Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Lekcja archeologii w SP Nowa Słupia

Lekcja archeologii w SP Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 07 kwietnia 2016 roku  prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, dr Andrzej Przychodni, będący jednocześnie pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach odwiedził naszą szkołę i  przeprowadził zajęcia z klasami IV - VI na temat archeologii.

 Tematem trzech godzin pogadanek były różnorodne ruchome i nieruchome zabytki archeologiczne, materiały i surowce wykorzystywane przez ludzi w pradziejach, okresie średniowiecza i nowożytnym, a także rekonstrukcje budynków, zespołów zabytkowych i procesów technologicznych. Warto nadmienić, że uczniowie przygotowali się do wizyty, oglądając wcześniej film „Żelazny Pielgrzym” zrealizowany przez ŚSDP i podarowany nam przez pana Przychodniego. Już sam film bardzo się uczniom spodobał i wywołał wiele emocji (łącznie z autentycznym wzruszeniem przy scenie ciałopalenia). Jeszcze większe emocje i dreszcz ekscytacji wzbudził fakt, że archeolog przywiózł ze sobą prawdziwe skarby. Przykłady zabytków ruchomych uczniowie mogli wziąć do ręki oraz osobiście dokonywali ich identyfikacji. Nie obyło się bez zabawnych sytuacji i pomyłek, ale wiemy już, czym się różni topór od siekiery oraz jaka jest temperatura w piecu dymarskim ;)

                Lekcje okazały się niezwykle trafionym pomysłem, zarówno ze względu na ich interesującą formułę, ciekawą tematykę, jak i niewątpliwą charyzmę prowadzącego. Liczymy na dalszą współpracę ze ŚSDP, a niesieni falą archeologicznych ciekawostek, już zapisaliśmy się na Żelazne Korzenie, które odbędą się w Starachowicach 19 – 20 maja tego roku.

czytano: 1026 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 11 kwietnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Dębniak Emeryk Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Rekreacja Dymarki Andrzej Gąsior Św. Krzyż Baszowice Nowa Słupia Jeleniów Turystyka Rudki Milanowska Wólka Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej