Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Świętokrzyska Pasja

Świętokrzyska Pasja

wielkość tekstu:A | A | A

13 marca  2016 r. w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu odbył się koncert galowy III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Wystąpili w nim laureaci wyłonieni w wyniku przesłuchań, które odbywały się niemal przez cała sobotę w świętokrzyskiej świątyni.  

W przeglądzie udział wzięło 42 podmioty wykonawcze - 530 osób z 18 gmin nie tylko regionu świętokrzyskiego, w czterech kategoriach: soliści, zespoły wokalne, ludowe zespoły śpiewacze oraz chóry

Nad przebiegiem przesłuchań konkursowych czuwało jury w składzie: dr Maria Zawartko i dr Iwona Polak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc).

Organizatorami III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej byli Wójt i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, a także Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Patronat honorowy nad przeglądem  sprawowali: biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej – Krzysztof Nitkiewicz, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas oraz starosta kielecki – Michał Godowski. Tymczasem ze strony mediów patronat nad konkursem objęło Radio Kielce, TVP3 Kielce i Dziennik „Echo dnia”.

W imieniu jury głos zabrała dr Maria Zawartko, która podkreślała, iż wyłonienie najlepszych wykonawców z grona ponad 40 podmiotów było bardzo trudne, gdyż z roku na rok poziom jest coraz to wyższy, przybywa więc pracy zwłaszcza, że zwiększa się też ilość podmiotów wykonawczych. Ostatecznie spośród wszystkich wykonawców jurorzy wybrali po trzech laureatów w każdej kategorii oraz postanowili przyznać kilka wyróżnień i specjalną nagrodę Grand Prix.

W kategorii solistów najlepsza okazała się Amelia Lisowska, drugie miejsce przypadło  Piotrowi Kędziora, natomiast trzecie zdobyła Wiktoria Gruszka, jedna z najmłodszych uczestniczek przeglądu. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Natalii Boruń.

Tymczasem w kategorii zespoły ludowe najlepsze okazały się panie z zespołu „Echo Łysicy”, którym akompaniował Grzegorz Michta również wyróżniony przez jurorów. Drugie miejsce wśród zespołów zajął Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, a trzecie panie z zespołu „Górnianecki”. W tej kategorii jury postanowiło przyznać aż trzy wyróżnienia, które otrzymały  zespoły: Kowalanki, Wolanecki i Chełmowianki. Z kolei wśród chórów najbardziej swym wykonaniem zachwycił jurorów Chór z parafii Św. Józefa w Zagnańsku, tuż za nim uplasował się Chór z parafii Matki Bożej Bolesnej z Korytkowa Dużego, a trzeci był Chór Nowina. W ostatniej , czwartej już kategorii zespoły wokalno- instrumentalne pierwszą lokatę zajął zespół „Golica”, drugi był zespół o nazwie „Schola to my”, a trzeci zespół „Szkolne Nutki”. Jury przyznało także jedno wyróżnienie, które powędrowało na ręce zespołu „Gama”.

Grand Prix III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej jurorzy przyznali chórowi Antidotum.

Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz puchary, natomiast laureaci zaprezentowali się podczas Koncertu Galowego 13 marca o godz. 13 w Bazylice na Świętym Krzyżu. Na koncert ten przybyli też przedstawiciele władz samorządowych gminy Nowa Słupia, na czele z wójtem - Andrzejem Gąsiorem oraz przewodniczącym Rady Gminy- Sylwestrem Kozłowskim, a także wójtem gminy Bieliny- Sławomirem Kopaczem.

W imieniu organizatorów głos zabrał Wójt gminy Nowa Słupia -Andrzej Gąsior, który podziękował wszystkim wykonawcom za klimat jaki stworzyli, dzięki pięknej interpretacji pieśni pasyjnych, wprowadzając tym samym słuchaczy w atmosferę wielkopostnej zadumy. Równie serdeczne słowa popłynęły w stronę jurorów, których trud został przez organizatorów doceniony , w dowód czego otrzymali drobne upominki.           

Na zakończenie Koncertu Galowego słowa podziękowania wygłosił również ojciec superior- Zygfryd Wiecha, który podobnie jak jego przedmówcy wyraził swój podziw dla wielkiego potencjału artystycznego jakim wykazali się  uczestnicy tegorocznego przeglądu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnym.

 

czytano: 1226 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 marca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Kielce Dymarki Stara Słupia Emeryk Św. Krzyż Góry Świętokrzyskie Dębniak Rekreacja Rudki Andrzej Gąsior Turystyka Nowa Słupia Milanowska Wólka Jeleniów Baszowice
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej