Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Uroczystości patriotyczne w Bartoszowinach

Uroczystości patriotyczne w Bartoszowinach

wielkość tekstu:A | A | A

W niedzielne przedpołudnie w lesie w miejscowości Bartoszowiny odbyły się podniosłe uroczystości patriotyczne z udziałem władz gminnych, wojewódzkich, przedstawicieli kombatantów, organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Nowa Słupia, pocztów sztandarowych ze szkół, straży pożarnych i związków strzeleckich.

Uroczystości te przygotowali wspólnie: Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk ds. Jarosław Chrobot.

Fundusze na odnowienie pomnika pomordowanych mieszkańców Bartoszowin w 1943 r. dla Urzędu Gminy w Nowej Słupi przekazała w formie dotacji Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

           O godz.10.00 w lesie w Bartoszowinach, w miejscu gdzie 6 marca 1943r w bestialski sposób hitlerowcy pod wodzą Alberta Szustera pomordowali członków rodzin Kowalczyków, Rogów i Bilmanów odsłonięto pomnik upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

           Prezes Związku Kombatantów z Nowej Słupi- płk ds. Jarosław Chrobot podziękował władzom wojewódzkim na ręce Wojewody Agaty Wojtyszek za nieocenioną pomoc oraz wsparcie finansowe przy realizacji budowy pomnika. Dziękując podkreślał, iż po wielu latach starań udało się wreszcie przywrócić świetność miejscu, które zapisało się nie tylko w pamięci mieszkańców okolicznych miejscowości, ich rodzin ale także na kartach historii regionu świętokrzyskiego. Dzięki powstałemu pomnikowi pamięć o pomordowanych będzie można kultywować i oddawać zasłużony hołd.

Wojewoda Agata Wojtyszek jak również senator Rzeczpospolitej Polskiej Krzysztof Słoń przybyli na uroczystości podkreślali, iż ziemia świętokrzyska była bastionem polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, wydała wielu bohaterów i jest nasiąknięta  krwią niewinnie pomordowanych. Dlatego też należy w sposób szczególny czcić miejsca związane z tymi bohaterskimi czynami, budować pomniki, które będą przypominać przyszłym pokoleniom ich historię i tożsamość narodową. Ponadto senator Krzysztof Słoń powiedział, że najlepszym pomnikiem dla bohaterów nie są jednak kamienne obeliski lecz serca, będące skarbnicą pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym miejscu zwracając się do Aleksandry Kowalczyk żony Zygmunta Kowalczyka, jedynego który ocalał z marcowego mordu podziękował za poświęcenie jakiego dokonali jej bliscy dla ojczystej ziemi. Równie miłe słowa w stronę wdowy po Zygmuncie Kowalczyku popłynęły ze strony wojewody Agaty Wojtyszek i wójta gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora. Natomiast prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kielcach – Zdzisław Dobrut uhonorował ostatniego, żyjącego świadka wydarzeń z marca 1943 roku okolicznościową odznaką.

Kolejnym punktem niedzielnego apelu był moment odsłonięcia pomnika, którego dokonali przedstawiciele władz gminnych, wojewódzkich, kombatantów oraz rodzin pomordowanych. Następnie ks. ppłk ds. Jan Mikos odmówił modlitwę dokonując uroczystego aktu poświęcenia obelisku. 

Po poświęceniu delegacje przybyłych na uroczystości instytucji i urzędów złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na płycie pomnika.

Patriotyczny nastrój apelu w Bartoszowinach podkreśliła niewątpliwie oprawa muzyczna, o którą zadbała orkiestra z Rudek.

Po zakończeniu uroczystości w lesie wszyscy udali się do Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu, gdzie ojciec superior Zygfryd Wiecha odprawił  mszę świętą w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców.

 

Hołd bohaterów w Bartoszowinach oddali:

Wojewoda Świętokrzyski- Agata Wojtyszek

Senator RP-Krzysztof Słoń

Wójt Gminy Nowa Słupia -Andrzej Gąsior

Przewodniczący Rady Gminy -Sylwester Kozłowski wraz z radnymi

Z-ca Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach- Robert Sabat

Pełnomocnik Marszałka ds, Kombatantów- Marcelina Wójcik

Prezes Zarzadu Wojewódzkiego ZKRPiBWP w Kielcach- Zdzisław Dobrut

Radni powiatu kieleckiego- Danuta Żebrowska, Marek Partyka

Dyrektor Banku Spółdzielczego w Nowej Słupi Maria Truchlewska

Kierownik Biura Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Alina Szwach

Przedstawiciele Nadleśnictwa Łagów

Ojciec superior- Zygfryd Wiecha

Ks. Krzysztof Bartochowski

Ks. ppłk ds. Jan Mikos

Dowódca Kompanii Końskie- kpt. Janusz Stępień

Komendant Policji Miejskiej w Kielcach - Piotr Kania

Dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich -Piotr Sepioło

Pracownicy Urzędu Gminy Nowa Słupia

czytano: 1330 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Stara Słupia Emeryk Łysa Góra Rekreacja Turystyka Rudki Św. Krzyż Nowa Słupia Milanowska Wólka Dymarki Dębniak Jeleniów Andrzej Gąsior Baszowice Góry Świętokrzyskie Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej