Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
niedziela 27 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Amanda, Julian
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowy album turystyczny Gminy Nowa Słupia.

Nowy album turystyczny Gminy Nowa Słupia.

wielkość tekstu:A | A | A

Henryk Trepka, regionalista z Nowej Słupi, wraz Ryszardem Garusem, Prezesem Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska  wydali album „Gmina Nowa Słupia zaprasza na Ziemię Świętego Krzyża i Dymarki Świętokrzyskie”. Autorzy są wielkimi entuzjastami wędrówek i odkrywania uroków przepięknej ziemi świętokrzyskiej. Album zapewnia czytelnikowi prawdziwe spotkanie z historią, tradycjami i skarbami kultury gminy.

         Album składa się z dwóch części. W pierwszej zawarte są najciekawsze turystycznie miejsca w gminie opatrzone profesjonalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Pernala, Henryka Trepki oraz Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Dla entuzjastów turystyki  aktywnej znajdziemy doskonałe opisy wycieczek znakowanymi szlakami pieszymi po terenie gminy Nowa Słupia i okolicach, w układzie rzędnych GPS. W książce jest tak wiele cennych informacji, ciekawostek, że daremnie szukać ich w innych publikacjach. - Moją życiową pasją od ponad czterdziestu lat jest rejestracja na kartach kronik Nowej Słupi i Świętego Krzyża wszystkiego, co się wokół nas dzieje – podkreśla Henryk Trepka – W ten sposób pragnę choćby w małym stopniu ocalić od zapomnienia to, co czas zabiera nam bezpowrotnie. Ważna jest dla mnie także pamięć o naszych przodkach, ich tradycjach i obyczajach.

Druga część tej ciekawej publikacji podsumowuje 50. edycji Dymarek Świętokrzyskich.  Znajdziemy tu unikatowe fotografie z pierwszych Dymarek, czy chociażby przedruki dziennika „Słowa Ludu” w układzie rocznicowym „Co pisała prasa o Dymarkach”. Dawny wspomnień czar dymarkowych imprez uzupełniają odwzorowania cyfrowe medali dymarkowych, proporczyków czy plakatów.

          Książkę wydało Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska. - Chcieliśmy uhonorować krajoznawcę z Nowej Słupi, który ma nieprzebrane zbiory pod względem wartości – mówi wydawca Ryszard Garus. 

Książkę wydano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Nowa Słupia, które przyznało dotację dla tej zasłużonej organizacji pozarządowej na niwie upowszechniania turystyki w województwie świętokrzyskim.

To nie pierwsza publikacja Henryka Trepki. Jest on autorem kilku opracowań, między innymi „Historii kościoła św. Wawrzyńca i św. Michała w Nowej Słupi”, „Kalendarium Nowej Słupi i Świętego Krzyża”, „Przewodnika turystycznego po gminie Nowa Słupia”.

Album  z powodzeniem można wykorzystać do planowania wolnego czasu. Na kolejnych kartach publikacji odkrywać można nieznane, niesztampowe miejsca z dala od zgiełku zatłoczonych turystycznych tras. Pierwszymi recenzentami albumu stali się uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Turystycznej inaugurującej otwarcie 50. Dymarek Świętokrzyskich, którzy otrzymali od organizatorów po egzemplarzu tej ciekawej i wartościowej publikacji.

- Wydany album to doskonała promocja gminy. Publikacja zasługuje na uwagę wymagającego krajoznawcy. Gratuluję autorom rzetelnego, konsekwentnego i wyczerpującego podejścia do opracowania zbioru informacji o Ziemi Świętego Krzyża – zrecenzował publikację Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia

czytano: 1267 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 08 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Andrzej Gąsior Kielce Dębniak Św. Krzyż Dymarki Łysa Góra Emeryk Stara Słupia Rudki Góry Świętokrzyskie Nowa Słupia Rekreacja Turystyka Baszowice Milanowska Wólka Jeleniów
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej