Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa

Strona główna » Aktualności » Uroczystości patriotyczne w Grzegorzowicach

Uroczystości patriotyczne w Grzegorzowicach

wielkość tekstu:A | A | A

„Świętokrzyski Szlak  Pamięci”- pod taką nazwą w dniach 1 i 2 maja w Grzegorzowicach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary zbrodni dokonanych w latach 1944-45 przez członków Armii Ludowej oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na obywatelach polskiego podziemia, działającego na terenie gminy Nowa Słupia i Waśniów.

W wyniku tych działań życie stracili m.in. Jadwiga z Reklewskich Rauszerowa właścicielka dworu w Grzegorzowicach, jej kuzynka Kalina Stypińska 18-letni mieszkaniec Skał- Mieczysław Józefiak, którego ciała do dnia dzisiejszego nie udało się odnaleźć. Rok później, w sierpniu 1945 w miejscowości Pokrzywianka zamordowano trzech żołnierzy AK: kpt. Piotra Przemyskiego (ps. Ares), Stanisława Halejaka (ps.Kasper) oraz Stanisława Cebo (ps. Kruczek). Ich mogiła zbiorowa znajduje się na cmentarzu parafialnym w Grzegorzowicach.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęła Msza Święta o godz.12, której przewodniczył  ks. dr Marek Kozera, a homilię wygłosił ks. kan. Jan Mikos. Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych samorządów gminy Nowa Słupia- wójt Andrzej Gąsior wraz z zastępcą Włodzimierzem Zarębą oraz radnymi, gospodarz gminy Waśniów- Krzysztof Gajewski, parlamentarzyści- senator Jarosław Rusiecki, posłowie Andrzej Kryj i Marek Kwitek. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek, dr Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN, który przybliżył zebranym historię wspomnianych wydarzeń. Natomiast senator Jarosław Rusiecki odczytał list Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych- Jana Józefa Kasprzyka. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy spotkania udali się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki na mogile poległych partyzantów.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia „ Świętokrzyskiego Szlaku Pamięci” była inscenizacja historyczna zrzutu „cichociemnego” zorganizowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Niezłomni” z Sandomierza, przy wsparciu instruktora z kieleckiego aeroklubu- Marka Durazińskiego oraz przedstawicieli Świętokrzyskiej Nieformalnej Grupy Motocyklowej- Marka Grzegorzewskiego i Michała Zawadzkiego. Inscenizacja ta  wykonana w sposób profesjonalny, z poszanowaniem realiów historycznych wzbudziła ogromny aplauz wśród zgromadzonej publiczności i została nagrodzona gromkimi brawami. Po tak dużej dawce emocji miłym akcentem był występ zespołu „Modrzewianki”, który zaprezentował się publiczności w repertuarze patriotycznym. Panie z zespołu zadbały także o odpowiedni na tę okoliczność poczęstunek i wraz z Marią Bzymek przygotowały pyszną, wojskowa grochówkę.

2. maja w ramach kontynuacji uroczystości patriotycznych w Grzegorzowicach odbył się rajd, którego 12-kilometrowa trasa prowadziła od Nowego Skoszyna, przez Grzegorzowice, rezerwat przyrody „Wawóz w Skałach”,Górę Chełmową, a zakończyło ją wspólne biesiadowanie przy ognisku na terenie posesji sołtysa Skał- Pawła Sadraka nota bene współorganizatora uroczystości. Przy okazji tego spotkania kilka słów o historii okolicznych miejscowości wygłosił znany kielecki przewodnik – Mieczysław Olech. Natomiast Kazimierz Micorek- prezes samorządu Świetokrzyskich Przewodników Turystycznych PTTK opowiadał o planach rozwoju turystyki pieszej na terenie gmin Nowa Słupia i Waśniów. Tymczasem Piotr Sepioło- dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świetokrzyskich obecny na uroczystościach nie omieszkał zaprosić na 50.- jubileuszowe Dymarki Świetokrzyskie.

Organizatorzy wielkiej patriotycznej majówki składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślności imprezy, zarówno pod względem logistycznym jak i artystycznym.

A oto lista współorganizatorów grzegorzowskiej majówki: wójt gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior, wójt gminy Waśniów- Krzysztof Gajewski, radni i sołtysi obydwu gmin, księża- Marek Kozera , Franciszek Sałęga, Jan Mikos, Andrzej Sadrak, Ryszard Batorski, strzelcy z Polskich Drużyn Strzeleckich z Nowego Skoszyna, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Niezłomni” z Sandomierza, sekcja spadochronowa Aeroklub Kielce, Świętokrzyska Nieformalna Grupa Motocyklowa, Magdalena i Maurycy Florek, schola pod kierownictwem Barbary Strzeleckiej, KGW „Modrzewianki”, OSP Włochy, OSP Mirocice i OSP Grzegorzowice, Józef i Stanisław Sobota, firma Semav-Stones, Grażyna i Jan Rybka, Danuta I Grzegorz Siwoń, Gabriela I Michał Warchalewscy, Maria Bzymek, Sylwia i Andrzej Sasak, Krzysztof Koziołek, Adam Bidas oraz mjr Wojciech Targowski (ps.Vis).

 

czytano: 5622 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Baszowice Dymarki Turystyka Andrzej Gąsior Św. Krzyż Łysa Góra Jeleniów Rekreacja Dębniak Stara Słupia Kielce Rudki Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej