Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Hej te nase góry, hej te nase lasy

Hej te nase góry, hej te nase lasy

wielkość tekstu:A | A | A

Już połowa wakacji za nami. W polu powoli wszystko dojrzewa, ziarno rzucone w ziemię wyda plon. Czy byłeś już swoją wyobraźnią na polu, by dotknąć kłosów? Pachną świeżym chlebem. Jest powiedzenie: „Kiedy pijesz wodę – pomyśl o źródle”!!! Wyjdź kiedyś na ustronne miejsce i spójrz tam daleko, gdzie ziemia łączy się z niebem. Podnieś oczy i zobacz, że jest słońce, że nocą świecą gwiazdy, zobacz, że na ziemi jest jeszcze czysta woda, że są kwiaty na łąkach. Popatrz kiedyś na piękny zachód słońca – nie zaśniesz tej nocy. Albo na cudowny wschód słońca – nie wytrzymasz. Kto stworzył taki piękny świat???

W tym pięknie natury, w dniach od 11 do 16 lipca 2016 r. uczestniczyła także 32 osobowa grupa uczniów – dzieci i młodzieży – ze szkół z terenu naszej gminy ( Nowa Słupia, Stara Słupia, Jeleniów ). Kierownikiem całej wyprawy był ks. Stanisław Bożętka – katecheta i wikariusz parafii. Grupa zamieszkała w pensjonacie „U Zbójnika” w Murzasichle u podnóża Tatr.

Spędziliśmy wspaniały tydzień pod czujnym okiem ks. Stanisława, który jak kokosz dbał o swoje pisklęta. Na samym początku weszliśmy niebieskim szlakiem z Kuźnic do schroniska w Murowańcu, skąd podziwialiśmy piękne szczyty Zawratu, Kościelca czy  Świnicy. Po odpoczynku żółtym szlakiem zeszliśmy przez Dolinę Jaworzynki. By dać odpocząć naszym mięśniom przez dwa dni korzystaliśmy z wodnego masażu w Białce Tatrzańskiej, gdzie znajdują się wspaniałe termy z gorącą wodą. W środowy wieczór gościliśmy kapelę góralską. Dowiedzieliśmy się o dawnych zwyczajach góralskich rodzin, m.in. jak wyglądały wesela, zaręczyny. Usłyszeliśmy wiele wspaniałych legend, historii. A potem uczyliśmy się tańców góralskich, tu prym wiedli chłopcy. Sami również zorganizowaliśmy pogodny wieczorek, tu cała grupa wzięła czynny udział. W przedostatnim dniu znowu poszliśmy w góry. Czerwonym szlakiem Doliną Strążyską weszliśmy do Wodospadu Siklawica, następnie szliśmy czarnym szlakiem Ścieżką nad Reglami i żółtym Doliną Białego zeszliśmy pod Wielką Krokiew. Każdego wieczoru ks. Staś zawsze miał dla nas krótkie „słówko” na podsumowanie dnia. W ostatnim dniu, po spakowaniu plecaków, mszą świętą zakończyliśmy nasz wakacyjny wypoczynek”.

 

 

Uczestnicy

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy wyjechać na tegoroczne wakacje – Organizatorom, Dyrekcjom szkół, Sponsorom, Rodzicom oraz Urzędowi Gminy Nowa Słupia za dofinansowanie wyjazdu.

           Dzieci i Młodzież ze Scholii Parafialnej i Liturgicznej Służby Ołtarza.

czytano: 975 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 02 sierpnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Kielce Baszowice Milanowska Wólka Nowa Słupia Dymarki Emeryk Andrzej Gąsior Rudki Turystyka Łysa Góra Stara Słupia Góry Świętokrzyskie Dębniak Jeleniów Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej