Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.pl



Informacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Matematyka na obchodach Dnia Dziecka w Rudkach

Matematyka na obchodach Dnia Dziecka w Rudkach

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 1 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Rudkach świętowaliśmy Dzień Dziecka.  Obchody tego święta rozpoczęły się o godzinie 9.00 w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach podsumowaniem projektu ERASMUS+ 2014-2016: „Maths Is Everywhere!” – „Matematyka jest wszędzie!”. Koordynatorem projektu w naszej szkole była pani Marzena Kozłowska. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Alina Cieśla gorąco witając całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości, przyjaciół naszej szkoły: pana wice – wójta Włodzimierza Zarębę, Radę Gminy na czele z przewodniczącym panem Sylwestrem Kozłowskim, radnych: panią Grażynę Wojtachnia, pana Jana Czaję, pana Roberta Klefasa. Proboszcza naszej Parafii Ks. Kazimierza Hara, skarbnika Gminy panią Danutę Fijas,  dyrektora Centrum pana Piotra Sepioło oraz pracowników tej instytucji, Koła Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy, Dawida Marca - przedstawiciela Klubu Sportowego z Rudek, wszystkich rodziców na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Gimnazjum panią Barbarą Kowalską,  nauczycieli i uczniów.

Podczas podsumowania, uczniowie zaprezentowali wszystkie działania, które odbyły się w ramach projektu, czyli 12 zadań matematycznych, które udowodniły, że „Matematyka jest wszędzie!”. Omówili spotkania w szkołach partnerskich, w których uczestniczyli nasi  uczniowie oraz nauczyciele. Były to wizyty w Zespole Szkół w Rudkach, Polska, w Scuola Media Statale M. Pluchinotta w Katanii, Sycylia, Włochy, w szkole Balikesir Karesi Ortaokulu w Balikesir, Turcja, w SCOALA GIMNAZIALA „SFANTA VINERI” w Ploiesti, Rumunia oraz w Pendle Community High School w Nelson, Wielka Brytania. Prowadzący uczniowie: Łukasz Życiński i Michał Kozłowski, przedstawili cele projektu, szkoły partnerskie oraz poprowadzili jedną z zagadek matematycznych. Kolejną łamigłówkę matematyczną pokazała pani Marzena Zbrożyna – koordynator merytoyczny projektu. Natomiast uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej przybliżyli nam kraje partnerskie poprzez śpiew i taniec. Uczennice, które przygotował pan Jakub Kusiński, wykonały utwory w języku angielskim i włoskim. Natomiast tańce do piosenek rumuńskich i tureckich przygotowała z dziewczynkami pani Aneta Kluzek. Na zakończenie tej części, pani Dyrektor Alina Cieśla i pani wice-dyrektor Bożena Jop podziękowały wszystkim, którzy pomogli naszej szkole podczas realizacji programu Erasmus+.

W dalszej części uroczystości KOŁO TEATRALNE pod opieką pani Wiesławy Lasoty zaprezentowało program artystyczny przygotowany w związku z obchodami Roku Sienkiewicza i akcją ŚWIĘTOKRZYSKIE CZYTA SIENKIEWICZA zainicjowaną przez Marszałka województwa świętokrzyskiego. Rok 2016 został ogłoszony z inicjatywy Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku bowiem przypada 170 rocznica urodzin pisarza i 100 rocznica jego śmierci, dlatego w całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje przybliżające życie pisarza i promujące jego utwory. Członkowie koła teatralnego naszego gimnazjum przyłączyli się do tej akcji, przedstawiając prezentacje kilku scen z utworów pisarza i wybierając do odczytania trzy fragmenty z dzieł H. Sienkiewicza.

Jako pierwszy został odczytany przez uczennicę kl. III a Marię Niebrzydowską fragment opisujący niezwykle trudne życie emigranta Skawińskiego, który przemierzył niemal cały świat w poszukiwaniu swego miejsca na Ziemi. W rolę latarnika wcielił się Michał Kozłowski, który bardzo sugestywnie odtworzył wzruszenie emigranta Polaka, który po 40 latach tułaczki po świecie bierze do ręki polską książkę.

Następnie uczniowie przedstawili inscenizacje prezentujące najciekawsze średniowieczne obyczaje rycerskie opisane w powieści "Krzyżacy":

SCENKA I – ŚLUBOWANIE..... jako efekt miłości od pierwszego wejrzenia. Odtwórcy głównych ról to Sara Bernat jako Danuśka i Rafał Binkowski jako Zbyszko, Julia Fijas w roli Księżnej oraz Daniel i Piotr Kucharczykowie jako bracia.

SCENKA DRUGA - NAŁĘCZKA, czyli jak Danuśka ocaliła życie Zbyszka. W roli kata wystąpił Łukasz Życiński, posła Kuno Lichtensteina - Michał Kozłowski, Powały z Taczewa – Bartek Kluzek, Danuśki – Sara Bernat i Zbyszka - Rafał Binkowski.

SCENKA TRZECIA- POSELSTWO PYCHY... w krzywym zwierciadle. W rolę Króla Władysława Jagiełly wcielił się Mateusz Gawlik, posłów krzyżackich - Łukasz Życiński i Michał Kozłowski, zaś sekretarza Bartek Kluzek.

Jako komentarz i podsumowanie zaprezentowanych scenek został odczytany przez nauczyciela gimnazjum pana Roberta Klefasa fragment z "Krzyżaków" - scena tuż przed rozpoczęciem bitwy pod Grunwaldem.

Po prezentacjach – głośnym czytaniu wybranych fragmentów i inscenizacji wybranych obyczajów - uczennice, które prowadziły całą uroczystość - zapowiadając, objaśniając i komentując - dokonały podsumowania w formie wyboru najcelniejszych sformułowań z utworów MISTRZA. W roli prowadzących wystąpiły: Kinga Kałuża, Maja Gąsior, Wiktoria Głuszek, Dominika Przygoda i Ola Zielińska.

Następnie z pod Centrum Dziedzictwa ruszył barwny korowód ulicami Rudek.  Uczniowie wraz z nauczycielami przebrani w kolorowe, śmieszne i fantastyczne stroje z uśmiechem pozdrawiali mieszkańców Osiedla. Gdy dotarli na boisko szkolne, na dzieci i młodzież czekały różne atrakcje oraz poczęstunek w postaci słodyczy, kiełbasek z grilla oraz napojów. Wszystkich powitała dyrektor Alina Cieśla, która złożyła dzieciom życzenia z okazji ich święta, do życzeń dołączył się również wicewójt, który w imieniu swoim oraz wójta pana Andrzeja Gąsiora rozdał dzieciom słodycze.

Następnie pan Mariusz Dąbek trener Kobudo zaprezentował grupę zawodników naszej szkoły. Przed kolegami i nauczycielami swoimi umiejętnościami mieli okazję pochwalić się senpai: Paweł SAŁATA, Franciszek KOWALSKI, Michał LEWANDOWSKI, Franciszek MARUSZAK, Piotr DOMAGAŁA, Ola WIECHA, Maciek SAŁATA, Michał KARBOWNICZEK, Zuzia LECH, Maja SALA oraz Remigiusz ŚWIETLIK. Zaprezentowali wybrane techniki nie okazując tremy przed zebraną widownią, zdobyli tym samym kolejne doświadczenia. Gratulujemy!

 Poza tym, reprezentanci Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum rozegrali mecze siatkówki i piłki nożnej na pobliskim Orliku. Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. Aneta Kluzek, p. Robert Klefas, i p. Sylwester Spelak. Były również tańce, pokazy mody, w wykonaniu klas młodszych.

Specjalnym gościem był pan Stanisław Rogala - pisarz Ziemi kieleckiej, który specjalnie przybył do naszej szkoły, aby przeczyć dzieciom fragmenty swoich najnowszych książek.

Dzień Dziecka to również czas kiedy nauczyciele mogą pokazać się przed uczniami z innej strony, luźniejszej, śmieszniejszej, bez obawy, że stracą ich szacunek. Dlatego nauczyciele naszej szkoły postanowili sprawić swoim uczniom niespodziankę. W wielkiej tajemnicy przygotowali inscenizacje wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Spektakl okazał się hitem. Powstał z inicjatywy i zaangażowania samych nauczycieli - z dedykacją: „Nauczyciele –uczniom”. Pomysłodawcą  i narratorem była p. Ewa Klefas. Obsada: rzepka - p. dyr. Bożena Jop, dziadek - p. Marek Kozłowski, babcia - p. Iwona Zarosa, wnuczek - p. Sylwester Spelak, szczeniaczek - Mruczek – p. Aneta Kluzek, kotek - p. Marianna Brzezińska, kurka - p. dyr. Alina Cieśla, gąska – p . Monika Chamera, bocian - p. Agnieszka Rogula, żabka - p. Renata Wojtasik, kawka - p. Agnieszka Cedzyńska. Do sztuki  nauczyciele podeszli z należytą powagą. Każda z postaci została dopracowana poprzez kostium, ekspresję ciała  i muzykę dobraną do wykonawcy.  Gra aktorska wzbudziły w uczniach podziw i dumę ze swoich nauczycieli. Końcowy efekt wyglądał bardzo profesjonalnie, a uśmiechnięte buzie dzieci  i salwy śmiechu  warte były każdego wysiłku. Spektakl  nagrodzono  długimi i gromkimi brawami. Wszyscy znakomicie się bawili!

Zapraszamy do obejrzenia kompletnej dokumentacji fotograficznej na stronie naszej szkoły:
https://zsrudki.edupage.org/album/?#gallery/199

 

czytano: 4528 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 czerwca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Baszowice Rudki Dymarki Św. Krzyż Nowa Słupia Turystyka Emeryk Kielce Rekreacja Jeleniów Łysa Góra Dębniak Andrzej Gąsior
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej