Gmina Gidle

Wójt Gminy Nowa Słupia  Andrzej Gąsior 

 Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 25 maja 2018 r., imieniny obchodzą: Borys, Magda
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » V Dziękczynna Pielgrzymka z Pruchnika do ...

V Dziękczynna Pielgrzymka z Pruchnika do Przemyśla

wielkość tekstu:A | A | A

"Nawet w niebie, większej godności nie będę miał niż kapłaństwo" - te głębokie słowa zapisane niegdyś przez błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, Patrona gimnazjum w Nowej Słupi, stały się hasłem V Pieszej Pielgrzymki Dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla, która odbyła się w dniach 16 - 17 września 2016 r. Wzięło w niej udział ponad 350 osób, szczególnie młodych ludzi, a także m.in. 34 siostry zakonne, 3 kleryków i 12 księży michalitów.

Wśród pielgrzymów byli także obecni uczniowie gimnazjum z Nowej Słupi: Klaudia Bernat; Weronika Kiciak; Karolina Rutkowska; Klaudia Wiecha; Natalia Pająk; Wiktoria Wojciechowska z klasy III oraz Katarzyna Mazur; Lena Kozera; Paulina Masternak; Julia Cebula; Julia Kłosowska i Paulina Krowińska z klasy II, a także młodzież z Zespołu Szkół w Paprocicach.

Piątek 16 września. Po południu została odprawiona uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Pruchniku. Homilię wygłosił Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy procesyjnie przeszli pod pomnik bł. ks. Br. Markiewicza. W miejscu urodzenia bł. ks. Bronisława młodzież, przedstawiciele michalickich zgromadzeń oraz władz samorządowych złożyli kwiaty. Następnie na pruchnickim rynku miał miejsce koncert piosenki religijnej, przeplatany tańcami lednickimi. Po zakończeniu części artystycznej zgromadzeni uczestnicy spotkania odśpiewali Apel Jasnogórski i po błogosławieństwie Ojca Generała udali się na nocleg.

Sobota 17 września.  „O godz. 6:30 pielgrzymi wyruszyli w ponad 30 kilometrową drogę. Malownicze krajobrazy Pogórza Przemyskiego, piękna, słoneczna pogoda ( cisza przed burzą ), zgrana grupa muzyczna, śpiew i entuzjazm młodych serc pomagały w uwielbianiu Pana. Można było poczuć i doświadczyć michalickiego ducha radości i wspólnoty. Na całej trasie zobaczyć można było ogromną serdeczność ludzi, którzy częstowali „czym chata bogata”, ich otwartość i radość z dzielenia się tym, co mają. Szczególnym doświadczeniem na ostatnich kilometrach drogi była mocna ulewa. Ten deszcz Bożej łaski sprawił, że poczuliśmy nową siłę, a przemoczone buty, ubrania, nie zniechęciły nas, ale jeszcze bardziej zmobilizowały, by dojść do przemyskiej Katedry, w której święcenia kapłańskie przyjął bł. ks. Bronisław. Niestraszne były góry i pagórki, lasy i doliny, kamienie czy asfaltowe podłoże pod nogami – bo znakiem rozpoznawczym każdej pielgrzymki jest wyrzeczenie, trud i pot. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy w godzinach wieczornych do Nowej Słupi”. Pątnicy z gimnazjum

 

Dziękujemy kapłanom z parafii w Nowej Słupi za przygotowanie pielgrzymki, a ks. proboszczowi za zorganizowanie transportu.

 

czytano: 935 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 23 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Łysa Góra Dębniak Turystyka Andrzej Gąsior Św. Krzyż Kielce Góry Świętokrzyskie Baszowice Milanowska Wólka Dymarki Nowa Słupia Rekreacja Jeleniów Rudki Emeryk Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

Bezpłatne powiadomienie SMS i SMS CLOUD dla mieszkańców Gminy Nowa Słupia już działa. ...

więcej