Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Krakowskich wspominków ciąg dalszy...

Krakowskich wspominków ciąg dalszy...

wielkość tekstu:A | A | A

W czwartek 12 maja, dzieci, młodzież wraz z panią dyrektor Lidią Kopycką i nauczycielami z Zespołu Szkół w Paprocicach wyruszyli do Krakowa. Pani Beata jako kierownik wycieczki, sprawdziła listę, podała plan, zasady i w drogę.

Pierwszym krokiem było ZOO krakowskie. Słonie, żyrafy, wilki, tygrysy, lwy, szympansy, borsuki, lamy, leniwce, uchatki, osły, jelenie, antylopy, sowy, orły, hipopotamy i różnego rodzaju gady. Przy każdym z gatunku zwierzęcia wisiała tablica informacyjna. Czytaliśmy i poznawaliśmy nazwę, miejsce pochodzenia, wiek, sposób życia, odżywiania się i rozmnażania. Wiadomości jakie zdobyliśmy, pomogą nam poszerzyć naszą wiedzę o zwierzętach żyjących w ogrodach zoologicznych.

Centralnym punktem dnia było ubogacenie duchowe w zetknięciu z kulturą, sztuką i religią. Dziękowaliśmy za 1050 lat Chrztu Polski i jednego z największych naszego Narodu. W realizacji tego pomogło nam Centrum Jana Pawła II, w którym uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem ks. Adam Motyki, sprawowanej w kaplicy kapłańskiej, gdzie znajduje się oryginalna płyta nagrobna z relikwią krwi św. Jana Pawła II. Przy pomocy ks. przewodnika dowiedzieliśmy się wiele ciekawych wydarzeń z życia i posługi naszego Rodaka.

Trzecim krokiem w realizacji planu dnia był Wawel, Kościół św. Piotra i Pawła z ks. Piotrem Skargą, Sukiennice i Kościół Mariacki na rynku oraz Brama Floriańska. Te stacje krakowskich zabytków pouczyły nas jak historia zmienia i ubogaca współczesnego człowieka.

W myśl przysłowia: „cudze chwalicie a swego nie znacie” chcemy się rozwijać i poznawać nasze narodowe dziedzictwo, aby innych zadziwiać tym naszym narodowym bogactwem.

czytano: 1373 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 18 maja 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Andrzej Gąsior Kielce Stara Słupia Baszowice Turystyka Rudki Emeryk Dębniak Jeleniów Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Rekreacja Nowa Słupia Dymarki Św. Krzyż Milanowska Wólka
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej