Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Agroturystyka to biznes

Agroturystyka to biznes

wielkość tekstu:A | A | A

Beneficjentów szwajcarskich funduszy wciąż przybywa.  Projekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i zagościły już w Polsce na dobre. Kolejny z nich, „Gospodarstwa tematyczne - szansą na rozwój” właśnie trwa. 23 października br. na Wiśniowym Wzgórzu, w Dębnie, Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry”, postanowiło zorganizować na tę okoliczność konferencję pod hasłem „Agroturystyka wczoraj i dziś”.

 W piątkowe popołudnie wiśniowy sad w świętokrzyskim Dębnie zakwitł po raz drugi w tym roku. A to za sprawą Konferencji „Agroturystyka wczoraj i dziś”. Stowarzyszenie „Łysogóry” zaprezentowało zgromadzonym projekt „Gospodarstwa tematyczne - szansą na rozwój” realizowany w ramach Szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Spojrzeliśmy na agroturystykę historycznie i biznesowo. Rozważania merytoryczne uświetnił spektakl pt. „Wieczór Pielgrzyma” oraz degustacje świętokrzyskich smakołyków.

Wśród zaproszonych Gości byli min: Jacek Kowalczyk Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Zenon Janus Wicestarosta Powiatu Kieleckiego, Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia, Dariusz Skiba Burmistrz Bodzentyna Aniceta Adamczk-Łypacz, przedstawiciel Regionalnej Organizacji Turystycznej i inne znamienite osoby.

„(…) Działalność agroturystyczną prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego może być uznana de facto za przedsiębiorstwo. W związku z działalnością turystyczną rolnicy są zmuszeni spojrzeć na swoją działalność bardziej rynkowo – uwzględniać potrzeby klientów, zidentyfikować i śledzić działania konkurentów i w tym aspekcie podjąć działania na rzecz przygotowania odpowiedniej oferty, jej promocji i  skalkulowania ceny(…)” – napisali Sławomir Dorocki, Anna Irena Szymańska, Małgorzata Zdon-Korzeniowska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nie ma, więc żartów, rynek usług turystycznych wciąż się rozwija i uatrakcyjnia. Agroturystyka nie może zostawać, więc w tyle.

- Współczesnemu turyście nie wystarczy dziś tylko świeże, wiejskie powietrze i widok z okna na ogród. Kto nie idzie do przodu, cofa się. To twardy biznes – powiedział Jarosław Maliszewski, Prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”. To tegoroczny beneficjent, który dzięki dotacji od lipca pracuje nad wzmocnieniem atrakcyjności turystycznej regionu i wzrostem konkurencyjności gospodarstw agroturystycznych na rynku usług turystycznych w Polsce tworząc gospodarstwa tematyczne w rejonie Gór Świętokrzyskich. 

- Projekt obejmował działania szkoleniowe z dziedziny tworzenia gospodarstw tematycznych, prace przygotowujące powstanie książki z legendami i obrzędami pt. „Łysogórskie Bajanie”, oraz zajęcia artystyczne, w tym taneczne, jako kontynuacja poprzedniego projektu "Wieczór Pielgrzyma". Uczestnicy szkoleń byli m.in. na wyjeździe studyjnym na Roztoczu i tam podpatrywali gospodarstwa edukacyjne takie jak Ulik, czy Olejarnia Świąteczna – powiedział Prezes Maliszewski - W sumie powstały cztery gospodarstwa tematyczne oparte na legendach, obrzędach i tradycjach regionu. Niemałą ciekawostką jest to, iż w książce, która została wydana w ramach projektu zawarte są m.in. legendy zebrane i spisane przez nieżyjącego księdza Walentego Ślusarczyka.

 Spotkanie było podwójnie uroczyste, a to za sprawą obchodów 15-lecia powstania Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”.  Jubilat odebrał moc gratulacji oraz nagród wśród, których na uwagę zasługuje „graf” ofiarowany przez przedsiębiorców: Park Miniatur i Rozrywki „Sabat Krajno”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Raj przy Gościńcu”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Wzgórzu” oraz statuetka od Jacka Kowalczyk Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Województwa Świętokrzyskiego.

 

czytano: 1195 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 października 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Andrzej Gąsior Rudki Jeleniów Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Kielce Emeryk Dębniak Łysa Góra Św. Krzyż Baszowice Stara Słupia Turystyka Dymarki Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej