Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 28 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Augustyna, Inga
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dożynki gminne 2016

Dożynki gminne 2016

wielkość tekstu:A | A | A

 

Dziękczynienie za tegoroczne plony rolnicy z gminy Nowa Słupia rozpoczęli podobnie jak nasi przodkowie przed laty od podziękowania Bożej Opatrzności za dar chleba podczas Mszy Świętej.

Odbyła się ona 21 sierpnia o godz.12 w kościele pw Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Kubika, proboszcza parafii Baćkowice. Na mszę dziękczynną przybyły władze gminne na czele z wójtem Andrzejem Gąsiorem, radni, sołtysi, poczty sztandarowe straży pożarnej i szkół z terenu gminy oraz delegacje rolników z wieńcami z poszczególnych miejscowości by wspólnie podziękować bogu za tegoroczne plony. Wdzięczność tę niewątpliwie wyrażały również misternie uplecione, niezwykle barwne wieńce dożynkowe. Ksiądz dziekan podczas wygłoszonej homilii wielokrotnie pochylał się nad trudem pracy rolnika. Mówił o poświęceniu z jakim pracują rolnicy, by nie zabrakło chleba w naszej ojczyźnie oraz o tym, że często nie docenia się trudu tej pracy. Następnie w asyście kapłanów koncelebrujących mszę dożynkową dokonał aktu poświęcenia chleba upieczonego z tegorocznego ziarna oraz wszystkich wieńców dożynkowych. Czynnie w oprawę Mszy Świętej włączyli się przedstawiciele władz gminnych i tak radny miejscowości Baszowice- Robert Klefas oraz sekretarz gminy- Agnieszka Lewandowska odczytali fragmenty Pisma Świętego, a delegacje lokalnych zespołów ludowych zaangażowały się w procesję z darami . O oprawę muzyczną niedzielnego dziękowania za plony zadbała kapela Rudkowianie, sołtys Skał – Paweł Sadrak, który odśpiewał psalm responsoryjny oraz Marysia Sadrak, która wykonała na skrzypcach znaną pieśń kościelną, wprawiając uczestników dożynkowych uroczystości w niezwykle podniosły nastrój. Podziękowania dla rolników po zakończeniu Eucharystii nie omieszkali również wygłosić proboszcz parafii w Nowej Słupi -ks Krzysztof Bartochowski oraz wójt gminy Andrzej Gąsior, którzy byli pod ogromnym wrażeniem  przepięknie wykonanych wieńców. Po uroczystej mszy uczestnicy dożynek udali się w barwnym korowodzie ulicą Świętokrzyską na teren Centrum Kulturowo- Archeologicznego, gdzie odbywała się część artystyczna tegorocznego święta plonów. Starostowie dożynek w asyście władz gminy dokonali uroczystego aktu podzielenia chleba upieczonego z tegorocznego ziarna.

Zaszczytna rola starościny dożynek przypadła Mariannie Lipiec z miejscowości Serwis, tymczasem funkcję starosty godnie pełnił Franciszek Cisłowski z Jeziorka. Podzielony sprawiedliwie chleb następnie starostowie, wójtowie, przewodniczący Rady Gminy rozdali mieszkańcom zgromadzonym pod sceną. Kolejnym punktem niedzielnych uroczystości dożynkowych było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec . Jury w składzie, którego znaleźli ; Mirosława Koj, Beata Spudy, Adrian Lipa oraz księża Krzysztof Bartochowski i Kazimierz Hara wybrało trzy ich zdaniem najpiękniejsze wieńce. Mirosława Koj- przewodnicząca jury podczas ogłaszania wyników konkursu powiedziała, iż wszystkie wieńce były bardzo piękne, wybór był trudny, widać było z jaką precyzją i poświęceniem pracowali ich twórcy. Ostatecznie po burzliwych obradach jurorzy postanowili nagrodzić wieńce z miejscowości Dębniak, Skały i Stara Słupia. Jednakże zarówno jury jak i organizatorzy imprezy dożynkowej wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy współtworzyli wieńce bądź w jakikolwiek sposób pomagali przy organizacji gminnego święta plonów.

Podczas obrad jurorów na scenie Centrum Kulturowo- Archeologicznego odbywały się występy zespołów folklorystycznych z terenu gminy, a także solistów. Swym śpiewem zebranym pod sceną gościom czas umilali m.in. zespoły Wesołe Kumoszki, Modrzewianki, WABIO z Mirocic oraz solistki Irena Gąsior i Marta Żelazowska. Równie dobrze uczestnicy tegorocznych dożynek bawili się przy akompaniamencie zespołu Champion, który wykonując znane hity muzyki disco polo porywał publiczność do tańca.

Dożynki gminne podobnie jak inne tego typu przedsięwzięcia nie mogły by się oczywiście odbyć bez sponsorów. Organizatorzy uroczystości dożynkowych Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Urząd Gminy w Nowej Słupi pragną złożyć serdeczne podziękowania firmom, instytucjom i osobom prywatnym, które wsparły finansowo  tegoroczne święto plonów. Oto lista sponsorów:

Firma ELEG ( J. Chrapała i Z. Jedlikowski) z Nowej Słupi

PPUH ALEX( A. Niewadzi) z Rudek

Zakłady Drzewne” JODŁA” Z.Mocoń z Serwisa

 

Przedsiębiorstwo RAD-BUD Radosław Głowacki z Ambrożowa

czytano: 23959 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 21 sierpnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Nowa Słupia Kielce Łysa Góra Rudki Św. Krzyż Dymarki Jeleniów Stara Słupia Baszowice Rekreacja Milanowska Wólka Emeryk Turystyka Andrzej Gąsior Dębniak Góry Świętokrzyskie
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej