Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
wtorek 17 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Aleksy, Martyna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 5-lecia Chełmowianek

Jubileusz 5-lecia Chełmowianek

wielkość tekstu:A | A | A

Uroczyste obchody 5 rocznicy powstania zespołu śpiewaczego „Chełmowianki” rozpoczęły się 30.stycznia o godz.18.00 w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach. Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości począwszy od  Starosty kieleckiego – Michała Godowskiego wraz z przedstawicielami Rady Powiatu -  Danutą Żebrowską, Markiem Partyką, Bogdanem Gieradą, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy -  Małgorzatą Stanioch, aż po lokalne władze samorządowe na czele z wójtem gminy Nowa Słupia –  Andrzejem Gąsiorem, przewodniczącym – Sylwestrem Kozłowskim wraz z radnymi.

Wśród zaproszonych na jubileusz 5-lecia „Chełmowianek” nie mogło zabraknąć członków innych zespołów ludowych, działających na terenie gminy Nowa Słupia. Na scenie w Rudkach zaprezentowały się zespoły: „Wesołe Kumoszki”, Świętokrzyskie Diabliki”,  Modrzewianki,  Wabio, Sołtyski z Pawłowa oraz „Wierna rzeka” z Piekoszowa. Z tym ostatnim przybył także gospodarz lokalnego samorządu- wójt gminy Piekoszów - Zbigniew Piątek .

Podczas części artystycznej wszystkie grupy wokalno- instrumentalne odśpiewały okolicznościowe „Sto lat”, do śpiewu przyłączyła się licznie zgromadzona w sali widowiskowej publiczność. Gratulacjom, życzeniom i oklaskom nie było końca. Pod adresem zacnych jubilatów płynęły gorące słowa podziękowań i życzeń. Zarówno władze gminy w osobie wójta–  Andrzeja Gąsiora jak i przewodniczącego Rady Gminy-  Sylwestra Kozłowskiego wyrażali ogromną wdzięczność za pięć lat działalności zespołu „Chełmowianki'', który niejednokrotnie promował Nową Słupię w powiecie, województwie, a nawet na skalę krajową poprzez udział w licznych konkursach, przeglądach i różnego rodzaju akcjach społecznych. Również starosta kielecki- Michał Godowski podziękował jubilatkom za zaangażowanie w imprezach kulturalnych, organizowanych przez władze powiatowe.

Mówił, że docenia wkład zespołu w promocję kultury i tradycji kulinarnych ziemi świętokrzyskiej.

Wyrazem wdzięczności były piękne bukiety kwiatów składane na ręce przewodniczącej KGW Chełmowianki- Wioletty Krzyżanowskiej. Do życzeń urodzinowych dołączyli się również pracownicy i Dyrekcja Zespołu Szkół w Rudkach, z którym niejednokrotnie Chełmowianki współpracowały w różnego typu akcjach społecznych czy imprezach kulturalnych. Oprócz władz świeckich na obchody jubileuszowe zespołu przybył również ksiądz proboszcz parafii Rudki- Kazimierz Hara, który dziękował Chełmowiankom za współpracę w organizacji wspólnych uroczystości. Podarował on zespołowi encyklikę papieża Franciszka życząc jednocześnie wielu sukcesów w kolejnych latach działalności.

Natomiast zespoły działające przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oprócz prezentów, kwiatów i listów gratulacyjnych przygotowały dla szanownych jubilatek program artystyczny, do którego przyłączyły się też  „Sołtyski” i „Wierna rzeka”. Na scenie nie mogło oczywiście zabraknąć samych Chełmowianek, których występ poprzedziła projekcja filmu, przedstawiającego 5 lat działalności artystycznej zespołu. Następnie zabrzmiały ze sceny nuty znanych i lubianych piosenek ludowych w wykonaniu jubilatek, które nagrodzono jak to zwykle bywa przy okazji ich występów ,gromkimi brawami.

Wioletta Krzyżanowska w imieniu całego zespołu podziękowała przybyłym na uroczystości gościom, a także współpracującym z zespołem od lat, Stanisławowi Majchrowi, autorowi tekstów piosenek, kapeli Chełmowianie oraz głównemu inicjatorowi powstania zespołu sołtysowi i radnemu miejscowości Serwis- Janowi Czaja. Przewodnicząca Chełmowianek wielokrotnie podkreślała, iż duży wpływ na działalność i rozwój zespołu miała współpraca i wsparcie ze strony lokalnych władz samorządowych gminnych, powiatowych a nawet wojewódzkich.

Słowa podziękowania popłynęły również w stronę Piotra Sepioło -dyrektora Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Grzegorza Michty, będącego muzycznym opiekunem Chełmowianek.

 Po części artystycznej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na kawałek urodzinowego tortu.

 

czytano: 1657 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 01 lutego 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Jeleniów Baszowice Dębniak Andrzej Gąsior Rekreacja Turystyka Dymarki Łysa Góra Stara Słupia Milanowska Wólka Rudki Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Emeryk Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej