Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Rondo im. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

Rondo im. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 24 lutego w obecności Superiora Klasztoru na Świętym Krzyżu Ojca Zygfryda Wiechy OMI oraz Rektora Bazyliki pod wezwaniem Trójcy Świętej Ojca Dariusza Malajki OMI, Rada Gminy Nowa Słupia podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu w Milanowskiej Wólce w Gminie Nowa Słupia imieniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

 - Na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Sylwestra Kozłowskiego składam gorące podziękowania radnym, którzy zagłosowali za podjęciem Uchwały. Jestem przekonany, że to doniosłe wydarzenie wpisze się złotymi zgłoskami w historię Gminy Nowa Słupia – Ziemi Świętego Krzyża.  Obecność Ojców Oblatów na naszym terenie, kultywowanie tysiącletniej tradycji to wielki dar i zobowiązanie do pamięci o skarbie narodowym, o najstarszym sanktuarium na ziemiach polskich i ich gospodarzach. W dobie laicyzacji życia społecznego, utraty wartości, potrzebujemy opiekunów duchowych, którzy wskazują drogi etycznego postępowania i są naszymi niezłomnymi przewodnikami. Poza aspektem materialnym muszę podkreślić, że podjęta uchwała jest również zwróceniem uwagi na niepodważalne i jedyne dziedzictwo ziemi świętokrzyskiej. Jest również wyrazem troski o budowanie wzajemnej więzi pomiędzy samorządem gminy Nowa Słupia a Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów. – podsumował Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior

Pragniemy jako kustosze sanktuarium na Świętym Krzyżu podziękować panu wójtowi Andrzejowi Gąsiorowi za piękną inicjatywę i za uhonorowanie Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które w tym roku dziękuje Bogu za 200. lat istnienia. 80. lat obecności duchowych synów św. Eugeniusza de Mazenoda na ziemi świętokrzyskiej to przede wszystkim służba Bogu, Kościołowi i ludowi tej ziemi. To także służba wobec niezliczonych rzesz pielgrzymów z kraju i z zagranicy, którzy tak licznie nawiedzają Święty Krzyż. To stanie na straży wartości chrześcijańskich, patriotycznych i narodowych. To troska o dziedzictwo świętokrzyskiego opactwa, w którym posługiwali Ojcowie Benedyktyni. Dziękujemy za wszelką życzliwość i pomoc w promowaniu tego co jest prawdziwym bogactwem i wartością naszej małej ojczyzny – Ziemi Świętego Krzyża - podziękował Zygryd Wiecha OMI Superior Klasztoru na Świetym Krzyżu.

Poniżej cytujemy treść uzasadnienia do uchwały :

 "Z inicjatywą nadania nazwy „Rondo im. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej” wystąpił wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior.

Nowo wybudowane rondo jest zlokalizowane w Milanowskiej Wólce, gdzie przecinają się  drogi wojewódzkie nr 753 oraz nr 756 tuż przy obwodnicy Nowej Słupi.

Projekt nadania rondu imienia w brzmieniu cytowanym powyżej uzyskał pozytywną opinię Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Kielcach.

           W 2016 roku obchodzimy 80. rocznicę przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej  do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ten jubileusz świętokrzyski wpisuje się w 200– lecie istnienia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
              W dniu 22 maja 2016 roku zaplanowano główne uroczystości związane z 80. rocznicą pobytu Oblatów na Świętym Krzyżu.
               Święty Krzyż to najważniejszy obiekt sakralny, zabytek Gminy Nowa Słupia, ale również niezbywalne dziedzictwo Ziemi Świętego Krzyża. Święty Krzyż to miejsce szczególne na mapie pielgrzymek czy turystycznych wycieczek. Od stuleci Sanktuarium na Świętym Krzyżu to dziejowy testament Gminy Nowa Słupia i  duchowa stolica regionu świętokrzyskiego - świadek świetności polskiego narodu i Rzeczpospolitej, ostoja polskości i wiary dzięki mądrości, wiedzy i ogromnego zaangażowania -  wielu pokoleń ojców Benedyktynów, a od 1936 roku Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej obecnych kustoszy sanktuarium – nadal jest miejscem, gdzie wielu ludzi poszukuje wartości, tożsamości i sił dla życia duchowego i wychowania patriotycznego nowych pokoleń Polaków.

Obowiązkiem społeczności lokalnej jest bowiem budowanie fundamentu pamięci o Misjonarzach Oblatach Maryi Niepokalanej, którzy 80 lat temu przejęli, ukochali i stoją na straży dziedzictwa jakie płynie z góry Świętego Krzyża i promieniuje na całą społeczność Gminy Nowa Słupia.

Wobec dokonań Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wniosek Wójta Gminy Nowa Słupia należy uznać za zasadny, a podjęcie niniejszej uchwały za uzasadnione."

Poniżej w galerii foto ronda.

czytano: 1762 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 23 marca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Góry Świętokrzyskie Św. Krzyż Baszowice Milanowska Wólka Łysa Góra Emeryk Stara Słupia Jeleniów Dębniak Rudki Dymarki Andrzej Gąsior Turystyka Kielce Nowa Słupia Rekreacja
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej