Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » ZEBRANIE RADY SOŁECKIEJ W SKAŁACH

ZEBRANIE RADY SOŁECKIEJ W SKAŁACH

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielę, 13 marca br. na wniosek sołtysa – Pawła Sadraka odbyło się zebranie rady sołeckiej, w skład której wchodzą: Bogusława Chojnacka, Tomasz Dziubiński, Jerzy Kwiecień   i Piotr Sasak. W zebraniu wziął udział wójt gminy - pan Andrzej Gąsior.

            Sołtys złożył sprawozdanie z wykonywanych zadań od 20 września 2015 roku, kiedy to odbyło się zebranie wiejskie. Następnie wójt przedstawił plany inwestycyjne gminy na rok 2016, także te dotyczące Skał. Wiodącym tematem dyskusji było rozszerzenie działalności kamieniołomu i skutki dla mieszkańców. Eksploatacja złoża dolomitów ma trwać maksymalnie 5 lat, a rocznie      z tego tytułu do budżetu gminy Nowa Słupia wpłynie ok. 100 000 zł.

            Wszyscy wyrazili przekonanie, że duża część tej sumy powinna „wrócić” do  miejscowości w postaci inwestycji. Padła również propozycja zorganizowania w Skałach wyjazdowej sesji Rady Gminy.

            W Skałach w ciągu ostatniego roku wykonano: udrożnienia rowów odwadniających, wycinki drzew i krzewów zasłaniających skrzyżowania dróg, oznakowanie miejscowości, zamontowano wiatę przystankową, trwa uzupełnianie oświetlenia ulicznego. Dzięki staraniom sołtysa firma Semav-Stones przekazała kruszywo na utwardzenie dróg.

            Paweł Sadrak liczy na dobrą współpracę z kamieniołomem: - właściciele kamieniołomu oraz firma Cemex, która eksploatuje złoże, zadeklarowała przekazanie w tym roku większej ilości kruszywa, dzięki czemu zostanie utwardzonych kilka odcinków dróg w Skałach, cieszy mnie również zaangażowanie pana wójta, który dobrze zna problemy naszej miejscowości i rozumie mieszkańców obawiających się negatywnych skutków działania kopalni - mówi sołtys. 

Skały to miejscowość położona w północno – wschodniej części gminy Nowa Słupia, liczy 170 mieszkańców. Przez miejscowość  przebiega niebieski szlak turystyczny. Znajduje się tu rezerwat przyrody „Wąwóz w Skałach” utworzony w 1994 roku, zabytkowy park dworski i budynek z 1912 roku. Z najwyższego miejsca tzw. „Giewont”, do którego można dojechać „zakopianką” rozpościera się piękny widok na Pasmo Jeleniowskie, Górę Chełmową i Łysogóry. Według szacunków sołtysa corocznie odwiedza Skały około 1000 turystów (rezerwat i szlak) a ich liczba ciągle rośnie.

czytano: 1350 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 marca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Andrzej Gąsior Turystyka Emeryk Jeleniów Kielce Stara Słupia Łysa Góra Dymarki Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Rudki Milanowska Wólka Baszowice Dębniak Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej