Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wieczór z kolędą i poezją w Rudkach

Wieczór z kolędą i poezją w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | AWprawdzie czas Świąt Bożego Narodzenia już minął, ale ich atmosferę można było jeszcze poczuć  8. stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach, a to dzięki spotkaniu jakie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Rudek. Z inicjatywy tej organizacji oraz we współpracy z pracownikami GOK, członkami Amatorskiego Teatru „Święty Spokój” oraz kołami gospodyń wiejskich: „Modrzewianki” i „Chełmowianki” powstał montaż słowno-muzyczny „W drodze do Betlejem”.

Zebranych w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach gości przywitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudek – Stanisław Majcher, który specjalnie na tę okazję napisał okolicznościowy wiersz „Słowo o kolędzie”. Jednocześnie przybliżył on historię powstania kolęd, ich tematykę i znaczenie w kulturze i tradycji polskiej. Dzięki temu zebrani goście zostali wprowadzeni w uroczysty i podniosły nastrój,który towarzyszy zwykle wydarzeniom związanym z Narodzeniem Pańskim.

Przez ponad godzinę sala widowiskowa rozbrzmiewała dźwiękami najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu solistów- Agaty Sałaty i Artura Gąsiora oraz zespołów ludowych „Modrzewianki” i „Chełmowianki”. Całości dopełniły recytacje poezji o tematyce świątecznej w interpretacji członków Towarzystwa Przyjaciół Rudek oraz Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”.Utwory te pięknie i niezwykle ekspresyjnie wykonali: Alina Cieśla, Bożena Jop, Barbara Kowalska, Urszula Kozłowska, Agnieszka Lewandowska, Patrycja Mazur oraz Magdalena Gąsior.

Dużą inwencją twórczą wykazał się Włodzimierz Zaręba- zastępca Wójta gminy Nowa Słupia, który to zaprezentował publiczności wiersz o Bożym Narodzeniu własnego autorstwa oraz złożył wszystkim najlepsze życzenia noworoczne. Do życzeń tych przyłączyli się również Wójt - Andrzej Gąsior oraz dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich- Piotr Sepioło.

Podsumowaniem udanego wieczoru było wspólne wykonanie kolędy „Cicha noc”. Na zakończenie spotkania organizatorzy wyrazili chęć kolejnych spotkań w celu integracji społeczności Rudek i okolicznych miejscowości. Reakcja publiczności była dowodem na sensowność tego typu inicjatyw .Gromkie brawa, wzruszenia, podniosły klimat spotkania z poezją i kolędą przy choince i świecach stworzyły ciepłą atmosferę, w której można było miło spędzić piątkowe popołudnie. Oby takich spotkań było więcej w całej naszej gminie, gdyż wyraźnie widać taką potrzebę wśród lokalnej społeczności.

czytano: 1443 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 11 stycznia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Rekreacja Turystyka Łysa Góra Dymarki Góry Świętokrzyskie Kielce Jeleniów Rudki Andrzej Gąsior Emeryk Stara Słupia Dębniak Baszowice Milanowska Wólka Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej