Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 23 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Michał, Renata
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Gołębie serca niosące pomoc chorym dzieciom.

Gołębie serca niosące pomoc chorym dzieciom.

wielkość tekstu:A | A | A

Niecodziennym hobby może pochwalić się mieszkaniec Nowej Słupi Pan Tomasz Kalwat, którego gołębie biorą cyklicznie udział w sportowych lotach. Właśnie jego gołąb pokonał jako drugi w makroregionie południowo-wschodniej Polski dystans ponad 1300 km na trasie z Paryża do Polski.

Charytatywny Lot Gołębi Pocztowych z Paryża do Polski zorganizował Zarząd Kieleckiego Okręgu Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Część zebranej kwoty od hodowców, których gołębie wzięły udział w locie, zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom leczonym w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii.

W tegorocznym locie wzięło udział 6 tys. ptaków. Są to gołębie pocztowe, które odznaczają się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości. Gołąb Pana Tomasza został wypuszczony z Paryża 23 lipca, aby powrócić do rodzimego gołębnika w Nowej Słupi 28 lipca.

Pan Tomasz Kalwat – od 11 lat hoduje gołębie pocztowe. W sezonie hoduje do 50 szt. tych szlachetnych ptaków. Od 2012 roku należy do Polskiego Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.  Jak wyjaśnia hodowca, na sekcji w Bodzentynie gołębie są koszowane i podlegają konstatowaniu na specjalnych zegarach. W sezonie jego gołębie startują od maja do końca lipca. Każdego tygodnia pokonują dystans od 100 km – 800 km. Gołębie Pana Kalwata z powodzeniem są prezentowane również na wystawach.

Warto podkreślić, że w paryskim locie długodystansowym startowały gołębie sportowe innych mieszkańców gminy Nowa Słupia.  Gołąb Pana Rafała Borka doleciał do gołębnika 29 lipca, a gołębie Panów Piotra Mergalskiego i Andrzeja Olejarskiego 30 lipca. Ponadto w zawodach startują często gołębie Pana Józefa Mergalskiego.

Gratulujemy tak wspaniałego i szlachetnego hobby.

 

czytano: 1690 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 03 sierpnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Milanowska Wólka Nowa Słupia Góry Świętokrzyskie Emeryk Andrzej Gąsior Dębniak Stara Słupia Rudki Kielce Turystyka Św. Krzyż Rekreacja Łysa Góra Dymarki Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej