Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wspaniały festyn w Baszowicach

Wspaniały festyn w Baszowicach

wielkość tekstu:A | A | A

26 czerwca 2016 r. nad zbiornikiem wodnym w Baszowicach odbył się festyn rodzinny, organizowany cyklicznie od 10 lat pod nazwą” Zdrowa rodzina, trzeźwa rodzina„ przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Urząd Gminy Nowa Słupia we współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Na placu przy świetlicy środowiskowej w Baszowicach zebrała się dość liczna grupa mieszkańców okolicznych miejscowości, by w rodzinnym gronie przywitać sezon wakacyjny.

Od kilku lat podczas  festynu następuje rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy. Tegoroczna edycja konkursu zatytułowana była „Moje wymarzone wakacje”. Zgłaszano prace aż w trzech kategoriach. Podobnie jak przed laty konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Komisja po dokonaniu oceny prac postanowiła przyznać po trzy miejsca w każdej z kategorii. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci śpiworów, namiotów i innego sprzętu niezbędnego na wakacyjnych wyprawach. Nagrody wręczyli przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych – Danuta Żebrowska oraz wójt gminy Nowa Słupia- Andrzej Gąsior. Konkurs ten nie był jednak jedynym jaki rozstrzygnięto podczas festynu w Baszowicach.

Jak co roku w godzinach dopołudniowych, na Orliku w Rudkach pod opieką Roberta Klefasa rywalizowały ze sobą amatorskie drużyny piłki nożnej z poszczególnych sołectw gminy Nowa Słupia. Turniej ten jest organizowany już od kilku lat pod patronatem honorowym Wójta Gminy.

W systemie rozgrywek „każdy z każdym” wyłoniono finalistów, którzy w ponad trzydziesto-kilku stopniowym upale stoczyli kilka spotkań na bardzo wysokim poziomie. Opiekun turnieju Robert Klefas wielokrotnie podkreślał, iż jest pod wrażeniem determinacji i woli walki członków poszczególnych drużyn, którym przyszło się zmagać nie tylko z przeciwnikami ale i z pogodą.

Ostatecznie w Turnieju o Puchar Wójta zwyciężyła drużyna z Serwisa, drugie miejsce zajęła ekipa  Sosnówki a trzeci był team z Baszowic. W imieniu zawodników puchary odebrali kapitanowie drużyn oraz sołtysi.

Kolejnym elementem niedzielnego festynu był konkurs kulinarny, w którym uczestnicy mieli wykazać się inwencją twórczą w przygotowaniu potraw z ziemniaka. Do konkursu „Ziemniak królem jest i basta” zgłosiło się 8 podmiotów z sołectw: Serwis, Rudki, Pokrzywianka, Cząstków, Jeleniów, Baszowice, Stara Słupia i Mirocice. Jury miało trudny wybór, gdyż jak zapewniała przewodnicząca wszystkie potrawy były bardzo smaczne, przygotowane z pomysłem i ostatecznie wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani takimi samymi nagrodami.

Pomiędzy poszczególnymi konkursami odbywały się występy artystów z terenu gminy. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe: Modrzewianki, Chełmowianki, Wesołe Kumoszki, Wabio z Mirocic , soliści- Irena Gąsior i Marta Żelazowska oraz młodzi artyści z przedszkola w Mirocicach z układem tanecznym przygotowanym pod kierunkiem Izabeli Pańtak. Miłym akcentem muzycznym był także występ zespołu „TRELE MORELE rock band”, działającego przy Zespole Szkół w Nowej Słupi, nad którym opiekę artystyczną sprawuje Jacek Góra. Zespół wykonał kilka popularnych piosenek rockowych znanych niemal wszystkim pokoleniom czego dowodem były gromkie brawa jakimi nagrodziła młodych wykonawców licznie zgromadzona publiczność.

Festyn zakończył się późnym wieczorem zabawą taneczną z udziałem zespołu „KROKUS”

czytano: 1565 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 28 czerwca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Emeryk Św. Krzyż Milanowska Wólka Andrzej Gąsior Łysa Góra Dymarki Baszowice Jeleniów Nowa Słupia Rekreacja Góry Świętokrzyskie Turystyka Rudki Kielce Stara Słupia Dębniak
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej