Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 24 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Danuta, Jan
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowosłupskie Zapusty

Nowosłupskie Zapusty

wielkość tekstu:A | A | A

            Pod takim tytułem 16 stycznia 2016r. w świetlicy w Nowej Słupi odbyła się wieczornica zapustowa. Głównym organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, a współorganizatorem Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej. Na wieczornicę przybyło 70 osób: członkowie i sympatycy obu Stowarzyszeń.

              Imprezę prowadzili: Halina Dwojewska - prezes TPNS i Zbigniew Pękala - prezes

Ostrowieckiego Stowarzyszenia. Zbigniew Pękala omówił rys historyczny pochodzenia karnawału. Był to okres radości i wesołości, mający początki w starożytnych obrzędach zimowych odprawianych ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca, życia i światła. Natomiast
H. Dwojewska odniosła się do znaczenia słów i nowożytnych tradycji tego okresu. Słowo karnawał pochodzi z łacińskiego „carne vale” - pożegnanie mięsa (carne-mięso, vale-bądź pozdrowiony). Tańce hulanki, swawole, maskarady, do tego obfitość jedzenia i picia - tak wyglądał przed wiekami karnawał będący wytchnieniem od codzienności i rekompensatą postu przed Wielkanocą.

            W Polsce nazwa karnawał przyjęła się w sferach wyższych. Rodzinna tradycja ten okresnazywała: „ZAPUSTAMI”, a jego ostatnie najbardziej szalone dni: „MIĘSOPUSTEM”, „OSTATKAMI” czy  „KUSAKAMI” (od diabelskiego wtorku, czyli „kusego” przed środą popielcową lub kusych dni następujących po tym dniu).
            Elity bawiły się na balach, na prowincji popularne były kuligi, a lud bawił się w karczmach.

Początki karnawałowych zabaw połączonych z przebieraniem się przybyły do Polski z Europy Zachodniej i zaowocowały powstaniem przebogatej obrzędowości wyrosłej na gruncie narodowych i ludowych  zwyczajów.

            Na świat przybywały niezwykłe istoty, grupy przebierańców, osobliwe stwory mające wyobrażać kozły, bociany, niedźwiedzie, turnie, żydów, królów, śmierć.....Wierzono, że ich wizyta przynosi do domu dostatek i urodzaj w polu.

            Po części teoretycznej wszyscy bawili się zgodnie z tradycją karnawałową. Do tańca przygrywał Zbyszek Olczyk z Ostrowca, a poczęstunek przygotowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi. Wieczór był bardzo udany, wszyscy bawili się znakomicie.  Zapowiedzieli współpracę obu Stowarzyszeń w innych przedsięwzięciach w swej działalności.

            Dziękujemy panu wójtowi gminy Andrzejowi Gąsiorowi i gospodarzowi świetlicy panu  Mariuszowi Dąbkowi za udostępnienie sali.

czytano: 2273 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 stycznia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Dębniak Emeryk Kielce Dymarki Rudki Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Rekreacja Turystyka Nowa Słupia Św. Krzyż Łysa Góra Stara Słupia Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej