Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
środa 20 czerwca 2018 r., imieniny obchodzą: Bogna, Rafał
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » WIELKIE CHARAKTERY RODZĄ WIELKIE DZIEŁA

WIELKIE CHARAKTERY RODZĄ WIELKIE DZIEŁA

wielkość tekstu:A | A | A

 


Dnia 8 września 2016 w Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach k/Jarosławia miał miejsce zjazd szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które noszą imię Patrona błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Swój wizerunek tworzył przez to, co robił i kim był: kapłan, kapelan sióstr, wykładowca, działacz trzeźwościowy, autor artykułów i książek, zakonodawca, opiekun kleryków, a nade wszystko wychowawca i to przez duże "W" - wychowawca w teorii i praktyce. O jego systemie wychowawczym pisze się prace naukowe. Świadkowie mówią, że serce ks. Bronisław miał dobre i słodkie jak oblewane czekoladą pierniki, a głowę mądrą, więc kochał i wychowywał mądrą miłością, troszcząc się o dobro dziecka. Jego imieniem nazwano ulice, szkoły, oratoria w wielu polskich miejscowościach. Co roku do jego grobu wędruje pielgrzymka trzeźwościowa z Warszawy i przybywają setki, a może tysiące pielgrzymów. Powtarzał często, że "w wychowaniu chodzi o kształtowanie mocnych i wielkich charakterów, gdyż tylko wielkie charaktery rodzą wielkie dzieła", a "serce dziecka jest jak gleba niezaorana, którą trzeba uprawiać...". Zatem zachęcał swoich wychowanków do potrójnej pracy: duchowej, umysłowej i fizycznej, bo "niezajęte ręce dziecka stają się narzędziem zbrodni". Dewizą jego życia i pracy były dwa hasła: Powściągliwość i Praca oraz Któż jak Bóg.

       W zjeździe uczestniczyli także uczniowie gimnazjum z Nowej Słupi, któremu patronuje bł. Bronisław Markiewicz:  Natalia Kończak, Jakub Jop, Klaudia Wiecha, Klaudia Bernat, Karolina Rutkowska i Michał Stachyra, a opiekę sprawowali ks. Stanisław Bożętka i p. Renata Witkowska. Spotkanie rozpoczęło się od przemarszu 13 pocztów sztandarowych ze szkoły do sanktuarium. Tam ks. proboszcz  oraz przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów zawierzyli wszystkie "markiewiczowskie" szkoły Matce Bożej Dobrej Nadziei. Następnie wszyscy wysłuchali krótkiej akademii o ks. Bronisławie w wykonaniu uczniów z Pruchnika i rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył wikariusz generalny Księży Michalitów ks. Rafał Kamiński. Msza święta odbyła się na placu przy sanktuarium, gdyż była cudowna, słoneczna pogoda. Po mszy świętej wszyscy mogli się posilić i zjeść obiad. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Pruchnika, gdzie w miejscu, w którym urodził się ks. Bronisław złożyliśmy wiązankę kwiatów.

"Rozdać swe życie jak kwiaty wszystkim, co są w potrzebie, bo jeden jest życia kierunek - od siebie".

Wyrażamy swoją wdzięczność dla Urzędu Gminy Nowa Słupia za zapewnienie transportu na uroczystości.

Uczestnicy

 

czytano: 783 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Św. Krzyż Łysa Góra Stara Słupia Andrzej Gąsior Nowa Słupia Emeryk Turystyka Dębniak Baszowice Jeleniów Rekreacja Kielce Góry Świętokrzyskie Dymarki Milanowska Wólka Rudki
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej