Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 21 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dymarkowe Biegi

Dymarkowe Biegi

wielkość tekstu:A | A | A

Tegoroczne 50. Dymarki Świętokrzyskie rozpoczęły się już 6 sierpnia cyklem biegów górskich. Jako pierwsi na malownicze ścieżki wokół Łysej Góry wyruszyli uczestnicy II Biegu Emeryka, którego trasa liczyła 5 km, a prowadziła od Huty Szklanej przez Święty Krzyż, aż do Nowej Słupi z metą na terenie Centrum Kulturowo- Archeologicznego. W biegu wzięło udział 147 zawodników z różnych stron świata m.in. Polski, Kanady, Szwecji, Niemiec, Francji i Ukrainy. Wśród biegaczy było 62 kobiety i 85 mężczyzn. W kategorii kobiet II Bieg Emeryka wygrała Kinga Kacuga, tymczasem wśród mężczyzn liderem okazał się Damian Wysocki.

W drugim biegu na dystansie 10 km nazwanym „ Dycha Hutnika” ogółem wystartowało 89 osób, w tym 60 panów i 29 pań. Trasa biegu prowadziła z Nowej Słupi, przez Święty Krzyż, Hutę Szklaną i zakończyła się znowu w Nowej Słupi. Podobnie jak w poprzednim biegu uczestników oceniano w dwóch kategoriach kobiety i mężczyźni . W pierwszej kategorii bezkonkurencyjna okazała się Monika Musiołek, natomiast najlepszy wśród panów był Sylwester lepiarz.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale z rąk dziewcząt z zespołu Świętokrzyskie Diabliki, natomiast zdobywcy trzech pierwszych lokat okolicznościowe puchary. Uhonorowania zwycięzców dokonali organizatorzy czyli przedstawiciele samorządu Nowej Słupi, wójtowie Andrzej  Gąsior i Włodzimierz  Zaręba oraz przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski. W ceremonii rozdania pucharów dla najlepszych biegaczy wzięli również udział współorganizatorzy Biegów Dymarkowych, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – Piotr Sepioło oraz Jacek Wiatrowski ze Stowarzyszenia” Biegacz Świętokrzyski”.

Kolejny trzeci już bieg odbywający się w ramach inauguracji 50 Dymarek Świętokrzyskich odbył się 7 sierpnia na ponad 21-kilometrowej trasie z Witosławic do Nowej Słupi. Na starcie w Witosławicach stanęło 93 zawodników. Wszystkim udało się ukończyć nie łatwą trasę. Tym razem była tylko jedna kategoria open. Jako pierwszy na metę przybiegł Sylwester Lepiarz, drugi był Damian Stachura a trzeci Michał Jagiełło. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary.

Po raz pierwszy w tym roku zorganizowano także Rajd Dymarkowy. Dla miłośników pieszych wędrówek organizatorzy przygotowali trzy malownicze trasy. Pierwsza zaczynała się w Bielinach , druga w Paprocicach, a trzecia w Grzegorzowicach, by następnie zakończyć się na terenie Centrum Kulturowo- Archeologicznego w Nowej Słupi . Liczba uczestników rajdu świadczy o dużym zainteresowaniu tego rodzaju formą turystyki, zarówno wśród dorosłych jak i młodego pokolenia. W gronie uczestników rajdu znaleźli się również pracownicy lokalnego samorządu Agnieszka Lewandowska, Urszula kozłowska oraz Agnieszka Koniarska.

Każdy z uczestników biegu i rajdu mógł zregenerować swoje siły rozkoszując się smakiem kiełbaski z grilla, aromatycznej kawy czy też chłodnych napojów.

6 sierpnia był także dniem rozpoczęcia pleneru rzeźbiarsko- malarskiego, który potrwa przez tydzień, aż do 15 sierpnia, kiedy to profesjonalne jury wybierze najlepsze prace. Przez cały czas trwania pleneru, który został umiejscowiony obok Muzeum Starożytnego Hutnictwa widzowie mogą podpatrywać pracę artystów.

Miejmy nadzieję, że malownicze okolice Nowej Słupi staną się inspiracją dla rzeźbiarzy i malarzy przybyłych na tegoroczny plener i powstaną prawdziwe dzieła sztuki, które następnie będzie można podziwiać już niebawem.

pierwsza|poprzedni|2| z   2następna strona

czytano: 1781 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 09 sierpnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 16
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Turystyka Baszowice Kielce Dębniak Jeleniów Dymarki Góry Świętokrzyskie Rekreacja Milanowska Wólka Nowa Słupia Stara Słupia Andrzej Gąsior Łysa Góra Św. Krzyż Emeryk Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej