Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Śladami drugiej wojny światowej

Śladami drugiej wojny światowej

wielkość tekstu:A | A | A

W Zespole Szkół w Rudkach realizowany jest projekt patriotyczny pod nazwą „Śladami drugiej wojny światowej”.

W jego ramach 1 września 2015 roku nauczyciel historii Przemysław Stelmaszczyk wygłosił prelekcję na temat wybuchu największej wojny w historii świata. Natomiast 15 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach odbył się montaż słowny przygotowny przez uczniów klas pierwszych i drugich gimnazjum. Apel miał podniosły charakter i prezentował najważniejsze dla Polski wydarzenia drugiej wojny światowej. Łukasz Życiński (klasa IIA) i Mateusz Gawlik (klasa IIB), jako prowadzący  czytali o faktach dotyczących obrony Westerplatte, agresji ZSRR na Polskę, obrony Warszawy i postawy prezydenta tego miasta Stefana Starzyńskiego, bitew obronnych 1939 roku, przebiegu okupacji niemieckiej i radzieckiej, sowieckiej zbrodni w Katyniu, niemieckich obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich, bitew żołnierzy polskich w Afryce i Europie Zachodniej, powstania warszawskiego oraz początku rządów komunistów w Polsce i prześladowania „żołnierzy wyklętych”. Informacjom tym towarzyszyły wiersze recytowane przez uczennice : Sarę Bernat, Agatę Kowalską, Aleksandrę Zielińską, Kingę Kałuża, Julię Fijas, Wiktorię Złomek i Natalię Zarosa oraz uczniów Michała Kozłowskiego i Rafała Binkowskiego. Montażowi temu towarzyszył pokaz multimedialny. Ta część apelu została zakończona uroczystym zaśpiewaniem Roty, przez uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej Maję Sala i Natalię Przygoda.

W drugiej części projektu swój pokaz przedstawiła grupa rekonstrukcyjna „Jodła” działająca przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Grupą uczniów kierował nauczyciel historii Dariusz Stępień. Uczniowie przedstawili umundurowanie z czasow drugiej wojny światowej. Została zaprezentowana również broń oraz makiety czołgów, okrętów i samolotów z tego okresu. Uczennice, członkinie grupy rekonstrukcyjnej w pokazie multimedialnym przedstawiły działania kobiet w okresie okupacji. Uczniowie zaś pokazali typy samolotów biorących udział w lotniczej bitwie o Anglię oraz opowiedzieli o sukcesach polskiej marynarki wojennej.

Pokazy były bardzo pouczające dla uczniów naszej szkoły i zapewne dostarczyły uczniom wiedzy na temat wydarzeń drugiej wojny światowej,  ponieważ program nauczania w gimnazjum nie obejmuje nauki tego okresu historycznego.

Ostatnim akcentem realizowanego projektu był rajd pieszy na Wykus. Miał on miejsce 22 października i uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej prowadzeni przez dyrektor Alinę Cieśla oraz Marka Sieńka. Wykus to leśna polana, miejsce  Zgrupowań Partyzanckich żołnierzy Armii Krajowej. Dowódcą tych oddziałów był cichociemny major Jan Piwnik. To ważna postać dla naszej lokalnej historii, ponieważ Jan Piwnik urodził się we wsi Janowice, niedaleko Waśniowa w powiecie ostrowieckim. „Ponury”, bo taki był jego pseudonim partyzancki, dowodził największym oddziałem partyzanckim na Kielecczyźnie.

Organizatorzy projektu Marek Sieniek i Przemysław Stelmaszczyk dziękują Grupie Rekonstrukcyjnej „Jodła” za przyjęcie zaproszenia i przedstawienie w ciekawej i atrakcyjnej formie wydarzeń wojennych rozgrywających się także na ziemi kieleckiej. Podziękowania należą się także dyrektor Alinie Cieśla za wszelaką pomoc, Sylwestrowi Spelakowi za obsługę multimediów oraz  Jakubowi Kusińskiemu za przygotowanie muzyki.

czytano: 1107 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 października 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Andrzej Gąsior Nowa Słupia Dębniak Św. Krzyż Rudki Stara Słupia Baszowice Kielce Milanowska Wólka Dymarki Emeryk Góry Świętokrzyskie Turystyka Łysa Góra Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej