Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Zapraszamy na Dymarki Świętokrzyskie.

Zapraszamy na Dymarki Świętokrzyskie.

wielkość tekstu:A | A | A

 

PROGRAM DYMAREK
-SCENA POD LASEM
   -SCENA LUDOWA - kliknij

PROGRAM POKAZU ARCHEOLOGICZNEGO - kliknij 

„Dymarki Świętokrzyskie”  to jedna z najstarszych, największych i najbardziej rozpoznawalnych marek turystycznych województwa świętokrzyskiego. Obecnie posiada międzynarodowy charakter rozsławiając Województwo Świętokrzyskie w kraju i za granicą.

 

Organizatorem Dymarek Świętokrzyskich jest 

Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi

  

Współorganizatorzy 50. Dymarek Świętokrzyskich

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas

Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski

Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior

 

 Patronat Honorowy objęli:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prof. Piotr Gliński

Wojewoda Świętokrzyski
Agata Wojtyszek

 

SPONSOREM GŁÓWNYM 50. DYMAREK ŚWIĘTOKRZYSKICH jest PGE POLSKA GRUPAENERGETYCZNA

 

Gwiazdami tegorocznych jubileuszowych 50 Dymarek Świętokrzyskich będą min.

Sobota (13 sierpnia): Piękni i Młodzi, Playboys, Ego.

Niedziela (14 sierpnia): MARGARET.

Poniedziałek (15 sierpnia): Maryla Rodowicz.

 Szczegółowy scenariusz 50. Dymarek Świętokrzyskich jest aktualizowany każdego dnia i dostępny  na

  www.dymarki.pl

 

 

PATRONAT MEDIALNY

„Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi, gdzie już od 1960 roku istniało Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, dzięki czemu miejscowość ta stała się centrum badań naukowych nad tym zagadnieniem. Pierwszym organizatorem „Dymarek Świętokrzyskich” był Zarząd Okręgu PTTK w Kielcach oraz redakcja kieleckiego dziennika „Słowo Ludu”. Inicjatywa PTTK od początku została doceniona a zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców ziemi kieleckiej oraz rzesz turystów, którzy przybyli do Nowej Słupi z całej Polski. Ponieważ rok 1967 obchodzony był jako Światowy Rok Turystyki, z tej okazji Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki oraz redakcja warszawskiego dziennika „Expressu Wieczornego” ogłosiły ogólnopolski konkurs na najciekawszą imprezę krajoznawczo-turystyczną pod hasłem „Jadą goście jadą”. „Dymarki Świętokrzyskie” zdobyły w tym konkursie pierwsze miejsce. Autorem scenariusza był Pan Krzysztof Lewicki, który otrzymał w nagrodę rejs „Batorym” na Wyspy Kanaryjskie.

Choć głównym tematem imprezy są prezentacje życia i działalności ludzi zamieszkujących Góry Świętokrzyskie w starożytności, którzy utworzyli na przełomie starej i nowej ery na tym terenie jeden z największych centrów antycznej metalurgii żelaza w Europie to Dymarki są okazją do  prezentacji dorobku ludowego i folklorystycznego regionu świętokrzyskiego, obrzędowości ludowej i ginącego dorobku artystycznego wsi. To szansa zakupu tradycyjnych, regionalnych pamiątek i skosztowania potraw tradycyjnej kuchni świętokrzyskiej. Muzycznym zakończeniem każdego  dnia imprezy jest koncert muzyki popularnej. Dymarki są gwarancją udanego wypoczynku dla wszystkich gości odwiedzających w tych dniach Góry Świętokrzyskie, dając  możliwość  aktywnego uczestnictwa w miejscowej spuściźnie archeologicznej, ludowej i regionalnej o znaczeniu europejskim.

Dymarki były wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach.

W 2003 roku zdobyły I nagrodę w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej na Produkt Turystyczny Roku, a roku ubiegłym (2015) Dymarki Świętokrzyskie znalazły się wśród trójki nominowanych do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej.

Obecnie prezentacje archeologiczne odbywają się na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi, będącego rekonstrukcją osady z pierwszych wieków naszej ery.

Centrum Kulturowo - Archeologiczne znalazło się również w roku ubiegłym w trójce nominowanych obiektów turystycznych konkursu „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w kategorii „Miejsce przyjazne rodzinie”.

 

W związku z tegorocznymi obchodami jubileuszu 50. Dymarek Świętokrzyskich zostało przygotowane wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących.

  

Program obchodów jubileuszu 50 Dymarek Świętokrzyskich

 

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym. W tym roku bowiem Dymarki będą organizowane po raz 50. Dlatego też w roku bieżącym Dymarki Świętokrzyskie trwały będą od 6 sierpnia do 15 sierpnia. Towarzyszyło im będzie wiele różnych wydarzeń, które zaplanowano wg następującego scenariusza:

 

1. Dymarkowe Biegi Górskie 6-7 sierpnia

 

Na tydzień przed imprezą masową Dymarek (6-7 sierpnia) odbędzie się cykl biegów górskich.

a) II Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia

b) Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia

c) Pół maraton Gór Świętokrzyskich – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia

d) Rajd Nordic Walking – 7 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż

Wręczenie medali i pucharów będzie miało miejsce 6 i 7 sierpnia po zakończeniu biegów – około 16.00 na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi

 

2. I Rajd Dymarkowy

 

W dniu 6 sierpnia dodatkowo odbędzie się I Rajd Dymarkowy – skierowany do samorządów wszystkich szczebli województwa świętokrzyskiego. Zostały wyznaczone trzy trasy do wyboru. Wszystkie kończyć się będą na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi. Dla uczestników Rajdu odbędzie się prezentacja rozbicia pieca dymarkowego około godziny 17.00 a następnie wspólne ognisko.

 

3. Plener malarsko – rzeźbiarski.

 

Tego samego dnia tj. 6 sierpnia zostaną rozlosowane kloce drzewa lipowego i nastąpi rozpoczęcie pleneru rzeźbiarskiego i malarskiego. Plener odbywał się będzie w pięknym, położonym krajobrazowo miejscu (Świętokrzyska – obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego). Plener będzie trwał do 15 sierpnia. Specjalnie powołane profesjonalne Jury wybierze najładniejsze obrazy i rzeźby i wręczy ufundowane przez organizatorów Dymarek Świętokrzyskich nagrody. Miejsce pleneru umożliwia podpatrywanie artystów przez wszystkich turystów odwiedzających w tym czasie Nową Słupię.

 

4. Ogólnopolska Konferencja Turystyczna.

 

W dniach 11 – 12 sierpnia odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Turystyczna i konferencja prasowa.

Podczas konferencji w dniu 11 sierpnia zostanie zaprezentowanych  siedem odczytów tematycznych związanych z półwiekową tradycją Dymarek oraz 750 leciem Nowej Słupi. Konferencja odbędzie się w Hotelu Świętokrzyski Dwór w Wólce Milanowskiej. Podczas Konferencji nastąpi oficjalne otwarcie 50 Dymarek Świętokrzyskich przez współorganizatorów. Urząd Marszałkowski w Kielcach, Gminę Nowa Słupia, Posłów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli Sponsora Głównego. Po zakończeniu panelu tematycznego przewidziano uroczystą kolację dla zaproszonych gości.

W dniu 12 sierpnia uczestnicy Konferencji wezmą udział w wizycie studyjnej (Święty Krzyż – Droga Królewska – Dymarki Świętokrzyskie na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego). Podsumowaniem Konferencji będzie pełna prezentacja starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego wraz z rozbiciem pieca dymarkowego i uzyskaniem żelaza metodami jakimi robili to mieszkańcy Gór Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery.

 

5. Festyn archeologiczny

 

W dniach 12 – 15 sierpnia na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego odbywać się będą prezentacje archeologiczne z udziałem ponad 250 osób zajmujących się na co dzień rekonstrukcją historyczną, pracownikami naukowymi, studentami i pasjonatami antyku. Wśród odtwórców będą goście z Danii, Rumuni, Czech, Rosji czy z Białorusi. Wszyscy oni tworzą ogromny projekt nazwany „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

Dodatkowymi elementami prezentacji będzie organizacja pokazów i happeningów a także

realizacja widowiska "Żelazne Dziedzictwo - u źródeł muzycznych korzeni" – połączenie prezentacji archeologicznych z brzmieniem muzyki etnicznej. Udział w widowisku biorą prezenterzy uczestniczący w projekcie “Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, a elementem uzupełniającym będą wkomponowane w rzeczone prezentacje koncerty zespołów –„Studio Instrumentów Muzycznych” oraz „Spiritual Seasons” z Ukrainy.

Niektóre z wybranych elementów widowiska:

pokazy mody antycznej, wiece plemienne, walki gladiatorów, rekonstrukcja bitwy legionów rzymskich z barbarzyńcami, obrzędy nawiązujące do wierzeń kultury przeworskiej, targ niewolników.

Scenariusz widowiska będzie posiadał formę  łączącą opisane prezentacje i happeningi.

Wszystko to stanowić będzie jedno duże czterodniowe widowisko o charakterze etnicznym i kulturowym.

 Prezentacje te odbywają się na terenie rekonstrukcji wioski z pierwszych wieków naszej ery.

Autorem i wykonawcą scenariusza prezentacji jest Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego z Kielc

 

6. III Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej.

 

W dniach 13 – 15 sierpnia na terenie Dymarkowym przy ul. Świętokrzyskiej będzie rozstawiona „Scena Ludowa” na której odbywał się będzie  III Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej. W festiwalu udział wezmą zespoły pieśni i tańca, zespoły śpiewacze oraz soliści, reprezentujący folklor świętokrzyski. Będą to zespoły z całego województwa świętokrzyskiego. Koncerty odbywać się będą każdego dnia od 12.00 do 17.00 (trzy dni)

W dniu 15 sierpnia na zakończenie Festiwalu na scenie zostaną wręczone nagrody dla twórców ludowych biorących udział w plenerze malarsko – rzeźbiarskim.

 

7. Duża scena „Pod lasem” – koncerty.

 

13 sierpnia (sobota)

16.00 – Marta Żelazowska
16.15 – CRASH
16.30 – Oliwia Ozga
16.50 – Mavers
17.40 – Aleksandrina
18.30 – Champion
19.00 – EGO
20.00 – PLAYBOYS
21.00 – PIĘKNI I MŁODZI

 

14 sierpnia (niedziela)

15.00 – Weronika Kiciak
15.15 – Monika Marzec
15.30 – Trele Morele Rock Band
16.00 – JĘDRUSIE
17.00 – PAW
18.30 – YUKA
20.30 – MARGARET

 

15 sierpnia (poniedziałek)

14.00 – Doba Czadu
14.40 – Miasto Nocą
15.30 – Bryan ADAMS Cover Band
17.00 – POZYTYWNIE NAKRĘCENI
18.30 – TACY SAMI
20.30 – MARYLA RODOWICZ

W dniach 13 – 15 sierpnia na dużej scenie „Pod lasem” odbędą się koncerty muzyki rozrywkowej. Koncerty odbywać się będą od godziny 14.00 do 22.00.

 

50 Dymarki Świętokrzyskie w dniach 13-15 sierpnia mają charakter imprezy masowej.

 

 


 

 

czytano: 4592 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 sierpnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Milanowska Wólka Kielce Rekreacja Rudki Emeryk Stara Słupia Turystyka Dymarki Baszowice Św. Krzyż Dębniak Nowa Słupia Łysa Góra Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej