest spełnieniem zobowiązania Polski do realizacji celów Strategii Lizbońskiej, w tym wzrostu aktywności zawodowej społeczeństwa. Chcąc umożliwić rodzicom powrót na rynek pracy, Unia Europejska proponuje m.in. objęcie 33 proc. dzieci w wieku do trzech lat opieką instytucjonalną.
W województwie świętokrzyskim tylko 3,9 proc. dzieci, które nie skończyły trzech lat, uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego, co plasuje nas na trzecim miejscu od końca wśród wszystkich województw w Polsce. Biorąc pod uwagę liczbę tych placówek, w naszym regionie w 2014 roku było ich najmniej w skali kraju, zaledwie 35.
Projekty zrealizowane w ramach Podziałania 8.1.1 RPO WŚ mają znacząco zmienić tę sytuację. Z pieniędzy unijnych wnioskodawcy będą mogli sfinansować niemal wszystkie koszty związane z założeniem nowego żłobka tj. dostosować kuchnię, szatnie i łazienki do potrzeb małych dzieci, zakupić i zamontować bezpieczne urządzenia na plac zabaw, wyposażyć w odpowiednie meble i zabawki oraz pokryć koszty wynagrodzenia osób zajmujących się dziećmi, a także koszty wyżywienia dzieci.
Podziałanie 8.1.1 RPO WŚ to również szansa na rozwój istniejących publicznych i niepublicznych żłobków. Mogą one zwiększyć liczbę miejsc w swoich placówkach lub dostosować je do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Z projektów realizowanych w ramach Podziałania 8.1.1 RPO WŚ skorzystają rodzice, którzy nie pracują, ponieważ nie mają z kim zostawić dzieci, a nie stać ich na wynajęcie prywatnej opiekunki – a więc np. ci, którzy przerwali pracę zawodową ze względu na urodzenie dziecka i przebywają na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych. Będą oni mogli oddać swoją pociechę do żłobka lub klubu dziecięcego albo otrzymać bezpośrednie wsparcie finansowe na zatrudnienie niani czy opiekunki.
Wsparcie opieki nad małymi dziećmi jest nowością w RPO WŚ, ale stanowi swoistą kontynuację rządowego programu „Maluch”, który był realizowany od 2012 roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Bliższe informacje o konkursie www.rpo-swietokrzyskie.pl

artykuł pochodzi ze strony : www.sejmik.kielce.pl

 

czytano: 1048 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 października 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Łysa Góra Baszowice Emeryk Andrzej Gąsior Kielce Dębniak Stara Słupia Milanowska Wólka Św. Krzyż Jeleniów Góry Świętokrzyskie Rudki Dymarki Turystyka Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej