Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 21 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Jan, Monika
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Jubileusz 70- lecia Koła Łowieckiego

Jubileusz 70- lecia Koła Łowieckiego

wielkość tekstu:A | A | A

Mszą Świętą o godz.15.00 w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Nowej Słupi myśliwi zrzeszeni w Kole Łowieckim” Łagów”rozpoczęli obchody 70-lecia powstania koła. Podobnie jak przed laty uroczystą jubileuszową Eucharystię 3 września odprawił wielki pasjonat łowiectwa ks dr Andrzej Barzycki, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Członkowie Koła Łowieckiego „Łagów”oraz wszyscy zaproszeni na obchody jubileuszu goście złożyli dziękczynienie Bogu za 70-letnią działalność koła. Słowo Boże, które wygłosił ks Barzycki do łowczych doskonale wkomponowało się w idee jakim hołdują myśliwi. Mówił o tym, iż pasjonaci łowiectwa to przede wszystkim ludzie, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą, dbają o zrównoważone gospodarowanie jej zasobami. Nawiązywał też do słów przytoczonych z Biblii mówiących o tym, iż Bóg powierzył człowiekowi wszystko co Stworzył na ziemi, po to by ten umiał odpowiedzialnie zarządzać tym co zostało mu dane i by czynił sobie ziemię poddaną. Ta właśnie idea to motto jakim powinni kierować się wszyscy łowczy. W czasie Eucharystii nie tylko modlono się o pomyślność koła na kolejne lata działalności, ale również za jego założycieli i wszystkich, którzy byli jego członkami ale odeszli już do „ krainy wiecznych łowów”.

Po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy jubileuszowych uroczystości ustawili się do pamiątkowej fotografii, a następnie udali się do restauracji „U Jana” w Rudkach, gdzie odbyła się biesiada myśliwska, będąca zwieńczeniem sobotnich uroczystości rocznicowych.

Po uroczystym wprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiła część oficjalna podczas, której władze okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego nagrodziły zasłużonych myśliwych.

W gronie odznaczonych znaleźli się ; Tomasz Chamera, Jerzy Miszczuk, Wojciech Spelak, Tadeusz Dudkiewicz, Andrzej Suchojad, Waldemar Chodorek. Wyróżnieni otrzymali brązowe odznaki zasłużonych dla łowiectwa Kielecczyzny z rąk łowczego wojewódzkiego- Jarosława Mikołajczyka i prezesa Okręgowego Związku Łowieckiego – Tadeusza Fatalskiego.

Prezes koła- Tomasz Chamera w swoim przemówieniu przedstawił pokrótce historię myśliwskiej organizacji z Nowej Słupi, jej działalność, cele i zamierzenia. Podziękował wszystkim za przyjęcie zaproszenia na wspólną biesiadę.

Koło Łowieckie „Łagów” powstało przed 70 laty z inicjatywy mieszkańców miejscowości Łagów ; Juliana Szpaka, Edwarda Głębowicza, Jana Millera,  braci Kowalików, Władysława Tyrały i Ignacego Włodarczyka. W kolejnych latach dołączali nowi członkowie z Łagowa i okolic . Obecnie koło liczy 61 członków i działa na terenie gmin Łagów, Nowa Słupia, Waśniów, Raków, Baćkowice i Iwaniska mając w swej pieczy obszar łowiecki o pow 17,5 tys ha. Współpraca koła z włodarzami gmin na terenie, których znajdują się łowiska nowosłupskiego koła układa się pomyślnie, gdyż zarówno dla łowczych jak i wójtów poszczególnych samorządów wartością nadrzędną jest dbałość o środowisko naturalne, jego zasoby zarówno roślinne jak i zwierzęce. W podobnym tonie na temat współpracy z kołem z Nowej Słupi wypowiadał się nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów- Krzysztof Karst.

Pasja łowiecka to jednak nie tylko wspólne biesiady, łowy ale przede wszystkim obowiązek dbałości o środowisko, zwierzynę łowną, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naturalnymi, integracja ze środowiskami, którym dobro przyrody leży na sercu- podkreślał w swej wypowiedzi prezes koła Tomasz Chamera.

Wszyscy przybyli na piękny jubileusz koła z Nowej Słupi gratulowali dostojnym jubilatom ważnej rocznicy życząc kolejnych. Wśród zaproszonych na jubileusz gości znalazły się również władze samorządowe Nowej Słupi na czele z wójtem gminy Andrzejem Gąsiorem. Gospodarz gminy wręczył dostojnym jubilatom pamiątkowy grawerton, życząc kolejnych pięknych rocznic nie omieszkał wspomnieć jednak innych wielkich jubileuszy, których w 2016 roku było wiele. Należy wymienić chociażby 750- lecie lokalizacji Nowej Słupi, 50 edycję Dymarek Świętokrzyskich, 80 lat pobytu Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu czy jubileusz Koła Pszczelarzy. Również włodarze z gmin Łagów, Raków, Iwaniska, Waśniów i Baćkowice podarowali myśliwym z Nowej Słupi listy gratulacyjne z życzeniami, drobne upominki oraz pozdrowili łowczych myśliwskim pozdrowieniem „Darz bór”.

Po przekazaniu życzeń uczestnicy uroczystości udali się na wspólną biesiadę.

czytano: 1316 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 06 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Jeleniów Św. Krzyż Andrzej Gąsior Baszowice Dymarki Milanowska Wólka Turystyka Kielce Góry Świętokrzyskie Emeryk Dębniak Nowa Słupia Rekreacja Łysa Góra Rudki Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej