Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Szkolne spotkania z archeologią.

Szkolne spotkania z archeologią.

wielkość tekstu:A | A | A

W środę 27.04.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie młodzieży z klas czwartych i piątej ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi z archeologiem - dr Andrzejem Przychodnim - pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach i prezesem Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

Tym razem lekcja miała formę wycieczki na Święty Krzyż. Spotkanie rozpoczęło się na platformie widokowej ŚPN na gołoborzu, gdzie dzieci poznały podstawy terenoznawstwa i geologii regionalnej. Miały możliwość  rozpoznawania niektórych surowców skalnych i próbowały  odróżniać je od świadectw działalności produkcyjnej człowieka, dzięki próbkom prezentowanym przez pana Przychodniego.  Próbowały także wyobrazić sobie, czym różnił się widok roztaczający się na północ od Łysej Góry w starożytności od współczesnego. Po krótkiej przerwie u podnóża klasztoru udano się na Polanę Bielnik. Skrótowo omówiono historię cmentarza jeńców radzieckich oraz badań archeologicznych prowadzonych tam przez Kazimierza Bielenina.

 Kolejny przystanek przy tzw. Bramie Wschodniej w wałach kultowych Wiślan miał na celu zwrócenie uwagi na te konstrukcje powstałe w okresie średniowiecza. Lekcja zakończyła się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana, gdzie uczestnicy, oprócz obserwacji pozostałości starożytnych pieców dymarskich, mogli wziąć do ręki surową łupkę żelazną i wstępnie obkute kęsy żelaza dymarskiego przyniesione przez przewodnika. Nie były to tym razem zabytki archeologiczne, a rezultaty eksperymentalnych prac członków Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.

W trakcie całej lekcji zwracano uwagę na wyjątkowość w skali kraju, a nawet Europy szeregu zjawisk, które dane było poznać uczestnikom środowego spotkania. Prowadzący je archeolog wyraził nadzieję, że będzie to  dla uczestników wycieczki -  młodych mieszkańców gminy Nowa Słupia przyczyną  wzmożonej troski o dziedzictwo kulturowe. Pomimo dość kapryśnej pogody  - wiatru i padającego z rożną intensywnością deszczu - wszyscy w dobrych humorach powrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Agnieszka Pawlik – Osuch i Paulina Pawlik oraz pan Robert Domański.

Dziękujemy panu Andrzejowi Przychodniemu za kolejne ciekawe spotkanie. Jesteśmy pełni podziwu  dla jego wiedzy i zaangażowania. Liczymy też na dalsze interesujące zajęcia, na które, mamy nadzieję, da się zaprosić po naszym udziale w Żelaznych Korzeniach

czytano: 869 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 05 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Baszowice Rudki Jeleniów Dębniak Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Kielce Emeryk Rekreacja Milanowska Wólka Turystyka Łysa Góra Nowa Słupia Dymarki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej