Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner ...

Światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner gościł w Gimnzajum w Nowej Słupi

wielkość tekstu:A | A | A

            W dniu 21.12.2015 r. społeczność Publicznego Gimnazjum w Nowej Słupi uczestniczyła  w niezwykłym i uroczystym spotkaniu wigilijnym.

            Wyjątkowym gościem w naszej szkole i uczestnikiem spotkania był światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner.

            W pierwszej części spotkania uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny,  na który składały się nastrojowe i refleksyjne  wiersze poświęcone Świętom Bożego Narodzenia oraz kolędy.  Jako artyści wystąpili: Patrycja Jadwidzic, Piotr Mazur, Wioletta Cieślik, Iza Jagiełło, Gabriela Kozłowska z kl III „c”, Alicja Paluch i Nikola Maliszewska z kl III „a” oraz Grzegorz Łuszczyna z kl. I „b”.  Scenariusz został napisany przez p. Edytę Dziedzic. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Trele Morele Rock Band” oraz soliści Weronika Kiciak, Izabela Jagiełło i Maksymilian Żebrowski, przygotowani przez p. Jacka Górę. W programie oprócz tradycyjnych kolęd znalazły się także  skomponowane przez Mistrza Zbigniewa Preisnera, takie jak: „Kolęda dla nieobecnych”, „Kolęda niepokoju” czy „Całą noc padał śnieg”. Muzyka Zbigniewa Preisnera rozbrzmiewała także w tle jako podkład dla utworów lirycznych. Program artystyczny potwierdził zdolności aktorskie uczniów, które pochwalił kompozytor.  Wspaniałą dekorację przygotowała  pani Justynę Gąsior. Po  programie wyświetlona została prezentacja przybliżająca postać wybitnego kompozytora - Zbigniewa Preisnera. Autorką prezentacji jest Natalia Jabłońska, która pracowała pod kierunkiem p. Edyty Dziedzic i p. Rafała Karcza. Po zakończeniu programu symbolicznie przełamano się kawałkiem chlebka. W dalszej części spotkania odbył się wywiad              z gościem honorowym. Prowadzące: Patrycja Jadwidzic oraz Izabela Jagiełło, odpowiednio dobierając pytania, starały się dowiedzieć jak najwięcej o fenomenie twórczości, życiu zawodowym jak i prywatnym Maestra, który mimo światowej sławy okazał się być bardzo towarzyskim człowiekiem, z taktownym poczuciem humoru.  Zbigniew Preisner nadał  całej rozmowie bardzo luźną i miłą dla wszystkich atmosferę.

       Po długim i owocnym wywiadzie padły pytania od publiczności, na które kompozytor ochoczo odpowiedział.  Na zakończenie głos zabrali Pan Wójt Andrzej Gąsior oraz Pani Dyrektor Małgorzata Jakubczyk.  Po podziękowaniach i życzeniach świątecznych  na ręce Mistrza spłynęło parę drobnych upominków. Kompozytor odwdzięczył się płytami z autografem oraz wpisem do kroniki szkolnej.

       Publiczność nagrodziła gromkimi brawami zarówno Mistrza jak i artystów. Jesteśmy zaszczyceni, że kompozytor, któremu nieobce są czerwone dywany, zechciał odwiedzić nasze skromne progi.

        Największe podziękowania należą się jednak Pani Edycie Dziedzic, która przygotowała całą uroczystość.  To dzięki Niej Zbigniew Preisner zechciał odwiedzić naszą szkołę, a my mogliśmy się spotkać z tak znanym kompozytorem i wielkim człowiekiem.

                                                                                             Patrycja Jadwidzic

czytano: 3632 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 stycznia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Kielce Andrzej Gąsior Stara Słupia Dębniak Łysa Góra Rudki Jeleniów Dymarki Turystyka Św. Krzyż Emeryk Rekreacja Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej