Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych

wielkość tekstu:A | A | A

Dokładnie w 153 rocznicę bitwy jaką stoczył Marian Langiewicz u podnóża Świętego Krzyża odbył się już po raz ósmy Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych. Mimo niesprzyjających warunków w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 140 osób.          

W rajdzie uczestniczyli uczniowie: SP w Nowej Słupi, Gimnazjum w Nowej Słupi, Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku, Zespołu Szkół Informatycznych z Kielc, III LO im. Cypriana Kamila Norwida z Kielc , Szkoła Podstawowa nr 28 z Kielc.

Dla uczestników przygotowano trzy trasy: autokarowo-pieszą Nowa Słupia - Święta Katarzyna – zimowe wejście na Łysicę– Nowa Słupia,  Kielce-Huta Szklana-Święty Krzyż-Nowa Słupia oraz pieszą Nowa Słupia - Łazy-Święty Krzyż-Nowa Słupia. Jedną z tras Rajdu oraz jego podsumowanie prowadził Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi Piotr Sepioło, który kończąc wydarzenie zaprosił wszystkich na przyszłoroczną IX edycję Rajdu.

Inicjatorami rajdu od początku jego istnienia jest Stowarzyszenie Ziemi Świętokrzyskiej na czele z prezesem Ryszardem Garusem.

Tegoroczny Rajd to nie tylko wspomnienie o miejscach i ludziach, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość. Jacek Skrzypczak – przewodnik świętokrzyski wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska oraz Dariusz Lis z Zespołu Szkół Informatycznych przypomnieli postać Jerzego Kowalczyka – jednego z inicjatorów Rajdu odbywającego się w Nowej Słupi, człowieka sercem i duszą oddanego Powstaniu 1863.

Z ciekawą pogadanką zaprezentował się Przewodnik Świętokrzyski, zdobywca Korony Gór Polski, Mount Blanc Pan Lech Segiet, który przybliżył słuchaczom okoliczności i realia zdobywania najwyższych szczytów ziemi. 

O godz.13 uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi pod opieką nauczycieli Ewy Pikus oraz Jacka Góry przygotowali wzruszający spektakl przybliżający wydarzenia sprzed 153 lat. Na zakończenie przedstawienia wszyscy zgromadzeni na sali  uczestnicy rajdu oraz zaproszeni goście odśpiewali hymn narodowy. 

Podobnie jak przed rokiem tak i podczas tegorocznej 8 edycji rajdu odbył się konkurs historyczny wiedzy o powstaniu styczniowym oraz plastyczny na plakat obrazujący tragiczne wydarzenia 1863 roku. Uczestnicy podczas dosyć krótkiego okresu czasu wykonali przepiękne prace plastyczne, które zostały nagrodzone. W imieniu jury głos zabrała Izabela Pańtak, która podkreśliła, że wybór najlepszej pracy był trudny, gdyż uczestnicy konkursu wykazali się kunsztem, znajomością technik plastycznych i ogromnym talentem. Ostatecznie zwyciężyła praca wykonana przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida z Kielc, drugą lokatę zajął plakat przygotowany przez Zespół Szkół Informatycznych, a trzecie miejsce na podium zajęła praca uczniów z Zespołu Szkół nr.3 z Chmielnika, natomiast wyróżnienie powędrowało na ręce uczennic ze Szkoły Podstawowej z Nowej Słupi.  

O gorący posiłek i słodki poczęstunek dla uczestników imprezy zadbali pracownicy Zespołu Szkół w Nowej Słupi oraz rodzice ze Szkoły Podstawowej. Na ręce dyrektor szkoły - Małgorzaty Jakubczyk władze gminy złożyły podziękowania za współpracę w organizacji rajdu. Ciepłe słowa popłynęły w stronę Zespołu Szkół  w Nowej Słupi również z ust przedstawiciela Stowarzyszenia Ziemi Świętokrzyskiej, dyrektora Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, którzy podziękowali za wieloletnią, owocną współpracę.

 

Organizatorami VIII Rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych byli:

Wójt Gminy Nowa Słupia

Zespół Szkół w Nowej Słupi

Zespół Szkół Nr 8 w Nowej Słupi

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych

Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska

Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi

 

Na uroczystości byli obecni: Zastępca Wójta Gminy Nowa Słupia Włodzimierz Zaręba, Andrzej Kadłubek – Członek Zarządu Głównego PTSM, Halina Dwojewska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, Stanisław Majcher – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudek.

 

 

czytano: 1339 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 12 lutego 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

 • Helena Kowalczyk

  data dodania: 2016-02-13

  Drodzy jestem pewna, że mój najdroższy Mąż śp. Jerzy Kowalczyk duchem był  z Wami.

  Z całego serca dziękuję, że pamiętaliście o Nim, wspominajcie Go życzliwie, życzę kolejnych wspaniałych Rajdów.

  Podaję link do strony Studenckiego Koła Przewodników Górskich  W Krakowie, gdzie przyjaciele Jerzego umieścili

  o nim notkę biograficzną

  http://www.skpg.krakow.pl/nowa/node/1891

  Serdeczne pozdrowienia  – Helena Kowalczyk

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dębniak Andrzej Gąsior Jeleniów Rudki Stara Słupia Kielce Łysa Góra Emeryk Dymarki Turystyka Góry Świętokrzyskie Rekreacja Nowa Słupia Milanowska Wólka Św. Krzyż Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej