Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Gimnazjum w Nowej Słupi uczciło Patrona Szkoły.

Gimnazjum w Nowej Słupi uczciło Patrona Szkoły.

wielkość tekstu:A | A | A

Uroczystości patronalne w Publicznym Gimnazjum w Nowej Słupi rozpoczęły się 2 czerwca o godz. 9.00 mszą świetą w tutejszym kościele parafialnym, którą celebrował i homilię wygłosił Ojciec Generał- Dariusz Wilk, przełożony Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła nazywanego również Michalitami. Podczas Eucharystii wielokrotnie odwoływał się on do postaci bł. ks. Bronisława Markiewicza, starając się w prosty i przystępny sposób przedstawić zgromadzonym sylwetkę , drogę życiową oraz idee, którym hołdował ks. Markiewicz. Ojciec Generał zwracał się także do licznie zebranej w kościele w Nowej Słupi młodzieży, by nie bali się podążać za kierunkowskazami ich błogosławionego patrona. Jednocześnie dziękując za zaproszenie na jubileuszowe uroczystości zarówno dyrekcji Publicznego Gimnazjum jak i władzom samorządowym, był pełen podziwu  dla mieszkańców nowosłupskiej ziemi, ich radości ducha, którą widać na każdym kroku. We mszy świętej czynny udział wzięła też młodzież gimnazjalna. Uczestniczyła w procesji z darami, modlitwie wiernych oraz zadbała o oprawę muzyczną liturgii.

Po uroczystej mszy władze na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem, radnymi powiatowymi- Danutą Żebrowską i Markiem Partyką, delegacją z Publicznego Gimnazjum z pocztem sztandarowym wraz z dyrekcją- Małgorzatą Jakubczyk, gronem pedagogicznym, proboszczem parafii w Nowej Słupi – Krzysztofem Bartochowskim, Ojcem Generałem udali się do budynku szkoły gdzie miała miejsce część artystyczna czwartkowych uroczystości.

Po wprowadzeniu sztandaru z patronem szkoły, odśpiewaniu hymnu uczniowie klas III pod opieką Edyty Dziedzic i Jacka Góry przedstawili ciekawy montaż słowno- muzyczny pt „ Chodź człowieku, coś ci powiem ''

Spektakl przygotowany w sposób niezwykle profesjonalny zrobił na widzach ogromne wrażenie.

Młodzi artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Bardzo pochlebnie o spektaklu wypowiadał się przełożony Michalitów ojciec Dariusz Wilk, który był pod wrażeniem młodych, utalentowanych gimnazjalistów, starających się wzorować na swoim błogosławionym patronie. Wzruszenia nie krył także wójt Andrzej Gąsior dzieląc się swymi spostrzeżeniami z resztą gości.

Tymczasem dyrektor Publicznego Gimnazjum- Małgorzata Jakubczyk przedstawiła pokrótce genezę powstania pomysłu nadania szkole imienia bł. ks. Bronisława Markiewicza . Powiedziała, że pomysł ten zrodził się 10 lat temu z inicjatywy młodzieży, która będąc pod wrażeniem beatyfikacji ks. Markiewicza, urzeczona niemalże jego postacią postanowiła, iż chciałaby, żeby ich szkoła nosiła imię tego właśnie człowieka. Duże zasługi dla osiągnięcia tego celu poczyniła ówczesna dyrektor placówki- Elżbieta Dutkiewicz. 25 stycznia 2006 roku Rada Gminy podjęła uchwałę nadającą Publicznemu Gimnazjum w Nowej Słupi imię bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Dyrektor Małgorzata Jakubczyk podkreślała, iż mieć takiego patrona to wielki zaszczyt i chluba ale jednocześnie swoistego rodzaju wyzwanie. Zapewniała, że grono pedagogiczne i cała społeczność szkolna dołoży wszelkich starań, by godnie pielęgnować idee, którym wierny był ks. Markiewicz, patron nowosłupskiego gimnazjum.

Na zakończenie uroczystego apelu wójt Andrzej Gąsior, na ręce pani dyrektor złożył serdeczne życzenia oraz przekazał pamiątkowy grawerton oraz Kronikę Polski. Przedstawicielka byłej kadry nauczycielskiej Beata Kępińska podarowała szkole Księgę Patriotów Polskich, a Danuta Żebrowska jako matka chrzestna sztandaru szkoły – magnetofon. W związku z obchodami święta patrona zorganizowano liczne konkursy, których laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystego apelu. W gronie wyróżnionych znaleźli się Kornelia Lasek, Katarzyna Mazur oraz Emilia Moczoń.

 

 

czytano: 8077 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 03 czerwca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Dymarki Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Rekreacja Jeleniów Andrzej Gąsior Św. Krzyż Dębniak Kielce Baszowice Łysa Góra Emeryk Nowa Słupia Turystyka Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej