Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
wtorek 17 lipca 2018 r., imieniny obchodzą: Aleksy, Martyna
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 110-tej rocznicy powstania OSP Nowa ...

Jubileusz 110-tej rocznicy powstania OSP Nowa Słupia

wielkość tekstu:A | A | A

Dla upamiętnienia 110-tej rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Słupi, 1. maja przed budynkiem tamtejszej remizy odbyły się uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy, zawierającej listę nazwisk druhów zasłużonych dla pożarnictwa na ziemi nowosłupskiej.

            Na uroczystości jubileuszowe przybyły delegacje z pocztami sztandarowymi niemal ze wszystkich jednostek ochotniczych z terenu gminy Nowa Słupia m.in. z Sosnówki, Paprocic, Mirocic, Włoch, a także kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej szczebla powiatowego i wojewódzkiego.

            Ze strony władz samorządowych gminę Nowa Słupia reprezentowali Wójt- Andrzej Gąsior, przewodniczący Rady Gminy- Sylwester Kozłowski wraz z delegacją  radnych i sołtysów. Natomiast w imieniu władz powiatowych na jubileuszowe obchody powstania OSP Nowa Słupia przybyli radni powiatu kieleckiego- Marek Partyka oraz Bogdan Gierada, który to odczytał list intencyjny jaki skierował starosta kielecki – Michał Godowski do druhów z Nowej Słupi. Podkreślał w nim wielkie zasługi strażaków ochotników z OSP Nowa Słupia w służbie pożarniczej na rzecz mieszkańców gminy i powiatu, życząc jednocześnie wytrwałości w ich trudnej pracy pełnej poświęcenia i ryzyka.

            W podobnym tonie utrzymane były wypowiedzi posła- Krzysztofa Lipca, jak również wójta gminy Nowa Słupia- Andrzeja Gąsiora. Obydwaj wyrazili swą wdzięczność wobec trudu pracy strażaków ochotników, ich poświęcenia dla innych ludzi, a niejednokrotnie nawet ojczyzny. Świadczy o tym chociażby historia powstania i 110-letniej działalności Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Słupi, która przypadła na trudne lata niewoli i wojennej zawieruchy.

            Aby oddać honor i wyrazić szacunek pionierom i założycielom straży ochotniczej na nowosłupskiej ziemi zrodziła się idea stworzenia projektu pomnika, który miał stać się formą hołdu dla najbardziej zasłużonych w dziedzinie pożarnictwa w gminie Nowa Słupia. Strażacy ochotnicy własnym sumptem postawili pomnik, na którym zawisły tablice z nazwiskami zasłużonych strażaków. Uroczystego poświęcenia tego pomnika dokonał ks. generał- Stanisław Rospondek w asyście ks. gen. Bogdana Lipca, ks. Grzegorza Zdrojewskiego oraz proboszcza parafii w Nowej Słupi- Krzysztofa Bartochowskiego. W akcie poświęcenia uczestniczyli także wójt- Andrzej Gąsior, poseł- Krzysztof Lipiec, szef Wojskowej Komendy Uzupełnień z Kielc- ppłk Mirosław Smerdzyński, dyrektor Banku Spółdzielczego w Nowej Słupi- Maria Truchlewska i władze powiatowe Państwowej Straży Pożarnej.

            Jubileuszowe obchody w Nowej Słupi były także doskonałą okazją do nagrodzenia zasłużonych druhów, którzy zostali odznaczeni okolicznościowymi medalami: brązowymi, srebrnymi i złotymi.

            Na zakończenie uroczystości przed budynkiem OSP Nowa Słupia została wyłożona ksiega pamiątkowa, do której każdy z uczestników niedzielnego apelu mógł się wpisać.

            Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wszyscy udali się do Bazyliki na Świętym Krzyżu, gdzie o 11.30 odbyła się Msza Święta w intencji zasłużonych strażaków, żołnierzy z drużyn strzeleckich, jak również w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. gen. Stanisław Rospondek.

            Nieprzypadkowo uroczystości obchodów 110-tej rocznicy powstania OSP Nowa Słupia przypadły na 1. maja, czyli na kilka dni przed świętem patrona całej strażackiej braci- świętego Floriana. Wszystkie jednostki uczestniczące w niedzielnej uroczystości odpowiednio godnie uczciły więc święto swego patrona.

 

czytano: 2772 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Andrzej Gąsior Dymarki Turystyka Rudki Rekreacja Stara Słupia Św. Krzyż Baszowice Nowa Słupia Kielce Emeryk Jeleniów Dębniak Milanowska Wólka Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej