Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nowej ...

Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi w Umag - Chorwacja

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 16.11 – 20.11.2015 r. w Umag w Chorwacji odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach realizowanego od września b.r. projektu Erasmus+ „GOAL! Go On And Lead your team through Europe” – „Idź dalej i prowadź swoją drużynę przez Europę”. Wzięło w nim udział troje nauczycieli: Małgorzata Jakubczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Nowej Słupi, Olga Zyzman-Ponikowska – nauczyciel języka angielskiego oraz Ewa Pikus – koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele partnerskich szkół z Finlandii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii oraz Chorwacji.

      Umag to malownicze miasto w Chorwacji, położone na wybrzeżu półwyspu Istria. Zajmuje powierzchnię 87 km²  i jest zamieszkałe przez 12 tysięcy osób. Znajduje się w nim kilka historycznych obiektów i zabytków, które mogliśmy zobaczyć, m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Pelegrina, kościół św. Roko. Zwiedziliśmy także starówkę, która jest ciekawym miejscem ze względu na swoje położenie. Morze wcinające się w ląd, otacza miasto, sprawiając, że centrum wygląda malowniczo.

      Podczas pobytu w Umag poznaliśmy chorwacki system edukacji. W szkole, która nas gościła, uczą się dzieci chorwackie oraz włoskiej mniejszości narodowej. Uczestniczyliśmy          w różnych zajęciach lekcyjnych oraz kołach zainteresowań. Szczególnie podobała się nam korelacja muzyki z matematyką i fizyką.

      Mieliśmy możliwość poznania kultury i historii tego kraju. Zwiedziliśmy przepiękne XI wieczne miasteczko Roć, położone na wzgórzu otoczonym murami. Jednym z najważniejszych, znajdujących się tu zabytków, jest romański kościół św. Roka. Jego wnętrze zdobią freski w dwóch warstwach z XIV i XV wieku. Roć był centrum chorwackiego czytania, pisania, publikowania i drukowania głagolicą. Właśnie w tym mieście uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Każdy z uczestników wykonał część logo naszego projektu, techniką fresku barwnego.

 Odwiedziliśmy również Hum – najmniejsze na świecie miasto, liczące zaledwie 20 mieszkańców, a w nim pochodzący z XII wieku kościół św. Hieronima, który charakteryzuje się wyjątkową akustyką.

 Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy, było miasto Pula. Jest ono położone na 7 wzgórzach. Od 43 roku Pula była kolonią rzymską, przez co stała się ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. Z tego okresu zachowały się liczne budowle, m.in. przepiękny amfiteatr, przypominający Koloseum. Został on zbudowany przez rzymskiego cesarza Wespazjana. Mógł pomieścić 23 tysiące osób. Obecnie, w miesiącach letnich, odbywają się tam różne koncerty.

      Punktem kulminacyjnym wizyty była ceremonia otwarcia , w której uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych. Po raz pierwszy usłyszeliśmy hymn projektu. Składa się on z sześciu zwrotek, pisanych w języku angielskim. Autorami tekstu są uczniowie każdej ze szkół biorącej udział w realizacji zadań projektowych. Ogłoszone zostały również wyniki konkursu na logo projektu. Zwyciężyła szkoła grecka.

      W czasie wizyty wymieniliśmy się wzajemnie doświadczeniami wynikającymi z realizacji projektu, dokonaliśmy ewaluacji dotychczasowych działań, zaplanowaliśmy kolejne oraz ustaliliśmy termin następnej wizyty roboczej. Pod koniec kwietnia 2016 r. Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi gościć będzie u siebie wszystkich partnerów projektu.

      Jesteśmy bardzo wdzięczni nauczycielom i uczniom z Umag za wspaniałe przygotowanie pierwszego spotkania projektowego, stworzenie wyjątkowo serdecznej i przyjaznej atmosfery. Mamy nadzieję, że po wizycie w naszej szkole goście będą równie zadowoleni, jak my z pobytu w Chorwacji.

                                                              Koordynator projektu

                                                                                                Ewa Pikus

czytano: 1531 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 26 listopada 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Jeleniów Łysa Góra Dymarki Turystyka Rudki Baszowice Dębniak Nowa Słupia Stara Słupia Andrzej Gąsior Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Kielce Milanowska Wólka Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej