Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi gospodarzem ...

Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi gospodarzem spotkania międzynarodowego

wielkość tekstu:A | A | A

W dniach 19-21.04.2016 roku Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi gościła delegację nauczycieli z 5 szkół partnerskich. Było to drugie spotkanie międzynarodowe w programie Erasmus plus pt. „GOAL” - „Idź śmiało i prowadź swoją drużynę przez Europę”.

         We wtorek 19 kwietnia zorganizowany został Dzień Europejski, podczas którego uczniowie naszej szkoły przywitali obcokrajowców. W  spotkaniu tym udział wzięły władze gminy  tj. Wójt Gminy – p. Andrzej Gąsior, Zastępca Wójta p. Włodzimierz Zaręba, przewodniczący Rady Gminy – p. Sylwester Kozłowski, skarbnik gminy p. Danuta Fijas, radna gminy p. Ewa Pastuszyńska oraz goście: radni powiatowi – p. Danuta Żebrowska i p. Marek Partyka, Dyrektor GOK p. Piotr Sepioło, Kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa p. Lucyna Spelak, przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Żebrowska oraz rodzice.

         Uroczystość otworzyła dyrektor p. Małgorzata Jakubczyk, która powitała gości. Następnie główny koordynator projektu p. Kirsi Erasvuo (szkoła fińska) przedstawiła reprezentacje szkół europejskich. Wójt p. Andrzej Gąsior dołączył do powitań i wręczył gościom drobne upominki promujące gminę Nowa Słupia. Koordynator szkolny projektu p. Ewa Pikus zapoznała wszystkich z programem pobytu obcokrajowców oraz z dotychczasowymi działaniami projektowymi. Część oficjalna zakończyła się występem szkolnego zespołu rockowego „Trele Morele”, który wykonał hymn projektu.

         Następnie klasy najmłodsze, pod kierunkiem wychowawców, z wdziękiem i humorem wystąpiły z krótkimi powitaniami,  którymi zaskoczyły obecnych. Występ każdej klasy poprzedzony był prezentacją flagi państwa, dla którego przeznaczony był pokaz. Show rozpoczęła „zerówka” tańcem do piosenki U. Dudziak „Papaya”. Klasa 1b jednocześnie śpiewając i tańcząc do piosenki „Soy una taza.” powitała delegację nauczycieli z Hiszpanii. Dziewczynki ubrane w czarne bluzeczki  i czerwone spódniczki, chłopcy ubrani odświętnie, Zorro biegający z szablą – budzili uśmiech  u wszystkich widzów. Po nich na scenę wkroczyły irlandzkie leprikony czyli skrzaty  - uczniowie klasy 1a, którzy odśpiewali piosenkę opartą na popularnej irlandzkiej melodii ludowej. Gości z Finlandii w niekonwencjonalny sposób powitali drugoklasiści, przebrani za mikołajów i Eskimosów, tańcząc do piosenki znanego fińskiego zespołu folk metalowego Korpiklaani. Klasa 2b powitała Chorwatów w ich języku narodowym, życząc gościom udanego pobytu w Polsce. Korowód bogów olimpijskich w przepięknych strojach przygotowany przez uczniów klasy 3 oraz taniec sirtaki (Zorba) wykonany przez uczennice klasy 5 wzbudziły zaskoczenie nauczycieli greckich. Szkolna kapela rockowa „Trele Morele” zachwyciła wszystkich wykonaniem dwóch popularnych anglojęzycznych piosenek. Ostatnim punktem uroczystości była inscenizacja baśni  pt: „Cinderella” („Kopciuszek”)  w języku angielskim z komentarzem w języku polskim.  Wykonawcami byli uczniowie klasy 6, którzy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami aktorskimi.

         Po przerwie nauczyciele z krajów partnerskich wybrali się na spacer po Nowej Słupi. W role przewodników wcieliły się uczennice klasy 5. Przy każdym ważniejszym obiekcie uczennice prezentując bardzo dobrą wymowę angielską przeczytały krótką informację o odwiedzanym miejscu. Gościom bardzo podobała się nasza miejscowość. Mówili, że jest pełna uroku, spokojna i czysta.

          W środę 20 kwietnia partnerzy projektu „Goal!” odbyli wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili Wawel, Kościół Mariacki, Stary Rynek wraz z Sukiennicami. Po południu byli w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wizyta w muzeum wywarła na nich wstrząsające wrażenie, opuszczali ten obiekt ze łzami w oczach.

         Czwartek to dzień pełen działań projektowych. Od rana nasi zagraniczni partnerzy przebywali w szkole. Uczestniczyli w lekcjach różnych przedmiotów. Nie tylko obserwowali zajęcia, ale bardzo aktywnie brali w nich udział. Na lekcji języka polskiego powtarzali łamańce językowe, na matematyce rozwiązywali z dziećmi zadania dotyczące ułamków, na plastyce pomagali uczniom w wykonywaniu logo naszego projektu różnymi technikami. W trakcie zajęć logopedycznych ćwiczyli wraz z uczniami brzmienie trudnych dla nich głosek szumiących.

         Po zajęciach rozpoczęło się kolejne zadanie projektowe „Poszukiwanie skarbu”. Polscy uczniowie oraz nauczyciele wszystkich biorących udział w projekcie szkół zostali podzieleni na sześć grup. Każda z nich musiała odszukać przy pomocy mapy ukryte stanowiska, na których trzeba było wykonać różne zadania związane ze sportem. Za poprawne ich wykonanie uczestnicy otrzymywali dalsze wskazówki, które pozwoliły im wspólnie rozwiązać zadanie finalne – odszukanie skarbu.

     Ostatnim punktem pobytu była wycieczka piesza techniką Nordic Walking na Święty Krzyż. Tam zwiedzono klasztor z relikwiami drzewa Krzyża Świętego oraz Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Była to też okazja do podziwiania wspaniałych widoków i panoramy Gór Świętokrzyskich.

         Nasi goście zwrócili uwagę na biegłe posługiwanie się przez uczniów językiem angielskim oraz wspaniałą atmosferę. Wyjechali z Polski bardzo zadowoleni i pełni wrażeń, żałując, że wizyta trwała tak krótko.

         Dyrekcja oraz szkolny koordynator projektu dziękują wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom oraz instruktorce tańca p. Izabeli Pańtak za zaangażowanie w przygotowanie wizyty. Mimo, że szkoła zorganizowała ją po raz  pierwszy, była ona bardzo udana. Wszyscy uczestnicy wyrazili uznanie i zadowolenie z miłego i owocnego spotkania.

 

 

                                               Szkolny koordynator projektu „GOAL”

                                                                  Ewa Pikus

czytano: 3408 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 kwietnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Milanowska Wólka Andrzej Gąsior Turystyka Jeleniów Kielce Rekreacja Rudki Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Łysa Góra Emeryk Dębniak Św. Krzyż Dymarki Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej