Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Uroczysta Akademia i pasowanie Pierwszaków

Uroczysta Akademia i pasowanie Pierwszaków

wielkość tekstu:A | A | A

 

11 listopada to Święto Narodowe, dzień radości z odzyskania Ojczyzny, to dzień, w którym Naród powstał z kolan i spełniły  się nadzieje Polaków. Na ten dzień czekały pokolenia, nasi pradziadowie nieustannie, ze łzami w oczach, modląc się do Boga kulturę, język, obyczaje, ale dzięki patriotycznym sercom naszych przodków najcenniejsze wartości nigdy nie zostały utracone. Polska tradycja i polska kultura zawsze były mocno strzeżonym skarbem narodowym. Dowodem tego była niewątpliwie uroczysta akademia zaprezentowana we wtorek 10 listopada 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach.

Uroczystość rozpoczęła piękna prezentacja tańca narodowego – poloneza w wykonaniu młodzieży, która poprzez taniec wprowadziła obecnych w ten szczególny i niezwykły czas oczekiwania, nadziei  na ziszczenie marzeń i pragnień. Przepiękne wykonanie zawdzięczać należy samym tancerzom z Gminnego Ośrodka Kultury, przygotowanym pod kierunkiem Izabeli Pańtak.

Następnie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości przez Gospodarzy tj. Wójta Andrzeja Gąsiora i  Dyrektor Alinę Cieślę. Pan wójt w swoim wystąpieniu powiedział, iż 11 listopada świętujemy półtorawiekowe dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania straconej na skutek rozbiorów niepodległości, przypomniał znamienne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

nie jest godzien szacunku teraźniejszości,

ani prawa do przyszłości

a następnie powitał wszystkich zaproszonych gości.

Pani dyr. Alina Cieśla, zwracając się do zgromadzonych, zachęcała:  „Wspominajmy, rozmyślajmy, czcijmy, ponieważ  11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Minęło 97 lat od narodzin nowej Polski. Dziś nasza Ojczyzna jest wolna, a młode pokolenie może w spokoju rozwijać się, realizować swoje życiowe plany”. Wyraziła także nadzieję,  że  w sercach obecnych na uroczystości nigdy nie zabraknie  miejsca na umiłowanie prosili „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie". To co wydawało się niemożliwe - stało się. Przyszła nagle, pełna nadziei. pełna wiary. Wolna, niepodległa POLSKA!

Dlatego 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego kraju.

Przez 123 lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją ojczystego kraju, w którym tak ważne miejsce zajmują  wiara, pamięć o przodkach i wartościach polskiej  kultury. Pani dyrektor, mówiąc, iż  młode pokolenie może w  spokoju rozwijać się, kształcić, realizować swoje marzenia. poinformowała zgromadzonych, iż dzisiejsza uroczystość została wzbogacona o ślubowanie klas pierwszych i pasowanie na ucznia. W związku z powyższym przywitała uczniów klas pierwszych i ich rodziców.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprzedziło wprowadzenie przez S. Spelaka sztandarów szkolnych oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.   Młodzież  gimnazjum ( w liczbie 21 osób)- głównie członkowie koła teatralnego- przybliżyła kolegom i zgromadzonym gościom  historię naszego kraju –  czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Wsłuchując się w historię wierszem i prozą pisaną, uczniowie , zarówno ci starsi- gimnazjaliści, jak i ci młodsi – pierwszoklasiści zadeklarowali swą miłość do własnej ojczyzny. Scenariusz opracowany przez Wiesławę Lasotę (opiekunkę koła teatralnego) obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze przypominające długą i krętą drogę do Niepodległości.. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918. Oddano cześć  tym, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wzruszające wiersze, odgrywali symboliczne scenki oraz śpiewali  pieśni żołnierskie i patriotyczne (Rota, Wojenka, Ułani). Niewątpliwym  atutem było umiejętne połączenie   wzruszającej wizji gimnazjalistów ze świeżością, zaangażowaniem i   aktywnością pierwszoklasistów, którzy przygotowani przez swe wychowawczynie: Agnieszkę Rogulę i Mariannę Brzezińską zaprezentowali swe zdolności i możliwości recytatorskie i taneczno- wokalne. Przejmujące w swej wymowie utwory poetyckie i pieśni patriotyczne wykonane przez naszych uczniów to hołd oddany pamięci  tych wszystkich, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie oraz czerpać siłę, wytrwałość i chęci do dalszych zmagań. Uroczystość ta to szczególna lekcja patriotyzmu, a młodzież szkolna oraz zaproszeni goście z zainteresowaniem i w skupieniu  obejrzeli  i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Ostatnim elementem akademii na cześć odzyskania Niepodległości była piękna piosenka „ Tu wszędzie jest moja ojczyzna” w wykonaniu Mai Sali oraz wspólna zbiorowa recytacja gimnazjalistów i pierwszaków wiersza nt. miłości i piękna naszej ojczyzny.

Kolejnym etapem tego niezwykłego  spotkania było ślubowanie pierwszaków złożone na sztandar szkolny. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca SP w Rudkach – Julianna Tumulec. Po ślubowaniu nastąpił akt pasowania, którego dokonali  dyrektor,  wójt i wychowawczynie klas pierwszych, a następnie przedstawiciele samorządu i uczniowie z kl. IV złożyli pierwszakom życzenia i drobne , symboliczne upominki.

 Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyr. Alina Cieśla, która podkreśliła rangę tego podwójnego święta i pochwaliła uczniów , którzy swą postawą udowodniają , iż  we właściwy sposób pojmują pojęcia: wolność i niezależność i podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie montażu poetycko-muzycznego:  Wiesławie Lasocie za przygotowanie scenariusza i recytatorów,  Jakubowi Kusińskiemu za oprawę muzyczną,  Agnieszce Roguli i Mariannie Brzezińskiej za przygotowanie pierwszoklasistów, Izabeli Pańtak za przygotowanie z uczniami  poloneza oraz Jolancie Jakubowskiej za wykonanie kotylionów dla każdego uczestnika tego niezwykłego spotkania. W szczególny sposób podziękowała współorganizatorom Wójtowi Gminy – Andrzejowi Gąsiorowi oraz dyrektorowi GOK -u Piotrowi Sepioło.

Uroczystości towarzyszą symbole: polska biało – czerwona flaga, hymn państwowy, poczty sztandarowe łączące nasze lokalne i środowiskowe wspólnoty. W dzień taki jak dzisiaj symbole te są niezwykle wymowne. Przypominają o łączności międzypokoleniowej, wskazują na to, co jako Naród nas zawsze łączyło i łączy również we współczesnym świecie.

 

czytano: 1364 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 listopada 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Łysa Góra Rudki Stara Słupia Andrzej Gąsior Baszowice Św. Krzyż Turystyka Dymarki Rekreacja Dębniak Kielce Emeryk Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej