Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Program obchodów jubileuszu 50. Dymarek ...

Program obchodów jubileuszu 50. Dymarek Świętokrzyskich

wielkość tekstu:A | A | A

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym. W tym roku bowiem Dymarki będą organizowane po raz 50. Dlatego też w roku bieżącym Dymarki Świętokrzyskie trwały będą od 6 sierpnia do 15 sierpnia.


Towarzyszyło im będzie wiele różnych wydarzeń, które zaplanowano wg następującego scenariusza:

 

1. Dymarkowe Biegi Górskie.

Na tydzień przed imprezą masową Dymarek (6-7 sierpnia) odbędzie się cykl biegów górskich.

a) II Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia

b) Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia

c) Pół maraton Gór Świętokrzyskich – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia

d) Rajd Nordic Walking – 7 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż


2. I Rajd Dymarkowy

W dniu 6 sierpnia dodatkowo odbędzie się I Rajd Dymarkowy – skierowany do samorządów wszystkich szczebli województwa świętokrzyskiego. Zostały wyznaczone trzy trasy do wyboru. Wszystkie kończyć się będą na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Dla uczestników Rajdu odbędzie się prezentacja rozbicia pieca dymarkowego około godziny 17.00.


3. Plener malarsko – rzeźbiarski.

Tego samego dnia tj. 6 sierpnia zostaną rozlosowane kloce drzewa lipowego i nastąpi rozpoczęcie pleneru rzeźbiarskiego i malarskiego. Plener odbywał się będzie w pięknym położonym krajobrazowo miejscu (ul.Świętokrzyska – obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Plener będzie trwał do 15 sierpnia. Miejsce pleneru umożliwia podpatrywanie artystów przez cały czas jego trwania.


4. Ogólnopolska Konferencja Turystyczna.

W dniach 11 – 12 sierpnia odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Turystyczna i konferencja prasowa. Podczas konferencji w dniu 11 sierpnia zostanie zaprezentowanych sześć - siedem odczytów tematycznych związanych z półwiekową tradycją Dymarek oraz 750-leciem Nowej Słupi. Konferencja odbędzie się w Hotelu Świętokrzyski Dwór w Wólce Milanowskiej. Podczas Konferencji nastąpi oficjalne otwarcie 50. Dymarek Świętokrzyskich przez współorganizatorów.

W dniu 12 sierpnia uczestnicy Konferencji biorą udział w wizycie studyjnej na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego. Wraz z przewodnikiem są uczestnikami prezentacji archeologicznych z udziałem około 250 prezenterów z całej Europy. Podsumowaniem Konferencji będzie pełna prezentacja starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego wraz z rozbiciem pieca dymarkowego i uzyskaniem żelaza metodami jakimi robili to mieszkańcy Gór Świętokrzyskich w okresie starożytności.


5. Festyn archeologiczny

W dniach 12 – 15 sierpnia na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego odbywać się będą prezentacje archeologiczne z udziałem ponad 250 osób zajmujących się na co dzień rekonstrukcją historyczną, pracownikami naukowymi, studentami i pasjonatami antyku. Wśród odtwórców będą goście z Danii, Rumuni, Czech, Rosji czy z Białorusi. Wszyscy oni tworzą ogromny projekt nazwany „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

Dodatkowymi elementami prezentacji będzie organizacja pokazów i happeningów a także realizacja widowiska "Żelazne Dziedzictwo - u źródeł muzycznych korzeni" – połączenie prezentacji archeologicznych z brzmieniem muzyki etnicznej. Udział w widowisku biorą prezenterzy uczestniczący w projekcie “Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, a elementem uzupełniającym będą wkomponowane w rzeczone prezentacje koncerty zespołów – Kwartet Jorgi oraz Spiritual Seasons z Ukrainy. Wszystko to stanowić będzie jedno duże czterodniowe widowisko o charakterze etnicznym i kulturowym.

Prezentacje te odbywają się na terenie rekonstrukcji wioski z pierwszych wieków naszej ery.


6. III Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej.

W dniach 13 – 15 sierpnia na terenie Dymarkowym przy ul. Świętokrzyskiej w Nowej Słupi będzie rozstawiona „Scena Ludowa” na której odbywał się będzie  III Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. W festiwalu udział wezmą zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze oraz soliści, reprezentujący folklor świętokrzyski. Będą to zespoły z całego województwa świętokrzyskiego. Koncerty odbywać się będą każdego dnia od 12.00 do 17.00 (trzy dni).

W dniu 15 sierpnia na zakończenie Festiwalu na scenie zostaną wręczone nagrody dla twórców ludowych biorących udział w plenerze malarsko – rzeźbiarskim.


7. Duża scena „Pod lasem” – koncerty.

W dniach 13 – 15 sierpnia na dużej scenie „Pod lasem” odbędą się koncerty muzyki rozrywkowej. Koncerty odbywać się będą od godziny 14.00 do 22.00.

Gwiazdami tegorocznych jubileuszowych 50. Dymarek Świętokrzyskich będą min.  

 

Sobota (13 sierpnia): Piękni i Młodzi

 

  Niedziela (14 sierpnia): MARGARET 

 

Poniedziałek (15 sierpnia): Maryla RodowiczSzczegółowy scenariusz 50. Dymarek Świętokrzyskich na stronie  

www.dymarki.pl

Serdecznie Zapraszamy.

 

czytano: 1502 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 14 lipca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Kielce Turystyka Łysa Góra Milanowska Wólka Dębniak Dymarki Rudki Emeryk Rekreacja Baszowice Nowa Słupia Św. Krzyż Stara Słupia Andrzej Gąsior Jeleniów Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej